Nauka
-
Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku?
Zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie to temat dość kontrowersyjny. Spotkać można zarówno zwolenników tego zwyczaju, jak i zagorzałych przeciwników. Kiedy zmiana czasu na letni w 2021 roku? Skąd się wzięła zmiana czasu z zimowego na letni?
-
Prądy morskie dyskretnie i po cichu zmieniają klimat. Dziś cierpią pingwiny, w przyszłości - my
- Prądy morskie zmieniają się już dziś, przez co ryby inaczej przepływają w oceanach - tłumaczyła w audycji "TOK360" Anna Mękarska, prezes Fundacji Wrocławskiego ZOO Dodo.
-
WHO apeluje: Zdjąć patenty ze szczepionek! Ekspert mówi o presji na kraje rozwinięte. I podaje precedens
By mieć więcej szczepionek przeciw COVID-19, musimy uwolnić je od patentów - apeluje dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Czy to możliwe? - Odczytuję to jako formę presji na kraje rozwinięte, żeby znaleźć rozwiązanie. I są pierwsze działania - mówił w TOK FM prof. Łukasz Gruszczyński.
-
Łazik Perseverance rusza w podróż po Czerwonej Planecie. "Wszyscy są zafascynowani"
Amerykański łazik Perseverance cały czas szykuje się do pracy, choć wylądował na Marsie prawie dwa tygodnie temu. Pojazd na dniach ma ruszyć w podróż po Czerwonej Planecie. - Wszyscy są zafascynowani. Naukowcy rzucili się na pierwsze zdjęcia - mówił w TOK FM Artur B. Chmielewski, polski inżynier i menadżer misji kosmicznych z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.
-
"Napewno" i "wogule". Jakie jeszcze błędy popełniano w internecie w 2020 roku?
"Napewno" i "wogóle/wogule/" są najczęstszymi błędami językowymi popełnianymi w internecie w 2020 roku - wynika z raportu o kondycji polskiej ortografii. Raport powstał w związku z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
-
Łazik Perseverance ma wytworzyć na Marsie tlen. Ważny krok przed wysłaniem na Czerwoną Planetę człowieka
Amerykański łazik planetarny Perseverance wylądował w czwartek na Marsie. Jak wskazują eksperci jego misja może dać nam wiele odpowiedzi w kwestii dawnej obecności życia na Czerwonej Planecie. Dzięki jego pracy ludzkość może przybliżyć się do załogowej misji na Marsa.
-
Łazik Perseverance wylądował na Marsie! "Siedem minut grozy" zakończone
Siedem minut grozy - tak inżynierowie NASA określali kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance.
-
Dostali punkty od ministra Czarnka, ale się nie ucieszyli. "Nie byliśmy wcześniej poinformowani"
Naukowcy z KUL są zaskoczeni nową listą czasopism punktowanych, którą ogłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Co ciekawe, zdziwienia nie kryje redakcja "Roczników Psychologicznych", które na nowej liście zostało docenione - zamiast 40 punktów, ma teraz 70.
-
Autor książki o dźwiękach: Cisza nie istnieje, jest utopijna
- Rodzimy się w świecie, w którym obecna jest cała masa zanieczyszczeń dźwiękowych - przekonywał w TOK FM prof. Dariusz Brzostek, kulturoznawca.
-
Syndrom postaborcyjny. "Nie ma czegoś takiego". Ekspertka rozwiewa mity i przywołuje badania
Pojęcie "syndromu postaborcyjnego" często wykorzystuje się np. w prawicowych mediach. Ma to podkreślać, jak bardzo kobieta cierpi i jakich zaburzeń doznaje po dokonaniu aborcji. Tylko, jak tłumaczyła w TOK FM Zofia Milska-Wrzosińska, nie ma czegoś takiego, jak "syndrom postaborcyjny".
-
Dlaczego CD Projekt padł ofiarą hakerów? Ekspert wskazuje możliwe konsekwencje
- Moje przypuszczenie jest takie, że atak na CD Projekt to niekoniecznie dzieło takich hakerów, jakich czasem sobie wyobrażamy, że to nastolatek w piwnicy, który postanowił zaimponować (...). Myślę, że to działanie grupy powiązanej jakoś ze zorganizowaną przestępczością - mówił w TOK FM dr Marcin Zaród z Instytutu Socjologii UW.
-
Wikipedia obchodzi 20. urodziny. "Pełni rolę latarni, dzięki której w morzu nonsensu możemy dowiedzieć się, jak faktycznie jest"
W dobie fake newsów potrzebujemy wiedzy, która jest wiarygodna, sprawdzona i niezależna od korporacji. Wikipedia to właśnie nam daje - mówił w TOK FM prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.
-
W Indonezji odkryto najstarsze rysunki naskalne. Dzikie świnie celebeskie
Na wyspie Celebes w Indonezji odkryto rysunki naskalne, datowane na 45,5 tys. lat, które są najstarszym przykładem sztuki przedstawieniowej. Prehistoryczni artyści namalowali naturalnych rozmiarów dzikie świnie celebeskie. Znalezisko opisano na łamach magazynu "Science Advances".
-
Fizyka i polityka zazębiają się bardziej niż myślisz. Dlaczego politycy powinni słuchać fizyków?
Na pierwszy rzut oka fizyka z polityką raczej niewiele ma wspólnego. Gość audycji "Homo Science" prof. Janusz Hołyst twierdził jednak, że jest zupełnie inaczej i przekonywał, że politycy powinni fizyków z uwagą słuchać.
-
"1 proc. najbogatszych emituje tyle CO2, co 4 miliardy najbiedniejszych"
Pięć lat po porozumieniu paryskim w kwestii emisji gazów cieplarnianych zmieniło się niewiele, a w Polsce jeszcze mniej. Fizyk przekonuje, że żeby zatrzymać zmiany klimatu, "trzeba przestać wprowadzać nowe atomy węgla do środowiska, czyli zaprzestać spalania paliw kopalnych".