POWIEDZIELI W TOK FM
-
Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
Do przedsiębiorców, nie tylko piekarzy i cukierników, mają trafić nowe, niższe ceny gazu - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - Kiedy zniesione będą te wszystkie bardzo hojne programy, ceny energii odbiją, co widać szczególnie na przykładzie energii elektrycznej. I to będzie boleć jak wyrwanie zęba - mówił w TOK FM Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego SA.
-
Czarnek odmawia dotacji "lewackim organizacjom". Posłanka PO pyta: Caritas jest organizacją lewacką? A może Salezjanie?
46,1 proc. Polaków uważa, że afera "willa plus" powinna zadecydować o odwołaniu Przemysława Czarnka z funkcji szefa MEiN - podała we wtorek "Rzeczpospolita". - Pieniądze w edukacji są nawet nie dla tych, którzy podobają się ekspertom ministra Czarnka, a dla tych, którzy podobają się mu osobiście. Bo, jak wiemy, pan minister ma opinie ekspertów w kwestii różnych programów i grantów absolutnie gdzieś - komentowała w TOK FM posłanka PO Agnieszka Pomaska.
-
"Na jego oczach zawaliło się 25 budynków. Zginęła jego rodzina". Katastrofalna sytuacja w Syrii
Trzęsienie ziemi dotknęło tereny, gdzie od 12 lat nie działa państwo. To strefa objęta wpływami rebeliantów, która ciągle jest targana atakami. Nie działają tam punkty opieki zdrowotnej. To jest największa taka tragedia w tym kraju od dekad - mówiła w TOK FM Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektorka programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.
-
KRRiT na wojnie z TVN24. Mieszkowski o Świrskim: PiS-owski talib. Prowadzi nagonkę na wolne media
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjrzy się we wtorek postępowaniu, które wszczął wobec TVN przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. Chodzi o reportaż TVN "Siła kłamstwa", obnażający kłamstwa Antoniego Macierewicza dotyczące katastrofy smoleńskiej. - Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego pan Świrski ściga wolne media i co jest powodem takiej nagonki, którą podjął, bo inaczej tego zdefiniować nie można - skomentował w TOK FM członek komisji i poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.
-
Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
W poniedziałek rano południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,8. Choć tego rodzaju kataklizmów nie da się przewidzieć, można się do nich przystosować i przyzwyczaić, jak zrobili to Japończycy. - Znamy legendarne ujęcia, gdzie człowiek przytrzymuje monitor, czekając, aż komputer przestaje się trząść i pracuje dalej - mówił w TOK FM Przemysław Kowalski z Centrum Geozagrożeń w Państwowym Instytucie Geologicznym PIB.
-
PiS dofinansuje SOR-y, ale tylko tam, gdzie ma poparcie. "Wyborcy opozycji nie zasługują na dobrą opiekę medyczną"
"750 mln zł chce wydać resort zdrowia na dofinansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Kryteria wymyślono tak, by wykluczyć SOR-y w dużych miastach i dać pieniądze tam, gdzie PiS ma największe poparcie" - informuje o pomyśle "Gazeta Wyborcza" nazywając go "SOR plus". - PiS jest bardzo pazerny i niestety uwłaszcza się na naszym państwie z każdej strony. Ten tekst jest wstrząsający, ponieważ pokazuje, że można igrać ludzkim życiem w kampanii wyborczej - komentowała w TOK FM Agata Kondzińska z "GW".
-
Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
Zdaniem dr. Ireneusza Bila wejście w życie embarga Unii Europejskiej na paliwa gotowe z Rosji oznacza, że ceny w Polsce będą musiały wzrosnąć. - Nie wykluczam, że już niedługo zobaczymy nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach - mówił w TOK FM doktor nauk ekonomicznych i ekspert ds. bezpieczeństwa.
-
Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
Ukraińscy uchodźcy to nie tylko matki z dziećmi, ale i nastolatkowie, którzy do pociągów i autobusów jadących do Polski, wsiadają sami. Jednym z nich jest chłopak, który uciekł z kraju na dwa dni przed rosyjskimi ostrzałami w Dnieprze. - Te dzieciaki straciły wszystko - poczucie bezpieczeństwa, przyjaciół, rodzinę. Nie mają nic, nie mają też wiary w to, że będzie inaczej - mówiła w TOK FM Adriana Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.
-
Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
Kobiety inaczej odczuwają ból niż mężczyźni. Wskazują na to zarówno badania, jak i obserwacje kliniczne. Kobiety są też dużo bardziej narażone na występowanie bólu przewlekłego.
-
"Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
Do mobbingu i innych nadużyć miało od lat dochodzić w najstarszej polskiej fundacji, zajmującej się prawami kobiet. - Znam historię trzech procesów sądowych, które wytoczyły pracowniczki Urszuli Nowakowskiej. Ale to wszystko zostało zamiecione pod dywan, a Urszula nawet nie wyciągnęła z tego wniosków. Jak była przemocowa 20 lat temu, tak jest teraz - mówiła w TOK FM Monika Młynarczyk, jedna z pracowniczek Centrum Praw Kobiet.
-
"Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
Adani Group, holding najbogatszego azjatyckiego miliardera Gaurama Adaniego, został oskarżony o oszustwa księgowe przez firmę Hindenburg Research. - Ci, którzy nie lubią Adaniego nazywają Hindenburga dzieckiem jak z bajki Andersena, które krzyknęło: "Król jest nagi". I wreszcie wszyscy się zorientowali, że tak jest w rzeczywistości. Z kolei obrońcy Adaniego mówią, że to Hindenburg wywołał panikę, jak osoba w zatłoczonym teatrze, która krzyczy: "Pożar" - skomentował w TOK FM dr Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma.
-
Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
Podczas ferii zimowych w promieniu 1 km od Krupówek, a nawet w centrum Zakopanego, można będzie wynająć nocleg w trzygwiazdkowym hotelu za cenę "z dwójką" z przodu - poinformował w TOK FM Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Zwrócił uwagę, że inflację wyraźnie widać w czasie ferii. Na przykład w najdroższych hotelach, gdzie jest mniej klientów. Bo klient premium został "zdegradowany przez inflację".
-
Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
Gdy do mediów dotarła sprawa "lex Kaczyński", PiS prędko się wycofał, ale już w kwestii willi za 5 mln od ministra Czarnka twardo obstawia przy swoim. Skąd ta wybiórczość? - W przypadku "lex Kaczyński" uderzało to w samego prezesa. Natomiast jeżeli chodzi o "Willę plus", Polacy po prostu uważają, że korupcja nie jest problemem. PiS bardzo dobrze to wie, więc nie ma czym się przejmować - mówiła Agata Szczęśniak, dziennikarka OKO.press i prowadząca audycji "Jest Temat!" w TOK FM.
-
Irański reżim boi się tańca. "Jest uważany przez fundamentalistów islamskich za grzeszną aktywność"
- To część kampanii, która ma zastraszyć protestujących, pokazać, że reżim nie ugnie się przed trwającymi demonstracjami, które stanowią dla niego najpoważniejsze wyzwanie od 44 lat - tak wyrok, skazujący parę irańskich blogerów na karę więzienia za taniec w centrum Teheranu, komentowała w TOK FM dr Ludwika Włodek z Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"
Prezydent Rosji w Wołgogradzie - podczas 80. rocznicy zwycięstwa w walkach o to miasto podczas drugiej wojny światowej - nawiązał do dostaw zagranicznych czołgów dla Ukrainy. Równie głośno było jednak o odsłonięciu tamtejszego pomnika Stalina. Zdaniem prof. Agnieszki Leguckiej, to bardzo symboliczne. - Jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że to niewyobrażalne, by w Rosji Stalina stawiać na pomnikach - mówiła w TOK FM ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
-
Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał sojuszników do dostarczenia jego armii pocisków dalekiego zasięgu. - Chodzi o to, by Ukraińcy dostali taką amunicję - nawet nie broń, bo oni już mają odpowiednie HIMARS-y - by dosięgnąć celów militarnych na terenie Rosji. To znaczy, by zmusić żołnierzy rosyjskich na froncie w Donbasie do cofnięcia się bliżej granicy - wyjaśniał w TOK FM.
-
"W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
Fatalny stan polskiego więziennictwa może powodować, że takich przypadków jak w zakładzie karnym w Barczewie może być więcej. Niewykluczone, że problem będzie eskalował. - W garze zawrzało ponad poziom - mówił w TOK FM dr Paweł Moczydłowski, socjolog, kryminolog i były szef więziennictwa.
-
Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
Ukraińcy mają wielkie oczekiwania wobec szczytu UE-Ukraina w Kijowie. - Pojawiało się nawet takie, że Ukraina miałaby w ciągu dwóch lat przystąpić do UE. I dlatego po szczycie będzie z pewnością pewne rozczarowanie - ocenił w TOK FM Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
-
Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
Czytałem na głos fragmenty tego sprawozdania. Nagle do pokoju wszedł mój kolega i zapytał: A gdzie to tak? Nie mógł uwierzyć, że sprawa dotyczy polskiego więzienia - tak o raporcie RPO ws. tortur w więzieniu w Barczewie mówił w TOK FM dr Piotr Kładoczny. Karnista wyraził nadzieję, że sprawa zostanie dogłębnie wyjaśniona. Choć - jak stwierdził - nie można wykluczyć też "najgorszego scenariusza".
-
Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
Min. Przemysław Czarnek z budżetu na edukację hojnie wsparł organizacje, które mają związki z ludźmi Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Zuzanny Dąbrowskiej rządzący liczą na to, że nawet jeśli przegrają wybory, to nikt ich z tego nie rozliczy. - Bo będą wielkie sprawy do zmiany jak np. system wymiaru sprawiedliwości. I te grzeszki na 40 mln znikną - mówiła w TOK FM dziennikarka "Rzeczpospolitej".