"Tusk był jedyną wybitną postacią w PO. Poważne wyzwanie - odbudowa zaufania do partii"

Na rok przed wyborami parlamentarnymi PO ma spory kłopot. Bo jak mówił w TOK FM prof. Aleksander Smolar, Donald Tusk "był jedyną wybitną postacią w partii". Żeby wygrać wybory trzeci raz z rzędu, nowi liderzy muszą odbudować zaufanie do Platformy. - To bardzo poważne wyzwanie.
Prof. Aleksander Smolar przypomina, że choć PO wygrywa w najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych, to PiS od dwóch lat cieszy się większym poparciem. Jedynym istotnym wyjątkiem w tej tendencji było zwiększenie poparcia dla PO, przy okazji wydarzeń na Ukrainie. - I Platforma Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. Symbolicznie, ale wygrała.

Jak podkreśla prezes Fundacji Batorego, do wyborów parlamentarnych jest zbyt wiele czasu, by ferować wyroki. - Niczego nie można wykluczyć.

PO osierocona

Jak mówił w "Poranku Radia TOK FM", nowi liderzy Platformy Obywatelskiej stoją przed "poważnym wyzwaniem odbudowy zaufania" do partii. - Wybór Donalda Tuska na prezydenta Europy, czyli wielki triumf osobisty Donalda Tuska i symboliczny sukces Polski, w istotny sposób osłabia Platformę Obywatelską. To nie ulega wątpliwości. Bo Tusk był jedyną wybitną postacią w partii, po wyeliminowaniu - przy swoim istotnym współudziale - innych.

Według prof. Smolara PO po odejściu Tuska jest partią osieroconą.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
"Tusk był jedyną wybitną postacią w PO. Poważne wyzwanie - odbudowa zaufania do partii"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 6 razy 4

  Nie był "jedyną postacią". Był tylko postacią pierwszoplanową jako lider. Teraz będą inni....Podobnie jest przecież w PIS... Tam Kaczyńskiego w każdej chwiki może przecież zastąpić Hofman, Błaszczak, Czarnecki, Kempa, Pawłowicz, Wróbel, a nawet "odzyskany" Ziobro...

 • 1morfeusz66

  Oceniono 5 razy 1

  Tusk tak jasno świecił, że blado przy nim wyglądała reszta PO. Teraz gdy jego światło zniknie zobaczymy inne gwiazdy PO. Pani Kopacz może być polską Margaret Thatcher, jest twarda, stanowcza, waleczna. Wielu ją niedocenia a ja widzę w niej olbrzymi potencjał. Spotkałem kilka "mocnych" kobiet na swojej drodze i widziałem jak bufonaste samce plackim leżały u ich stop bo niedoszacowali ich stanowczości i siły.
  Bardzo się cieszę, że Polska będzie miała kobietę Premierkę! Życzę samych sukcesów Polsce i nowej Pani Premier.

 • nirelle

  0

  Posłowie PiS podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie powołali się na badanie brytyjskiej organizacji Jubilee Debt Campaign, z którego wynika, że Polska pod koniec 2011 roku zajmowała 12. miejsce na 250 państw pod względem zadłużenia zagranicznego. W tym badaniu uwzględniono tzw. dług zagraniczny netto.
  To są miażdżące dane. Jesteśmy jednym z 12 najbardziej zadłużonych krajów wobec innych państw i zewnętrznych, zagranicznych podmiotów (...). To pokazuje swoisty mit lansowany przez premiera Tuska, koalicję PO-PSL, że mamy świetną sytuację gospodarczą

  - podkreślił europoseł Ryszard Czarnecki.

  Jak dodał, badanie pokazuje, że rząd "został złapany na megakłamstwie" i uprawia "megapropagandę". Podkreślił, że w rankingu Jubilee Debt Campaign Polska wypadła podobnie, jak znajdujące się w kryzysie Grecja czy Portugalia.

  Według Czarneckiego Polska jest zależna w zbyt wysokim stopniu od zewnętrznych podmiotów.

  W razie, nie daj Boże, krachu, tąpnięcia finansowego mamy bardzo małe instrumentarium, którym możemy się bronić. Sytuacja jest bardzo poważna. Takie skrajne uzależnienie się od zagranicy jest bardzo poważnym błędem, który może skutkować na całe lata o przyszłości (...). Rząd stwarza poważne zagrożenie dla stabilności systemu finansów w Polsce, uzależniając nas od czynników zewnętrznych. To jest jeden z największych błędów, +wielbłądów+ Donalda Tuska

  - powiedział.

  W ocenie szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka zadłużenie to efekt nieudolności rządu Donalda Tuska. Ocenił, że premier nie panuje nad finansami publicznymi i "lekką ręką zgadza się na wydatkowanie pieniędzy publicznych, a z drugiej strony szuka rzekomych oszczędności w kieszeniach najuboższych Polaków"

 • matabule

  Oceniono 5 razy -3

  Jaki klopot ? Przeciez " syndrom Tuska " wszystko zalatwi od przyszlego tygodnia w sondazach wyjda ponad 55 %

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy -4

  Oj....
  A czy ta wybitna postać nie usuwała konsekwentnie ze swojego otoczenia ludzi o podobnych jemu lub wyższych uzdolnieniach i kwalifikacjach?
  Tusk osiągnął sukces, tworząc przy okazji następną partię wodzowską.
  Ja mu nie robię zarzutów z jego sukcesu, tym bardziej że przynajmniej ostatni jest również sukcesem dla Polski.
  Nie wiem czy jest jego nominacja wynikiem analizy uzdolnień tego polityka, czy może nagrodą za odpowiednią postawę w kwestiach politycznych. Mniejsza o to.
  Trudno być nienawistnikiem i nie cieszyć się z oczywistego sukcesu.
  Czas jednak pokaże jaki wpływ na PO miał charakter jego rządów w tej partii i czy nowe wyzwania nie przerastają Donalda Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX