POWIEDZIELI W TOK FM
-
Festiwale wróciły, ale to nie jest "normalny rok". "Przy rzeczach kiedyś banalnych, teraz trzeba stawać na głowie"
Festiwale muzyczne tego lata mogą się już odbywać bez pandemicznych obostrzeń. Jak mówił w TOK FM Mikołaj Ziółkowski, szef AlterArtu i prezes Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych, wciąż nie jest jednak normalnie, a przed organizatorami imprez trudne zadanie.
-
Putin szykuje Ukrainie "długą wojnę". Generał Bąk: Szarpanina może trwać nawet kilka lat
Rosjanie wciąż próbują zdobyć kontrolę nad Siewierodonieckiem, ale siły ukraińskie utrzymują obronę strefy przemysłowej miasta. Jak mówił w TOK FM generał Tomasz Bąk, jeśli Rosjanie nie odpuszczą, miasto może podzielić los Mariupola. - Bo Rosja przyjęła strategię wojny wyniszczającej- ocenił ekspert.
-
Ziobro znów gra na różnicę z PiS. "To coraz bardziej przeszkadza Kaczyńskiemu"
Polską polityką wewnętrzną, ale też to międzynarodową, trzęsie Ziobro. To przykre, bo ten człowiek nie ma do tego ani kompetencji, ani tym bardziej mandatu czy legitymacji - mówiła w TOK FM prof. Renata Mieńkowska-Norkiene.
-
Laureat Grand Press Photo: Na tej wojnie oznaczenie "Press" przestało dawać absolutnie cokolwiek
Wojciech Grzędziński laureat tegorocznego Grand Press Photo za zdjęcie z Ukrainy, fotografował rosyjską inwazję od samego początku. - To rozdzierająca wojna - mówił w TOK FM. Jak podkreślił, w fotografii najważniejszy dla niego jest "człowiek i jego historia".
-
Ile zapłacimy za paliwo w długi czerwcowy weekend? "Benzyny droższe o 50 proc. w stosunku do zeszłego roku"
Po serii gwałtownych podwyżek cen paliw, teraz czeka nas chwilowa stabilizacja. Eksperci prognozują, że w nadchodzących dniach ceny na stacjach benzynowych nie będą już zmieniać się tak szybko. To ważne, bo przed nami długi, czerwcowy weekend.
-
Tanie wakacje? Raczej nie w Polsce. "Idzie drożyzna" - ostrzega ekspert
Wakacje nad Bałtykiem będą w tym roku droższe niż te zagraniczne. - Dam prosty przykład z zeszłego tygodnia: dostawy łososia do jednego z hoteli. Tydzień wcześniej kosztował 40 zł za kilogram, w kolejnym tygodniu - prawie 80 zł - tak sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński tłumaczył w TOK FM powody rosnących cen wypoczynku.
-
"Czwarty blok" zamiesza w wynikach wyborów we Francji? "Może przetasować wszystko"
W niedzielę Francuzi ruszą do urn, by oddać głosy w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Choć sondaże wskazują, że najwięcej mandatów zdobędzie obóz Emmanuela Macrona, to zdaniem doktora Jarosława Kuisza najważniejszą rolę może odegrać frekwencja.
-
Glapiński niczego się nie nauczył i znów wróży ws. inflacji. "Jakieś samochwalstwo uprawia"
Na czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński przedstawił swoje najnowsze prognozy odnośnie do inflacji. Senator Platformy Obywatelskiej Marek Borowski stwierdził w TOK FM, że to zaskakujące, że prezes Glapiński wciąż "z taką swobodą, z taką dezynwolturą, wypowiadał się na temat tego, co będzie za rok". I przypomniał, że szef banku centralnego wiele razy wprowadził już Polaków w błąd.
-
Małpia ospa już w Polsce. Wirusolożka uspokaja: Dobrze, że jesteśmy czujni
Małpia ospa pojawiła się w Polsce. Eksperci uspokajają, że wirus tej choroby nie rozprzestrzenia się tak łatwo, jak choćby koronawirus SARS-COV-2. - Tu potrzebny jest bliski kontakt - mówiła w TOK FM prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
-
Blokady stacji Orlen to dopiero początek fali protestów? Ekspert o radykalizacji klasy średniej
W sobotę 11 czerwca odbędą się blokady stacji Orlen. Powodem są wysokie ceny benzyny. Zdaniem doktora Pawła Kuczyńskiego z Collegium Civitas może to być zapowiedź szerszej fali protestów w Polsce. Czy jednak mogą doprowadzić do zmiany politycznej?
-
Zbliża się koniec Polski "umoczonej w wadowickiej kremówce"? "W tym sensie kraj normalnieje"
Z najnowszego badania IBRIS wynika, że coraz większa liczba Polaków chce wyraźnego rozdziału Kościoła od państwa. - Ze względu na dopieszczenie ze strony rządzących, jest to neutralizowane i w dalszym ciągu Kościół jest rozgrywającym aktorem na polskiej scenie politycznej. Odbija się to rykoszetem na jego autorytecie, wiarygodności w oczach tych (a jest ich 70 proc.), którzy nie życzyliby sobie Kościoła jako siły politycznej - mówił w TOK FM prof. Arkadiusz Stempin.
-
"Dla niektórych odbiorców indywidualnych węgla zabraknie". O bezczynności rządu i "mafijnym układzie"
- Słyszałem o pomysłach rządzących, że płyną do nas już miliony ton węgla z zagranicy. Ale zapomnieli dodać, że przypłynie głównie węgiel dla energetyki, a nie dla odbiorców indywidualnych. Sytuacja robi się dość dramatyczna - mówił w TOK FM Rafał Jedwabny. Zdaniem przewodniczącego Sierpnia'80 w Polskiej Grupie Górniczej jesienią i zimą może zabraknąć w Polsce węgla do ogrzewania domów.
-
"Patostrefa" przy granicy znika, bo przecież jest mur. "Kolega budowlaniec dostał ataku śmiechu"
Panuje marazm, przygnębienie. Ten stan nadwyrężył zaufanie do całego systemu państwowego. Nie jest to temat, że strefa zostanie zostanie zniesiona. Tematem jest to, że leje, że ktoś utknął w błocie, znowu ktoś umarł. A pomysły władzy zeszły na drugi plan - tak o sytuacji w miejscowościach przy granicy opowiadała Marta Kurzyniec, antykwariuszka z Krynek.
-
Afera ministra Cieślaka zepsuje PiS-owi letnią ofensywę? "Pojutrze nikt już nie będzie pamiętał"
Afera z byłym już ministrem Michałem Cieślakiem wpłynie na plany partii rządzącej? - PiS jest bardzo sprawny w PR-owe gierki i przykrywanie afer kolejnymi aferami. Tutaj też pewnie sprawnie sobie poradzi - prognozował w TOK FM Łukasz Lipiński z "Polityki".
-
"Rosja stawia się na równi z Ukrainą, którą pogardzała". Ekspertka tłumaczy, dlaczego Putin nie wygra tej wojny
- Jeśli pomyśleć, jakim krajem jest Rosja i jaki ma niewspółmierny potencjał w stosunku do Ukrainy, mówienie, że zabranie części terytorium Ukrainy i podważenie jej rozwoju, to jakieś zwycięstwo, jest upokarzające dla Rosji - oceniła w TOK FM Krystyna Marcinek, ekspertka ośrodka analitycznego RAND Corporation.
-
Ustawa o Sądzie Najwyższym czeka na podpis prezydenta. "Czy Komisja Europejska to kupi?"
Sejm odrzucił wszystkie kluczowe poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz spodziewać się można szybkiej decyzji prezydenta, o podpisaniu ustawy. - Pytanie, czy Duda porozumiał się z Ursulą von der Leyen - komentowała w TOK FM Dominika Długosz. Jak oceniła, choć to prezydent zgłosił projekt, to nie on jest największym wygranym w tej rozgrywce.
-
Udało się. Organizacje pożytku publicznego dostaną nie jeden, a półtora procent podatku. Sejm zatwierdził poprawkę przyjętą wcześniej przez senat
Zmiany podatkowe, które wprowadza rząd, mają duży wpływ na funkcjonowanie organizacji pozarządowych i ich podopiecznych. Aktywiści alarmowali, że rząd chce im zabrać część pieniędzy z 1 proc. podatku. Dlatego chcieli, żeby podatnik mógł oddać 1,5 proc. I tak się stanie. Sejm właśnie przyjął poprawkę senatu.
-
"Zaklinanie rzeczywistości". Ekspertka o "kuriozalnej" wypowiedzi i celu, jaki ma kanclerz Scholz
Wbrew zapewnieniom kanclerza Olafa Scholza, Niemcy wciąż odwlekają wysłanie do Ukrainy ciężkiego uzbrojenia. - Wysnułam z tego taką konstatację, że celem strategicznym Scholza jest to, żeby Rosja nie przegrała tej wojny druzgocąco. On uważa, że nie da się wymazać Rosji z mapy, że to wielki sąsiad Unii Europejskiej i że z nimi się będzie trzeba jakoś dogadać, bo oni nie znikną - mówiła w TOK FM dr Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
-
"Turcja próbuje być pośrednikiem złodzieja". Ekspertka o polityce Erdogana i "złotym rosyjskim stole"
Żądania Moskwy w sprawie zniesienia sankcji w zamian za uwolnienie zboża z Ukrainy są uzasadnione - tak twierdzi szef tureckiej dyplomacji. Mewlut Dżawuszolu wyraził tę opinię podczas spotkania w Ankarze ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. - Turcja jest cały czas państwem swingującym pomiędzy Zachodem, z którym współpracuje jako państwo członkowskie NATO, a Rosją, korzystając ze swojego strategicznego położenia pomiędzy trzema kontynentami blisko Morza Czarnego - oceniła w TOK FM prof. Agnieszka Legucka z PISM.
-
"RPP nie wierzy, że uda się inflację dogonić". Dlaczego Polacy "poszli na zakupy", zamiast oszczędzać
RPP już po raz dziewiąty podniosła stopy procentowe. Do tej pory jednak nie wpłynęły one na zahamowanie wzrostu cen. - Najpierw prezes NBP mówił, że już zawsze będzie tani pieniądz, i że nie ma mowy o żadnej inflacji. Potem, że to wszystko przyszło z zewnątrz i samo sobie pójdzie, następnie stwierdził, że już nic nie można z tym zrobić. To wszystko spowodowało, że Polacy pomyśleli: kurcze, ta inflacja będzie jeszcze długo, trzeba iść na zakupy - mówił w TOK FM Maciej Samcik - publicysta ekonomiczny i autor bloga "Subiektywnie o finansach".