Lublin i Lubelskie - wiadomości lokalne
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
- Mamy się tłumaczyć, dlaczego wypisujemy dzieci z lekcji religii - zaalarmowali TOK FM słuchacze. To rodzice uczniów jednej ze szkół w Lublinie, którzy na zebraniu mieli usłyszeć, że jeśli ktoś nie chce już chodzić na religię, trzeba napisać podanie z uzasadnieniem. Dyrekcja dementuje.
-
Siedzą w szpitalnej sali, a czują się, jak w kosmosie. "Na terenie Polski to nowość"
- To jest takie uczucie, jakby się było w jakiejś grze! Nie jest nudno i to daje motywację do ćwiczeń - mówi jeden z pacjentów Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie, gdzie rozpoczęto terapię przy użyciu okularów do wirtualnej rzeczywistości. Lekarze podkreślają, że już widać pierwsze wyniki.
-
Lokalna działaczka waha się, czy pójść na wybory. Wysłała politykom pytanie. Odpowiedź? "To dla mnie dramat"
Elżbieta Wąs na portalu ogłoszeniowym zamieściła komunikat pod hasłem: oddam głos w wyborach. Jak mówi, mimo wieloletniej aktywności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego waha się, czy 15 października w ogóle pójść na głosowanie. W ramach fundacji, w której działa, wysłała politykom pytania o ważne dla nich kwestie. Odpowiedź nie przyszła od nikogo.
-
Krzysztof Hetman przyniósł marszałkowi melisę w prezencie. "Na uspokojenie"
- Jak doniosły mi wiewiórki z Urzędu Marszałkowskiego, w dniu, w którym organizuję konferencje dotyczące działalności marszałka Lubelszczyzny, lepiej do niego nie podchodzić - powiedział Krzysztof Hetman, europoseł PSL i kandydat do Sejmu. Przyniósł marszałkowi nietypowy prezent.
-
Nowe ustalenia ws. wybuchu w Przewodowie. Wiadomo, czyja rakieta spadła na terytorium Polski
Polscy biegli, ocenili, że to ukraiński pocisk obrony powietrznej wybuchł w połowie listopada 2022 roku w Przewodowie. W wybuchu zginęły dwie osoby. Najnowsze informacje opublikowała "Rzeczpospolita".
-
KUL przyjmuje na studia kolejnych osadzonych. "Kandydat nie może wykazywać zachowań ryzykownych"
Ponad 20 więźniów z całej Polski rozpocznie studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Będą prowadzone w Areszcie Śledczym w Lublinie. Kandydat - poza wymogami formalnymi, jak zdana matura - nie może wykazywać zachowań ryzykownych. - Bezpieczeństwo nauczycieli akademickich oraz studentów jest dla nas priorytetowe - informują władze uczelni.
-
Posłanka KO zaatakowana. "Zaczął mnie szarpać. Jak tak można?"
"Nieznany mężczyzna zaczął mnie szarpać, grozić i wyzywać. Doznałam obrażeń, ale nie dam się zastraszyć!" - napisała w poniedziałek na portalu X posłanka KO Marta Wcisło. Do incydentu doszło na targu w Opolu Lubelskim.
-
Najpierw obdukcja, teraz donos. Aktywista po akcji SOP w Świdniku: Tak tego nie zostawię
Dwaj aktywiści klimatyczni, którzy weszli na scenę w trakcie przemówienia premiera, zawiadomią policję o przekroczeniu uprawnień przez ochronę szefa rządu. - Nie zamierzam tego tak zostawić - słyszymy od Wiktora Jędrzejewskiego.
-
Ukraińcy w Polsce zawzięcie śledzą wymianę ciosów między Warszawą a Kijowem. "Smutno, że takie słowa padają"
Z niepokojem uchodźcy, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie do Polski obserwują to, co w ostatnich dniach dzieje się w relacjach między Warszawą a Kijowem. Wielu z nich krytycznie patrzy na działania swojego prezydenta. - To były słowa absolutnie niedopuszczalne - mówią. Nie brakuje jednak i takich, którzy obawiają się, że przez całą tę aferę zaczną być w Polsce szykanowani.
-
Wolno żyjące koty w Lublinie będą miały swoje rezydencje. "Zasługują na opiekę i troskę"
Urzędnicy z Lublina postanowili wesprzeć koty, które biegają po ulicach w mieście. Dlatego na terenie różnych spółdzielni mieszkaniowych pojawią się domki dla tych zwierząt. W każdym zmieści się sześć kotów.
-
Lublin zachęca cudzoziemców do głosowania w budżecie obywatelskim. Ale dlaczego po polsku?
W piątek w Lublinie rusza głosowanie do dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego. Miasto zachęca do aktywności cudzoziemców, w tym licznie obecnych tam Ukraińców. Problem w tym, że papierowa karta do głosowania musi być wypełniona w języku polskim.
-
Student z Zimbabwe nie jest jedyny. Szpitale mają problem. "Nie mamy od kogo odzyskać pieniędzy"
27-letni Musa z Zimbabwe, który od dwóch lat leży w lubelskim szpitalu, to niejedyny cudzoziemiec, za którego leczenie w Polsce nie ma kto zapłacić. O podobnych historiach słyszymy też w Krakowie czy Poznaniu. - Jesteśmy lekarzami i nie możemy odmówić pomocy komuś, kto jej potrzebuje, jednak w Polsce brakuje rozwiązań systemowych - rozkładają ręce medycy.
-
Nie ma wieszania plakatów, gdzie popadnie. Chcieli ogarnąć przedwyborczy chaos... i się przeliczyli
Urzędnicy z Lublina chcieli, by kampania wyborcza na ulicach miasta była uporządkowana, a plakaty pojawiały się tylko we wcześniej wyznaczonych miejscach. Kandydatom wskazano 42 lokalizacje. Wyczerpały się ledwie w dwa tygodnie. Co teraz?
-
Z dyżuru prosto na scenę. "Ta orkiestra to coś niebywałego. Jestem nimi zachwycona"
Lekarze, prawnicy, specjaliści od sprzedaży czy rzeczoznawca. Wszystkich łączy jedno - pasja do muzyki. I choć na co dzień zajmują się zupełnie czymś innym, nie chcieli instrumentów odkładać do szafy. Tak zrodziła się Lubelska Orkiestra Muzyki Rozrywkowej "FeelHarmonia", która koncertuje nie tylko na Lubelszczyźnie, ale nawet za granicą.
-
320 milionów na minusie. W Lublinie trzymają się za kieszeń. "Niszczycielskie skutki inflacji"
- Będziemy się starali utrzymać wszystkie miejskie usługi przynajmniej na dotychczasowym poziomie, co nie będzie łatwe - podkreśla skarbnik Lublina Lucyna Sternik. Jak dodaje, budżet na 2024 rok będzie trudny m.in. ze względu na mniejsze wpływy z tytułu podatków, których rząd wystarczająco nie rekompensuje. Co czeka mieszkańców?
-
Lubelska fundacja ma pomysł na kampanię referendalną. I to w mediach publicznych. "Widzowie TVP mogą być zdziwieni"
Niezależne organizacje społeczne dostały status podmiotu, który może się włączyć w kampanię referendalną i dostać czas antenowy. Wykorzystać to ma zamiar Fundacja Wolności z Lublina. - Chcemy wyjaśniać, w jaki sposób prawidłowo nie wziąć udziału w referendum - mówi jej prezes.
-
Student z Zimbabwe utknął w szpitalu w Lublinie. Przez lukę w systemie leży już dwa lata. "Nie ma gdzie go przenieść"
Nie ma w Polsce rozwiązań prawnych, które mogłyby pomóc 27-letniemu pacjentowi z Zimbabwe. Mężczyzna uległ wypadkowi i od prawie dwóch lat leży w szpitalu w Lublinie. Pracownicy placówki informują, że mógłby ją opuścić, ale "nie ma gdzie go przenieść". A koszty pobytu z dnia na dzień rosną - przekroczyły już milion złotych.
-
Posłanka PO czuje się "zastraszana". Dostała przedsądowe wezwania. Spółki oczekują przeprosin
Kopalnia "Bogdanka" i puławskie Azoty oczekują przeprosin od posłanki PO Marty Wcisło. Parlamentarzystka otrzymała wezwania przedsądowe. Jak mówi, przepraszać nie zamierza. - Nie zamkniecie mi ust - odpowiada zarządom spółek.
-
Poszukiwania Polaków ratujących Żydów. Czarnek ogłasza konkurs dla uczniów. "Abyśmy nie byli opluwani"
"Sprawiedliwi Lubelszczyzny" to konkurs ogłoszony przez lubelskie Kuratorium Oświaty. Ma pokazać, że wielu Polaków ratowało Żydów w czasie wojny, również na Lubelszczyźnie. W jego promowanie zaangażował się osobiście minister edukacji Przemysław Czarnek.
-
10-letni Błażej chce zmieniać Lublin. "Nikt mi nie odmówił". Wszystko w rękach mieszkańców miasta
Mam nadzieję, że wygram i że plac zabaw się u nas zmieni - mówi 10-letni Błażej, który przygotował jeden z projektów w ramach lubelskiego budżetu obywatelskiego. Sam narysował projekt odnowionego placu zabaw, zebrał podpisy, które są niezbędne do złożenia projektu. Teraz wszystko w rękach mieszkańców. Chłopiec już wymyślił, jak nagłośnić pomysł dotyczący placu zabaw.