Książki
-
Zaglądamy jako pierwsi do przyszłego gabinetu noblistki Olgi Tokarczuk w willi jej fundacji [ZDJĘCIA]
Unikatowe fotele, retro kanapa, regały pod sam sufit, dizajnerska lampa i olbrzymie biurko z litego drewna - wiemy jak będzie wyglądał przyszły gabinet Olgi Tokarczuk. Reporterka Radia TOK FM jako pierwsza widziała willę, w której siedzibę będzie miała fundacja noblistki.
-
W środę premiera "Pokory", najnowszej powieści Szczepana Twardocha. Przypominamy rozmowy z pisarzem
Szczepan Twardoch to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uznanych polskich pisarzy. Z okazji premiery "Pokory", przypominamy podcasty z rozmowami z autorem - nie tylko o literaturze.
-
Dom towarowy jak czterogłowy smok albo wielkie miasto. Tak Jabłkowscy wynaleźli handel na nowo [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Spotkałem dwóch pracowników przedwojennego Domu Braci Jabłkowskich. Kiedy 16-letni wtedy pan Modro przyszedł do pracy, to ten wielki prezes, który chodził i sprawdzał, co się dzieje, nigdy się do niego nie zwrócił na "ty". Zawsze mówił "panie Modro", choć pan Modro wyglądał jak chłopiec - opowiadał w audycji "Kultura Osobista" Cezary Łazarewicz, autor książki "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich".
-
Historia internetu to nie tylko mężczyźni. "To opowieść o kobietach przemilczanych" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Stereotypowy informatyk czy programista to zazwyczaj mężczyzna. Jednak kobiety w historii internetu odegrały niebagatelną rolę, o czym pisze w swojej książce "Pionierki Internetu" Claire L. Evans.
-
"Poskacze sobie dziewczę w eliminacjach i niech wraca". Niesamowite historie polskich olimpijek [Fragment książki]
Budowały polski sport, zdobywały pierwsze medale dla swoich dyscyplin - nie tylko w wydaniu kobiecym. Dziś, po kilkudziesięciu latach zostały zapomniane, a historia sportu pomija je milczeniem. A bohaterek jest znacznie więcej niż jedna tylko nieżyjąca już Irena Szewińska. Opisała je w swojej książce "Olimpijki" Anna Sulińska.
-
Czytanie w Polsce niestety nie jest trendy. Jak zachęcić dzieci do sięgnięcia po książki?
W 2019 roku tylko 39 proc. respondentów, badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową, zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki dotyczące osób czytającym więcej niż siedem lektur rocznie. Jak zachęcić zatem najmłodsze pokolenia do sięgania po książki? Podpowiadamy w Dniu Miłośników Książek.
-
"Jeśli Rosjanie nie przyjdą, damy światu dowód ich perfidii". Ostatnie dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego
"Zagłada miasta. Świadectwa ludzi Powstania" to książka, której narratorami są uczestnicy najtragiczniejszych wydarzeń polskiego życia zbiorowego w XX wieku: dowódcy, powstańcy, łączniczki, sanitariuszki, cywilni mieszkańcy. Publikujemy fragment, w którym opowieści dowództwa rekonstruują ostatnie chwile przed wybuchem powstania.
-
10 rzeczy do zrobienia w wakacje, na które wcześniej nie było czasu. Posłuchaj, aby dobrze wybrać [PODCASTY]
Zawsze obiecujesz sobie, że w wakacje w końcu nadrobisz zaległości w lekturach, muzyce i dobrych serialach? Ale jak nie zagubić się w gąszczu propozycji i wybrać coś naprawdę wartościowego? Dzięki podcastom TOK FM dowiesz się na co zwrócić uwagę. Posłuchaj, zanim wybierzesz.
-
Pisarz polskiego pochodzenia nominowany do Nagrody Bookera
Brytyjski autor polskiego pochodzenia Gabriel Krauze znalazł się na ogłoszonej w nocy z poniedziałku na wtorek liście nominacji do tegorocznej Nagrody Bookera, najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej.
-
Bycie maksymalistą jest męczące. Jak podejmować decyzje wystarczająco dobre? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Czy jest jakiś sposób na to, by nasze decyzje były trafione? Albo chociaż - by zminimalizować liczbę tych chybionych? I choć nikt nie da nam recepty na to, jak decydować, to są pewne wskazówki, które mogą ułatwić życie i uświadomić nam, jak działa proces podejmowania decyzji.
-
Posłuchaj, zanim przeczytasz. Polecane książki na wakacje [PODCASTY]
Urlop wakacyjny to idealny czas, żeby nadrobić zaległości w lekturach. Polecamy kilka książek, które warto teraz przeczytać.
-
Zatwardziały ateista, który występował w kościołach. Dziś Kaszpirowski jest w Rosji bohaterem memów [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Spodziewałem się, że będę miał do czynienia z szarlatanem. Kaszpirowski porusza się na granicy wiedzy naukowej i pewnego humbugu, ale robi to z dużą gracją - mówił na antenie TOK FM Gabriel Michalik, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy". Publikujemy fragment tej książki.
-
Miasto, w którym żyje nowy gatunek człowieka. Auroville to sekta czy spełnienie marzeń? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Auroville. Miasto z Marzeń" Katarzyny Boni to książka o eksperymentalnym mieście, utopijnej wspólnocie, która od 50 lat istnieje w południowych Indiach. A jednocześnie opowieść o człowieku i uniwersalnych ludzkich doświadczeniach, takich jak szukanie ideałów, głębi duchowej, zagubienie, konflikty.
-
Góry Literatury. Festiwal Olgi Tokarczuk w pięknych plenerach Kotliny Kłodzkiej
W okolicach Nowej Rudy na Dolnym Śląsku rozpoczyna się festiwal "Góry Literatury", którego gospodarzami są laureatka nagrody Nobla, Olga Tokarczuk oraz jej przyjaciel, poeta i prozaik, Karol Maliszewski.
-
"Ludzkie sprawy" w rozmowach Wiktora Osiatyńskigo. "Miał niezaprzeczalny dar pomagania innym w zrozumieniu" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wiktor Osiatyński potrafił rozmawiać i mądrze słuchać. Do audycji "Zrozumieć świat" w TOK FM zapraszał znakomitych uczonych, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, a przeprowadzone przez niego długie uważne rozmowy składają się na książkę, którą czyta się niczym głęboki esej dotykający najważniejszych ludzkich spraw.