Nauka
-
Czy seks w nieważkości jest możliwy? "Namiętność roznosiłaby ich po ścianach" [USŁUGI KOSMICZNE DLA LUDNOŚCI]
Ziemia widziana z kosmosu wygląda pięknie i... romantycznie. Może się więc wydawać, że przebywanie na orbicie to wymarzone okoliczności do seksualnego zbliżenia. Ale czy to w ogóle możliwe? I... wygodne? Piotr Jaśkowiak zbadał temat, a wyniki tych badań przedstawił w najnowszym, walentynkowym odcinku podcastu "Usługi kosmiczne dla ludności".
-
"Regulujemy emocje dzieci za pomocą smartfona". Rodzicielskie błędy i sposoby na ich naprawę
Nasze dzieci dorastają z nosami w telefonach. Na ile powinno nas to niepokoić? Co zrobić, kiedy dziecko "odpływa" nam w świat technologii bardziej, niż byśmy chcieli? Na te pytania odpowiadała w TOK FM dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
-
Mięso z in vitro coraz bliżej. "Przy jego produkcji żadne zwierzę nie musi zginąć"
Smaczny i soczysty burger wołowy, który trafia na nasz talerz bez konieczności uśmiercania krowy? Zdaniem naukowców ta wizja wkrótce może stać się czymś normalnym. - Najlepszym dowodem na to, że produkcja mięsa z in vitro będzie za chwilę dawała produkty na nasz talerz, jest wielkie zainteresowanie przemysłu mięsnego - mówił w TOK FM prof. Piotr Rzymski, biolog medyczny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
-
Polski odpowiednik naukowca z "Nie patrz w górę": Rozbieramy fazy lotu skoczka narciarskiego, a nie rozumiemy zjawisk za oknem
- Ze zdziwieniem przyjąłem huragan wokół tego filmu w mediach społecznościowych. To, że ludzie tego nie widzą na co dzień, że trzeba im to pokazać tak łopatologicznie, z grubej rury, z tak wielkim nakładem sił i środków. To jest najbardziej denerwujące - tak o filmie "Nie patrz w górę" mówił w TOK FM prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, o którym Grzegorz Sroczyński powiedział, że może być uznawany za polski odpowiednik naukowca granego przez Leonardo DiCaprio.
-
"To my zgotowaliśmy światu ten kryzys i musimy zadośćuczynić za nasze błędy". Młodzi walczą o klimat
- My mamy ten przywilej, że możemy protestować i walczyć o nasze racje. Dlatego uważam, że działanie tu i teraz to jest najbardziej etyczna rzecz, którą w tym momencie możemy zrobić - mówi Michał Fornalik z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
-
Naukowiec: Ślady niewyspania utrzymują się w organizmie człowieka nawet przez tydzień
Niemal połowa Polek i Polaków ma kłopoty ze snem. Nie dosypiamy w tygodniu, licząc na to, że weekend nam to wynagrodzi. Ale czy na pewno? Skutki kilkudniowego niedospania sprawdziła grupa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. O wynikach badań opowiadał w TOK FM dr Jeremi Ochab.
-
Po ciepłej drugiej połowie października przyjdzie cieplejszy niż normalnie listopad
Wyjątkowo ciepła pogoda nad Polską utrzyma się co najmniej do wtorku. Jednocześnie matematycznie modelowane prognozy pogody na listopad przewidują, że po ładnym październiku przyjdzie też cieplejszy niż zwykle listopad. Według IMGW Państwowego Instytutu Badawczego przez najbliższe cztery tygodnie średnia tygodniowa temperatura w Polsce powinna być dla każdego z tych tygodni wyższa niż standardowo o tej porze roku.
-
Malaria i inne choroby tropikalne... w Polsce? Jest nowy raport o wpływie klimatu na zdrowie
Zmiany klimatu to nie tylko dotkliwe upały i susza, to także ryzyko występowania w Polsce chorób wcześniej niespotykanych lub rzadkich. Świadczy o tym szósty raport Lancetu - najbardziej prestiżowego czasopisma medycznego - o wpływie katastrofy klimatycznej na zdrowie publiczne.
-
Marsjański łazik potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Czerwonej Planecie
Marsjański łazik Perseverance, czyli "Wytrwałość" wystrzelony w ramach misji badawczej amerykańskiej agencji kosmicznej NASA od lutego pokonał już 2,6 km, potwierdził istnienie jeziora oraz rzeki na Marsie i pozyskał dwie z ok. 40 planowanych próbek.
-
Nagroda Nobla. Benjamin List i David W.C. MacMillan laureatami w dziedzinie chemii
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana. Wyróżnienie otrzymali Benjamin List i David W.C. MacMillan.
-
Rozmawiasz z robotem i nawet o tym nie wiesz. Jak poznać, że telemarketer to nie człowiek?
- Coraz więcej osób jest atakowanych przez robocalls. Technologia postępuje i coraz trudniej odróżnić człowieka od robota - mówił w TOK FM Marek Szymaniak ze Spider's Web. Zaznaczał jednak, że przy dłuższej rozmowie, kiedy zadaje się drugiej stronie różne pytania, można wprowadzić takiego robota w zakłopotanie.
-
Naukowcy chcą odtworzyć mamuty. Pierwsze mamuciątko ma urodzić się za sześć lat
Dzięki grantowi wysokości 15 mln dolarów naukowcy postarają się odtworzyć mamuty, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta. Pierwsze mamuciątko może urodzić się za sześć lat - informuje "Guardian".
-
Łazik Perseverance pobrał pierwszą próbkę ze skały na Marsie
NASA potwierdziła, że jej łazik marsjański zdołał wwiercić się w jedną ze skał i pobrał próbkę, która docelowo zostanie zbadana w laboratorium na Ziemi. Będą to pierwsze fragmenty Marsa dostępne dla naukowców w ziemskich laboratoriach, nie licząc meteorytów marsjańskich.
-
Trójmiasto pod wodą, Hel i Jastarnia "stracone". Ekspertka nie pozostawia wątpliwości
- Na pewno stracilibyśmy wiele naszych ulubionych miejsc wypoczynkowych: Dziwnów, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo. Do Gdańska, Gdyni i Sopotu, do Wejherowa i Pucka - tam też wdarłaby się woda. Oczywiście Hel i Jastarnia byłby całkowicie stracone - o takim scenariuszu mówiła w TOK FM Uruszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. Czy możemy temu zapobiec?
-
"Woda nie ma gdzie uciekać. To efekt betonozy". Hydrolog o powodziach
- Jesteśmy w obliczu zmiany klimatycznej, która dotyka kolejne państwa. Na to się nakłada zagospodarowanie terenu. W Niemczech wszystkie rzeki były uregulowane, ujarzmione, wsadzone w taki "gorset", który sprawia, że jak już woda wystąpi, to powoduje takie straty, z jakimi mamy dziś do czynienia - mówił w TOK FM hydrolog prof. Paweł Rowiński.