Książki

 • 'Jestem pewien, że wpatruje się w moje okulary'. Bono wspomina słynne zdjęcie z Janem Pawłem II [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Jestem pewien, że wpatruje się w moje okulary". Bono wspomina słynne zdjęcie z Janem Pawłem II [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Ceremonia dobiegła końca, Jego Świątobliwość wyszedł, a ja nie mogę przestać myśleć, jaką siłę będzie miało zdjęcie w połączeniu ze słowami papieża. Będzie prawdziwym viralem i to jeszcze w czasach, gdy świat nawet nie słyszał o viralach" - pisze Bono w swojej autobiografii "Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść", która ukazała się nakładem wydawnictwa Agora.

 • 'Wyleczenie' albo śmierć. Historie mężczyzn z różowym trójkątem [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Wyleczenie" albo śmierć. Historie mężczyzn z różowym trójkątem [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Reżim SS traktował homoseksualizm jak rodzaj nałogu, który można wyleczyć ciężką pracą i karami. Osoby nie miały prawa do życia i miały być zadręczone na śmierć - albo 'wyleczone'". "Relacje homoseksualne w obozie były na porządku dziennym, a angażowali się w nie więźniowie wszystkich narodowości i kategorii - pisze Joanna Ostrowska w reportażu "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", poświęconym mężczyznom skazanym w latach 1933-1945 na mocy paragrafu 175, który piętnował relacje homoseksualne.

 • 'Dopóki Rosjanie nie są w stanie zająć miasta, ona się z niego nie ruszy. Trochę na złość'. O mocy ukraińskiego oporu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Dopóki Rosjanie nie są w stanie zająć miasta, ona się z niego nie ruszy. Trochę na złość". O mocy ukraińskiego oporu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  - Niektórzy siedzieli zagubieni, nie wiedząc, co robić lub chodząc nerwowo wkoło (...). Kateryna tańczyła do muzyki, którą puszczali. Czuła się dziwnie, bo przez cały czas brali ją za paranoiczkę, która straszy wojną, a jak już się zaczęło, to była najspokojniejsza ze wszystkich. W pewnym sensie dlatego, że już nikt nie mógł oskarżyć jej o neurotyczność. Miała rację. W pracowni panowała atmosfera niczym podczas balu na Titanicu - pisze Paweł Pieniążek w książce "Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji".

 • Słowa człowieka, przesłanie narodu. Najmocniejsze przemówienia Wołodymyra Zełenskiego [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • 'Radość z nawrócenia grzesznika może gorszyć ludzi na ziemi'. O tym, czy Rudolf Hoess mógł pójść do nieba [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Radość z nawrócenia grzesznika może gorszyć ludzi na ziemi". O tym, czy Rudolf Hoess mógł pójść do nieba [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Tajemnica nawrócenia polega na tym, że w istocie to nie tyle człowiek powraca do Boga, ile Bóg odnajduje człowieka (jak pasterz zbłąkaną owcę, jak wdowa zgubioną drachmę, jak ojciec biegnący na spotkanie wracającego do domu syna marnotrawnego)" - pisze w książce "Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach" prof. Jacek Leociak. W książce autor nie tylko przedstawia fenomen nawrócenia z perspektywy semantycznej, historycznej i teologicznej, ale też przedstawia sylwetki słynnych zbrodniarzy m.in. Rudolfa Hoessa, którzy nawrócili się tuż przed śmiercią. Prezentujemy jej fragment.

 • Kryminał, biografie, thriller, rozmowy. Książki do czytania na ferie (i nie tylko)
 • Jo Nesbo o Batmanie z Oslo, 'hardcorowym egalitaryzmie' w Norwegii oraz społecznej roli kryminałów

  Jo Nesbo o Batmanie z Oslo, "hardcorowym egalitaryzmie" w Norwegii oraz społecznej roli kryminałów

  - Jechałem raz na wycieczkę rowerową z przyjacielem, który przyjaźnił się z kolei z Jensem Stoltenbergiem, wówczas premierem Norwegii, dziś szefem NATO. Zatrzymaliśmy się na światłach. Obok premiera stał samochód, kierowca odwrócił się i krzyknął "Hej, Jens!". Gdy Stoltenberg zareagował, facet wskazał na swojego syna na tylnym siedzeniu i powiedział, że młody człowiek chciał się tylko przywitać. Nasza kultura oparta jest na hardcorowym egalitaryzmie, nikt nie powinien być ważniejszy niż ktoś inny. Bardzo to cenię - opowiada Jo Nesbo, kultowy już autor kryminałów.

 • 'Reguły na czas chaosu'. Stawiszyński o tym, jak nie dać się uwieźć apokalipsie [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Reguły na czas chaosu". Stawiszyński o tym, jak nie dać się uwieźć apokalipsie [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie? Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, w swojej nowej książce przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania, jest rozumienie. Pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Ponieważ najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem - z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości.

 • Co czytać w wakacje? Sześć propozycji, które nie zawiodą na urlopie
 • 'Nie mogłam już uratować tego chłopca'. O rosyjskiej wojnie, której 'głównym orężem była pogarda' [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • 'Bez skrępowania, zrozumiałym językiem'. Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu i seksualności [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • 'Nikt nas nie przygotował na to, co przed nami'. O starości bez owijania w bawełnę [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Nikt nas nie przygotował na to, co przed nami". O starości bez owijania w bawełnę [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Amerykańscy naukowcy nie przewidują posuwania się w latach, co stoi w pewnej sprzeczności z wydłużającą się średnią życia. Najlepiej więc pozostać trzydziestką do osiemdziesiątki. To może być trudne, a przynajmniej nikomu się jeszcze nie udało, z wyjątkiem może Jennifer Lopez czy piosenkarki Madonny, która jednak wyprzedziła trendy, osiągając 16 lat po przekroczeniu sześćdziesiątki. Jest pionierką niedościgłą" - piszą w książce "Jak się starzeć bez godności" reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka. Prezentujemy jej fragment.

 • 'Za szczeliną wpadłem w otchłań'. O człowieku, który zszedł najniżej i wszedł najwyżej [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Za szczeliną wpadłem w otchłań". O człowieku, który zszedł najniżej i wszedł najwyżej [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  - Jaskinie to całkiem inna sytuacja niż wysokie góry. (...) W jaskiniach nic nie wiadomo. Kiedy się przejdzie miejsce, do którego do tej pory ludzie dotarli, to dalej jest tajemnica. Wspinaczka w jaskini uprzytamnia człowiekowi, że ma mięśnie, o których istnieniu w ogóle nie wiedział - mówi w rozmowie z Włodzimierzem Nowakiem i Violettą Szostak Janusz Onyszkiwicz, który poważną przygodę z górami zaczynał właśnie od jaskiń. Prezentujemy fragment biografii wybitnego himalaisty, matematyka, opozycjonisty w PRL i polityka - człowieka, którego życiorysem można byłoby obdzielić kilka osób.

 • 'Zemsta Zacheuszka'. Jak Władimir Putin poradził sobie z jedną z rosyjskich telewizji [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Zemsta Zacheuszka". Jak Władimir Putin poradził sobie z jedną z rosyjskich telewizji [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Grozą powiało w lutym 2000 roku po jednym z programów "Kukły", którego bohaterem było stworzenie z bajki (...) zatytułowanej Zacheuszek Cynobrem zwany, z niejasnych przyczyn od dawna bardzo popularnej w Rosji. W "Kukłach" lalka przedstawiająca owo stworzenie miała postać Putina. Treść bajki okazała się skandalicznie aktualna" - pisze w książce "Wowa, Wołodia, Władimir" wybitna polska reportażystka Krystyna Kurczab-Redlich, której kandydatura została w 2005 roku zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Poniżej prezentujemy fragment książki.

 • 'Trumnę niosły aktywistki, aktorki i polityczki, co było niezwykłe'. O buntowniczkach z Afganistanu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Trumnę niosły aktywistki, aktorki i polityczki, co było niezwykłe". O buntowniczkach z Afganistanu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Zaraz po tragedii Mahbubie zaproponowano, żeby dołączyła do specjalnej komisji, która miała zebrać materiały pomagające wyjaśnić, jak doszło do śmierci Farchunde. Poczuła się zaszczycona i z radością zabrała się do pracy. Swój udział w tej grupie uznała za objaw czystych intencji władzy" - pisze w książce "Buntowniczki z Afganistanu" Ludwika Włodek. Opowiada w niej jaką drogę musiały przejść Afganki, aby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Prezentujemy jej fragment.

TOK FM PREMIUM

Serwis informacyjny

Tematy