POWIEDZIELI W TOK FM
-
Inflacja o włos od jednocyfrowej. Już można się cieszyć? Ekspert studzi nastroje. "To skomplikowane"
- Martwi fakt, że ten spadek inflacji jest coraz mniejszy. Od dawna podejrzewałem, że ona będzie się zmniejszać, ale potem to wszystko ustanie. Idziemy w stronę, w której inflacja będzie przeszkadzać nam w życiu i szkodzić rozwojowi gospodarczemu - ostrzegał w TOK FM prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC.
-
Z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odchodzi 40 osób. Przejdą do KUL? "Uczelnie podkradają sobie wykładowców"
Do rozpoczęcia roku akademickiego został miesiąc. Szkoły wyższe dopinają szczegóły - jak się okazuje, nie bez problemów. - Niejednokrotnie jest tak, że uczelnie, które tworzą nowe kierunki, nie są w stanie zapewnić kadry. Polują na nią w ostatniej chwili - mówi TOK FM dr Sebastian Goncerz, lekarz stażysta, przewodniczący Porozumienia Rezydentów. Jako przykład podaje m.in. KUL.
-
Jerzy Owsiak "nie mówi, kto ma zwyciężyć" w wyborach. Tłumaczy dlaczego. "Pewne plany są wymyślone"
Nauczyłem się brać pod uwagę wszystko, to co się wydarzyło przez te ponad trzy dekady WOŚP, a więc także badania, które pokazują, że bardzo wielu wyborców PiS-u jest także sympatykami Orkiestry - mówił w TOK FM Jerzy Owsiak, tłumacząc, dlaczego nie wypowiada się wprost na temat wyborów.
-
Czym karmią się teraz "jawne trolle"? Wybija się jeden temat, a tropy prowadzą nie tylko do obozu konfederatów
- Widać, że Rosja trochę przełożyła wajchę i atakuje nas dlatego, że wspieramy Ukrainę - mówiła w TOK FM Anna Mierzyńska, komentując zdarzenia związane z zatrzymywaniem pociągów. Analityczka związana z OKO.press oceniła też, czym karmią się w czasie kampanii ci, którzy szerzą dezinformację. To przede wszystkim gra na antyukraińskich nastrojach. Widać to w środowisku związanym z Konfederacją. Ale podobne wątki pojawiają się też za sprawą ludzi obozu władzy. Takich jak Dariusz Matecki, czyli prominentny działacz Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry.
-
Kaczyński rozkojarzony na prezentacji "jedynek"? "Twarz kampanii PiS będzie inna"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił w czwartek "jedynki" na listach w wyborach do Sejmu. W ocenie Kastora Kużelewskiego, analityka ds. politycznych Polityki Insight, efekt tej prezentacji jest "dość słaby". - Te listy są o tyle mizerne, że brakuje tam nowych nazwisk. Nie ma takich, które są świeżością, ekscytują - wskazał w TOK FM.
-
"Na Białorusi też mówili, że wybory są dobrze policzone". Czaputowicz odpowiada PKW w sprawie referendum
Fakt odmowy wzięcia karty będzie świadczył o tym, że dana osoba nie głosuje na PiS. A to może wpływać na wyniki referendum i na wynik wyborów - mówił w TOK FM prof. Jacek Czaputowicz. Byłemu szefowi MSZ nie podoba się też to, jak szef Państwowej Komisji Wyborczej odpowiadał na jego uwagi dot. referendum. Według Sylwestra Marciniaka to "podważanie zaufania do obywateli do wyników wyborów".
-
O co chodzi w puczu w Gabonie? Ekspert wyjaśnia. "Na razie wszyscy nabrali trochę wody w usta"
Bogaty w ropę i "autorytarnie zielony" Gabon w Afryce Środkowej przeżywa przewrót. Czy skorumpowana i uderzająca w demokrację "dynastia" Bongo zostanie ostatecznie odsunięta od władzy po 50 latach rządzenia? Sytuację w TOK FM wyjaśniał prof. Dominik Kopiński z Uniwersytetu Wrocławskiego, założyciel Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.
-
Komisja ws. wypadku Black Hawka bez Wąsika i Szymczyka. "Gdyby nie mieli nic do ukrycia, to by przyszli"
Ani wiceminister Maciej Wąsik, ani komendant główny policji Jarosław Szymczyk nie pojawili się na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. - Zabrakło odwagi - ocenił w TOK FM dr Maciej Lasek, poseł Koalicji Obywatelskiej, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
-
Nadchodzi "ruska, bolszewicka komisja". Duda pomoże zakończyć jej działanie? "Nie będzie się kogo bać"
PiS planuje tuż przed końcem kadencji obecnego Sejmu przyklepać powołanie tzw. komisji do spraw rosyjskich wpływów, która powstała dzięki ustawie "lex Tusk". Czy ludzie PO stawią się na jej wezwania? - Nie sądzę, by Tusk się wybierał. Premier stawał przed prokuraturą wtedy, kiedy był wzywany. Wszystkie zgodne z konstytucją instytucje zawsze szanujemy. Natomiast to jest ruska, bolszewicka komisja i niech PiS sam się nią bawi - mówiła w TOK FM Izabela Leszczyna.
-
Czarnek premierem? "Może taka przyszłość nas czeka". PiS szykuje się do powyborczych układanek
"Przemysław Czarnek ze swoim szczuciem na LGBT, butą i bezczelnością wszedł do ścisłego sztabu wyborczego PiS. To pokazuje, co nas jeszcze może czekać. Zwłaszcza gdy zostanie premierem. A są takie spekulacje" - informuje "Polityka". - To jest rzecz do przemyślenia przed wyborami - komentował w "Poranku Radia TOK FM" Maciej Głogowski.
-
Kaczyński cierpi na pewien kompleks. Rządzi żelazną ręką, a słabość ma tylko do jednej osoby. "To uroczy człowiek"
Jarosław Kaczyński nie uznaje partnerstwa w polityce - mówił w TOK FM Kamil Dziubka, autor książki pt. "Kulisy PiS". Jak dodał, "żeby przy nim być, trzeba albo dać się złamać, albo być po jego stronie". Dziennikarz wskazał przy tym, że prezes PiS ma wybitną słabość do prezesa Orlenu Daniela Obajtka, którego traktuje niemal jak syna.
-
Antyukraińska propaganda to zawsze dzieło Kremla? Dezinformacja "szyta na miarę". Ekspert wspomina antyszczepionkowców
- Informacje o sytuacjach, gdzie faktycznie Ukrainiec jest przyczyną jakiegoś wypadku, są zbierane przez dezinformatorów i przedstawiane jako coś, co świadczy o ogóle bytności Ukraińców w Polsce. Na podstawie tych informacji powstają kolejne, które są sfałszowane i w ten sposób dezinformatorzy przekonują nas, że jest to normą - tłumaczył w TOK FM Tomasz Dytkowski z Fundacji Geremka, która monitoruje propagandę antyukraińską w Polsce.
-
Po co Tuskowi Roman Giertych? "Może być pomostem pomiędzy KO a Konfederacją"
Donald Tusk zaskoczył decyzją o wystawieniu na listach Koalicji Obywatelskiej Romana Giertycha. Były lider Ligi Polskich Rodzin budzi bowiem duże kontrowersje. Zdaniem prof. Rafała Chwedoruka Giertych w Sejmie może się jednak przydać do przeciągnięcia na swoją stronę polityków Konfederacji. A bez ich wsparcia rządzenie może okazać się trudne. - Nie ulega wątpliwości, że różne segmenty Konfederacji po wyborach będą zachęcane do współpracy zarówno przez PiS, jak i KO - mówił w TOK FM politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
-
"Rubiales jest już skończony". Pocałunek przelał czarę goryczy? "Upada maczystowska kultura hiszpańskiej piłki''
Na prezesa Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej Luisa Rubialesa spadają kolejne konsekwencje, po tym jak pocałował piłkarkę Jennifer Hermoso w usta. - Widzimy, jak maczystowska kultura hiszpańskiej piłki upada. Od Rubialesa odwracają się kolejni trenerzy i działacze sportowi, to jest fala, która się nie zatrzyma. On być może o tym nie wie, ale już jest skończony - komentowała w TOK FM Kalina Błażejowska z "Tygodnika Powszechnego".
-
Jacek Dehnel krytykuje wystawianie "na listę opozycji ludzi, którzy byli współpracownikami i kolaborantami PiS-u"
Jacek Dehnel, pisarz i tłumacz będzie kandydował z list Lewicy do Sejmu. Dlaczego idzie do polityki? - Społeczeństwo powinno być bardziej sprawiedliwe - mówił w "Poranku Radia TOK FM".
-
"Chaos w Polsce sprzyja Rosji". Ekspertka o incydentach na kolei: Nie sposób spodziewać się happy endu
Zdaniem dr Pauliny Paseckiej nie należy oczekiwać, że po zatrzymaniu mężczyzn podejrzewanych o nadawanie sygnałów radio-stop sytuacja całkowicie się uspokoi. - Spodziewam się, że będą pojawiały się inne osoby oraz inne próby ataków - mówiła w TOK FM dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.
-
Giertych na liście KO. Czy będzie też miejsce dla "Petru, by pognębić Mentzena"? "Nie mam nic przeciwko"
Tomasz Siemoniak bronił w TOK FM decyzji o wystawieniu Romana Giertycha na liście w KO w Świętokrzyskiem. Zdaniem wiceszefa PO "dzielenie włosa na czworo", czyli przypominanie przeszłości Giertycha i jego konserwatywnych poglądów "jest bez sensu". W czasie rozmowy padło też ciekawe pytanie - od Władysława Frasyniuka - o start w wyborach Ryszarda Petru.
-
PiS "koronuje Niemcy na wroga Polski". Co Berlin na to? "Brednie raczej się ignoruje"
Antyniemiecka retoryka PiS-u nie jest w Niemczech tajemnicą. Jednak - jak mówła w TOK FM Urszula Ptak - niespecjalnie tam ktoś zwraca na to uwagę. - To, co mówią polscy politycy, zatrzymuje się na linii Odry - dodała publicystka z Berlina.
-
Kwiat Jabłoni "Od nowa". Katarzyna Sienkiewicz: Pozazdrościłam Sanah i Dawidowi Podsiadle
Jest to pewnego rodzaju wyzerowanie, spróbowanie czegoś od nowa, spróbowanie nowych technik nagraniowych i podejścia do grania. Staramy się też trochę inaczej śpiewać. Jest to po prostu pójście dalej - tak Katarzyna Sienkiewicz z Kwiatu Jabłoni opisywała w audycji "Między Słowami" nadchodzący album duetu "Pokaz slajdów".
-
Incydenty na kolei to efekt rosyjskich działań? "Wybrali sobie Polskę za cel"
W sobotę wieczorem oraz w niedzielę rano doszło do nieuprawnionego użycia sygnału radio-stop na kolei. To już kolejne takie zdarzenia w ostatnich dniach. W nocy z piątku na sobotę użycie tego sygnału spowodowało opóźnienia ponad dwudziestu pociągów. Jak alarmował w TOK FM gen. Bogusław Pacek, istnieją obawy, że mogą to być celowe działania ze strony Kremla. - Rosja wybrała sobie Polskę za cel od kilku albo nawet kilkunastu tygodni - mówił dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.