Książki
-
Bycie maksymalistą jest męczące. Jak podejmować decyzje wystarczająco dobre? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Czy jest jakiś sposób na to, by nasze decyzje były trafione? Albo chociaż - by zminimalizować liczbę tych chybionych? I choć nikt nie da nam recepty na to, jak decydować, to są pewne wskazówki, które mogą ułatwić życie i uświadomić nam, jak działa proces podejmowania decyzji.
-
Posłuchaj, zanim przeczytasz. Polecane książki na wakacje [PODCASTY]
Urlop wakacyjny to idealny czas, żeby nadrobić zaległości w lekturach. Polecamy kilka książek, które warto teraz przeczytać.
-
Zatwardziały ateista, który występował w kościołach. Dziś Kaszpirowski jest w Rosji bohaterem memów [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Spodziewałem się, że będę miał do czynienia z szarlatanem. Kaszpirowski porusza się na granicy wiedzy naukowej i pewnego humbugu, ale robi to z dużą gracją - mówił na antenie TOK FM Gabriel Michalik, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy". Publikujemy fragment tej książki.
-
Miasto, w którym żyje nowy gatunek człowieka. Auroville to sekta czy spełnienie marzeń? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Auroville. Miasto z Marzeń" Katarzyny Boni to książka o eksperymentalnym mieście, utopijnej wspólnocie, która od 50 lat istnieje w południowych Indiach. A jednocześnie opowieść o człowieku i uniwersalnych ludzkich doświadczeniach, takich jak szukanie ideałów, głębi duchowej, zagubienie, konflikty.
-
Góry Literatury. Festiwal Olgi Tokarczuk w pięknych plenerach Kotliny Kłodzkiej
W okolicach Nowej Rudy na Dolnym Śląsku rozpoczyna się festiwal "Góry Literatury", którego gospodarzami są laureatka nagrody Nobla, Olga Tokarczuk oraz jej przyjaciel, poeta i prozaik, Karol Maliszewski.
-
"Ludzkie sprawy" w rozmowach Wiktora Osiatyńskigo. "Miał niezaprzeczalny dar pomagania innym w zrozumieniu" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wiktor Osiatyński potrafił rozmawiać i mądrze słuchać. Do audycji "Zrozumieć świat" w TOK FM zapraszał znakomitych uczonych, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, a przeprowadzone przez niego długie uważne rozmowy składają się na książkę, którą czyta się niczym głęboki esej dotykający najważniejszych ludzkich spraw.
-
A to mógłby być "Taki fajny kraj do życia". [FRAGMENT KSIĄŻKI MICHAŁA SUTOWSKIEGO]
Ochrona zdrowia, edukacja, prawa pracownika, zielona energia, zdrowe powietrze, Polska lokalna - wszystko to, gdyby było dopracowane, mogłby sprawić, że kraj naszego życia stałby się "fajny". O tym, jak to zrobić, jest nowa książka Michała Sutowskiego, której fragment publikujemy.
-
Gdy lewicowiec próbuje zrozumieć prawicę. "Przedwojnie", czyli pierwsza powieść Galopującego Majora
- To jest książka, która stara się zrozumieć prawicę. Czasami mam wrażenie, że być może przeholowałem i jestem zbyt empatyczny wobec niektórych prawicowych bohaterów - mówi Łukasz Hassliebe, znany jako Galopujący Major, o swojej pierwszej powieści "Przedwojnie". Publikujemy jej fragment.
-
Technologia wpłynie na nasze życie - wydłuży je, ułatwi albo zamieni w koszmar. I to wszystko już niedługo, jakoś wkrótce
Kosmos i wycieczki w jego przestrzenie, choć bardzo kuszące, są dla nas wciąż bardzo drogie. Przyszłość technologii może być bardziej przyziemna i może przynieść ogromny postęp w medycynie czy biotechnologii. Ale równie dobrze - może nam sprowadzić na głowy mnóstwo kłopotów. I właśnie o tym jest książka "Jakoś wkrótce", o której rozmawiamy z jej redaktorem, Tomaszem Brzozowskim z wydawnictwa Insignis Media. Publikujemy też fragment książki.
-
Umiesz więcej, niż Ci się wydaje - nawet remontować. "To jest tak, jakbyśmy dyskutowały, czy ktoś umie umyć naczynia" [fragment książki]
Jest masa rzeczy, które są dziecinnie proste. Przez to, że tej wiedzy nie ma w szkołach, nie uczy się jej w żadnym momencie edukacji, jest duża bariera i przekonanie: ale ja się na tym nie znam - mówiła Joanna Kubiakowska, współautorka książki "Robię sobie remont".
-
Kryminał o detektywie z IPN. Autor: Mam wtykę w Instytucie [FRAGMENT KSIĄŻKI]
9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna szyba zainstalowana tuż przed atakiem, największa świętość Polaków przestałaby istnieć. Definitor zakonu paulinów uważa, że za zamachem stoi tajna sekta, której historia związana jest z tajemnicą sięgającą czasów króla Jana Kazimierza. Do rozwiązania zagadki angażuje detektywa z IPN Jakuba Kanię.
-
"Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła". Stanisław Obirek w rozmowie z Arturem Nowakiem [FRAGMENTY KSIĄŻKI]
W rozmowie z Arturem Nowakiem Stanisław Obirek - były jezuita, jeden z niepokornych polskiego Kościoła, opowiada o swoim życiu. O dzieciństwie w pegeerze, studiach w Krakowie, doświadczeniach związanych z nadużyciami w Kościele, fascynacji zakonem jezuitów, studiach w Rzymie w okresie, gdy papieżem został Karol Wojtyła, życiu zakonnym, wreszcie o odejściu z Kościoła.
-
Kryminalna Praga w "Czerwonym Świcie". "W tej książce jest portret mojego pokolenia"
O warszawskiej Pradze, portrecie pokolenia, pisarskich planach, tworzeniu zwartej fabuły i zagadce zamkniętego apartamentu - o tym właśnie Łukasz Wojtusik rozmawia z Jędrzejem Pasierskim, pisarzem, prawnikiem, autorem kryminałów z komisarz Niną Warwiłow roli głównej.
-
Elisabeth Revol: Nie jestem psychicznie w stanie pójść w Himalaje i związać się z drugą osobą
Od wyprawy z Tomaszem Mackiewiczem na Nanga Parbat, z której Polak nie wrócił, Elisabeth Revol nie chodzi w góry. - Nie jestem psychicznie w stanie pójść w Himalaje, związać się z drugą osobą i wziąć za tę drugą osobę odpowiedzialności - powiedziała w TOK FM.
-
Ordo Iuris i brazylijska sekta. Suchanow o globalnej sieci powiązań: "To już nie są pojedyncze akty szaleństwa"
- Od kilku lat wszyscy powtarzamy jak mantrę, że "Boże drogi, przecież to wygląda jak jakieś średniowiecze, jakby ktoś chciał nas wrócić do XIV wieku" - mówiła w TOK FM Klementyna Suchanow, opowiadając o swojej nowej książce "To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze" oraz o tym, jak fundamentaliści w rodzaju Ordo Iuris dzięki międzynarodowej sieci powiązań prowadzą swoją wojnę, której często nie jesteśmy świadomi.