Nauka
-
Niesamowite. Naukowcy z NASA wiedzą, jak przewidzieć pożary
Za kilka lat takie tragedie jak pożary we Francji czy Hiszpanii, być może będą do przewidzenia. Wszystko dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez NASA. Polega na obserwacji roślin. Okazuje się też, że nie tylko susza sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.
-
Dziś noc spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować Perseidy. Lista rzeczy do zabrania
Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia, a właściwie w sobotę nad ranem, będzie można obserwować na niebie najpiękniejszy spektakl spadających gwiazd. To kulminacja Perseidów. Jak się do niej przygotować i ile czasu warto poświęcić, jeśli dodatkowo chcesz zrobić zdjęcia?
-
Superksiężyc i Perseidy już od dziś. To tu będzie je widać najlepiej
Miłośnicy gwiazd powinni już się przygotowywać do spektaklu. Dziś w nocy superpełnia Księżyca, a w weekend kulminacja spadających gwiazd. Ma szczęście ten, kto będzie patrzył w niebo z dala od świateł wielkich miast. Jednak wszyscy oglądanie Perseidów będą mieli utrudnione. Przeszkodzi w tym... Superksiężyc.
-
Naukowcy: Ocieplenie klimatu zwiększy ryzyko śmierci nawet o 60 proc. Szczególnie groźne gorące noce
Naukowcy przewidują, że coraz cieplejsze noce wynikające ze obserwowanych zmian klimatu zwiększą wskaźnik śmiertelności na całym świecie nawet o 60 proc. do końca wieku - informuje pismo "The Lancet Planetary Health".
-
Rosja chce wyjść z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gdzie mieliby latać Rosjanie? "Planują coś własnego"
ROSS - tak ma nazywać się stacja orbitalna, którą chce zbudować Rosja. Jednocześnie szef Roskosmosu, czyli rosyjskiego odpowiednika NASA, zapowiedział wycofanie się z programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta decyzja wywołała spore zaskoczenie.
-
Krótszy awans zawodowy nauczyciela 2022 to lepsze pensje? Związki: "zmiany nie prowadzą do podwyżek"
Zmiany w Karcie Nauczyciela mają dotyczyć ścieżki awansu zawodowego, ponownego wprowadzenia godzin karcianych (wcześniej usunął je PIS jako niekonstytucyjne) i zmian w pensjach. Minister Czarnek: "Myślę, że to będzie jakaś zachęta". Do czego? Bo nauczyciele masowo odchodzą.
-
Nowy przedmiot to HIT. Czarnek o krytykach: "odezwali się ci, co żerowali na niewiedzy młodzieży"
Już od września w liceach i technikach Wiedzę o Społeczeństwie zastąpi nowy przedmiot. Pomysłodawcą Historii i Teraźniejszości (w skrócie HIT) - Czarnek, Minister Edukacji, autorem podręcznika - Prof. Roszkowski historyk, były europarlamentarzysta PIS. Książkę wydał "Biały Kruk" - wydawnictwo religijno- historyczne. Eksperci komentują co z tego wynikło.
-
Jest pierwszy podręcznik nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. W środku "ideologia gender" i feminizm
Unia Europejska lansuje ateizm, a wśród najpopularniejszych obecnie ideologii jest feminizm i gender - tego dowiedzą się uczniowie z pierwszej książki do nowego przedmiotu "Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników". Ten już trafił do oceny ekspertów Ministerstwa Edukacji i Nauki.
-
Rekrutacje do szkół średnich. Ranking liceów 2022, Wrocław
Rekrutacja do liceów we Wrocławiu ruszyła 16 maja. Do egzaminów ósmoklasisty przystępuje w tym roku 6800 wrocławskich uczniów. Przygotowano dla nich 9300 miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Którą szkołę wybrać? Najwyższy czas zdecydować. Podpowiadamy, które licea we Wrocławiu są najlepsze.
-
Arkusze egzaminacyjne CKE z lokalizatorami. "Wyślą informacje o wcześniejszym otwarciu". Jest prototyp
Dyrektor CKE, Marcin Smolik zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań zabezpieczających przed przeciekami tematów egzaminacyjnych. Potwierdził, że jest już prototyp i zdradził kiedy testy. Czy sytuacja z tegorocznym wypłynięciem tematów przed egzaminem z angielskiego już się nie powtórzy?
-
Egzamin ósmoklasisty 2022 - jak pokonać stres? CKE wydała ważny dokument
Egzaminy ósmoklasistów 2022 w toku. Rozpoczęły się we wtorek 24 maja i potrwają do 26 maja. Dodatkowe podejście dla osób, które nie mogły stawić w pierwszym terminie będzie możliwe 13,14 i 15 czerwca. Przed uczniami kończącymi szkołę podstawową jest więc kilka stresujących dni. Jak poradzić sobie ze stresem i przekuć go w mobilizację przed egzaminem? CKE wydała pomocny poradnik.
-
"Wymierzyliśmy naszą molekularną broń w konkretny mechanizm". Polscy naukowcy opracowują nową terapię autyzmu
- To, co proponujemy, to eksperymentalne podejście do terapii potrójnie celowanej: w mechanizm molekularny, w obwód neuronalny i w konkretny objaw. Po raz pierwszy pokazaliśmy, że w ogóle coś takiego jest możliwe - mówiła w TOK FM dr Alicja Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
-
Koniec z wielokrotnym smarowaniem się kremami z filtrem na plaży? Przełomowe odkrycie polskich naukowców
Odkrycie polskich naukowców to szansa na prawdziwą rewolucję... w opalaniu. Grupa badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskała naturalny preparat, skuteczny w blokowaniu promieniowania UV. Już jedno posmarowanie się mogłoby chronić skórę przez cały urlop.
-
Ukraiński bank nasion zniszczony. Co teraz? Czy uda się odbudować kolekcję roślin? Rola banków genowych
Rosjanie zbombardowali genowy bank roślin zlokalizowany w Charkowie. W kolekcji znajdowało się ponad 160 tys. gatunków roślin. To strata na skalę światową. Czy uda się coś uratować lub odtworzyć? Tego dowiemy się wkrótce.
-
Egzamin ósmoklasisty - co zrobić gdy zachorujesz lub się spóźnisz? Nie panikuj, działaj
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin do którego podchodzą uczniowie. Różni się od zwykłego sprawdzianu tym, że jest ogólnokrajowy, wszyscy piszą go w tym samym czasie, a jego przebieg jest objęty procedurami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - CKE egzamin ósmoklasisty. Żeby nie pojawić się na takim egzaminie, trzeba mieć uzasadniony powód.