"Jeśli Komorowski chce na odchodne zrobić coś dobrego, powinien zrezygnować z referendum"

"Prezydent Komorowski zakończy swą misję, a my zostajemy z bezsensownym referendum" - ocenił Daniel Passent. Według publicysty "Polityki", kończący kadencje prezydent powinien zrezygnować z pomysłu. Bo decyzja o jego rozpisaniu to "skutek chwili słabości i paniki". A konsekwencje tego pomysłu mogą być bardzo dotkliwe.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Daniel Passent nie ma wątpliwości, że jeśli przyjdzie nam głosować w referendum, to wyniki będą triumfem populizmu. "Pierwsze - forsuje ideę JOW, oddającą okręgi wyborcze na żer najmocniejszym partiom. Kilku popularnych kandydatów, na czele z panem Kukizem, może się dostać do Sejmu, ale większość pozostałych okręgów wpadnie w łapy najsilniejszych partii. Wartościowi kandydaci pozbawieni wsparcia machiny i pieniędzy partyjnych raczej przepadną" - ocenił publicysta na blogu.

Jeśli chodzi o pytanie dotyczące odejścia od finansowania partii politycznych z budżetu, skutkiem referendum będzie uzależnienie partii "od grup interesów, zwłaszcza tych bogatszych, utrudni kontrolę źródeł finansowania i wykorzystywania pieniędzy".

Zostaje jeszcze najmniej polityczne pytanie, o rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika. Jak ocenia publicysta "Polityki", jeśli większość głosujących poprze zmianę - a trudno spodziewać się, żeby było inaczej - z oczu zniknie nam problem "uszczelnienia systemu podatkowego i zapewnienia niezbędnych środków na funkcjonowanie państwa".

"W sumie: bezsensowne referendum, skutek chwili słabości i paniki, z której prezydent Komorowski powinien się wycofać, póki nie jest za późno" - podsumowuje Daniel Passent.

Polska oczami Daniela Passenta? Przeczytaj felietony "Dzieła rozebrane" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (131)
"Jeśli Komorowski chce na odchodne zrobić coś dobrego, powinien zrezygnować z referendum"
Zaloguj się
 • dezyd

  Oceniono 174 razy 110

  Referendum jest tak absurdalne, że trudno uwierzyć, ze prezydent, mający sztab utytułowanych pomocników, może coś takiego wymyślić - a jeszcze gorzej, że Senat może to zatwierdzić! Każde pytanie jest tak niekonkretne, że nie zawiera alternatywy: oddając głos na TAK, nie wiem, co tak naprawdę będzie alternatywą odrzuconego rozwiązania. Okręgi jednomandatowe mogą mieć bardzo różną postać i dawac różne efekty, dla finansowania partii może się otworzyć "wolna amerykanka" - pozyskiwanie sponsorów a następnie wypłacanie się im posadami i ustawami bądź oddawaniem za bezcen majątku państwa; rozstrzyganie wątpliwości podatkowych: a kto będzie orzekał, kiedy zachodzi wątpliwość? Bo chyba nie każda różnica zdań między podatnikiem a urzędem będzie "wątpliwością"? W sumie: wyjątkowo szkodliwy pomysł za 100 mln zł...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 120 razy 54

  te 20% Kukizo-polakow jest w takim amoku ,ze jakby im "wódz" kazał glosować za tym żeby się codzienni kopali w dupę od czego im się natychmiast życie polepszy i PO przestanie rządzić to tak będą glosować, bo czym innym są JOWy?

 • szarpnerv

  Oceniono 68 razy 46

  Przyjedzie znowu 460 stokłosów z 460 ciężarówkami kiełbasy i tylomaż cysternami piwa, zwoła motłoch i da mu żreć...A potem motłoch wybierze tych 460 stokłosów i będziemy mieli Ukrainę. Kiedyś byłem za JOWami ale nie trzeba wiele myśleć jak to zadziała.

 • peter-321

  Oceniono 43 razy 29

  Zarzadzone Referendum w sprawie JOW prze Komorowskiego bylo owocem paniki i jego blackout. Jedo doradcy i wspolpracownicy nie sprawdzili sie , to byla zbieranina wygodnych urzedasow , zadnych dobrej zaplaty i spokojnego zycia. Ja Was dobrze popamietam i rozlicze.

 • jacz3

  Oceniono 43 razy 25

  obecny system wyborczy spowodował m. innymi, że pobiera się podatek od głodu od zwykłego człowieka, patrz kwota wolna od podatku 3500 rocznie.
  Jednocześnie dla wybranej sitwy tzw wybrańców kwota wolna wynosi 27 000 zł.
  Widać jak sitwa traktuje ludzi.
  Można było zwolnić posła czy senatora z podatku od 27 000 zet ? To niech to samo będzie i dla wszystkich.
  Budżet się zmniejszy ? To znaczy że ludziom zostanie więcej i sami zadbają o siebie.
  Dość przyklepywania list wyborczych na których jest niezmiennie to samo cwaniactwo i nieroby.
  Do tego kadencyjność max 2 kadencje.
  Potem ten co ma 20 000 zł przestaje rozumieć jak to jest żyć za 10% tej kwoty.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 46 razy 16

  "A jeżeli tego nie zrobi to my PODSŁUCHAMY GO WE WŁASNEJ UBIKACJI... I całość opublikujemy w sieci"

 • klemenko

  Oceniono 18 razy 14

  Referendum jest absurdalne głównie ze względu na okoliczności jego ogłoszenia na fali paniki między dwiema turami wyborów. Na dodatek wypadnie ono w czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi, co też nie służy rzeczowej dyskusji i skupienia się na przedmiocie pytań referendalnych.

  O JOW-ach, finansowaniu partii i ordynacji podatkowej można dyskutować, ale referendum powinno dotyczyć dobrze przygotowanych projektów rozwiązań, opracowanych na spokojnie, a nie w ogniu kampanii.

 • alimariko

  Oceniono 14 razy 12

  Nie zaszkodzi dać społeczeństwu szansę wypowiedzenia się w kwestiach szeroko dyskutowanych od dawna.
  Obecnie, najbardziej krytykowana jest kwestia pytania dotyczącego rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Nie jest to pytanie bezsensowne. Obecnie podatnik musi udowadniać, że "nie jest wielbłądem" , a powinno być inaczej. Organy podatkowe powinny udowadniać, że "podatnik jest wielbłądem ".

 • white.beet

  Oceniono 34 razy 12

  Dobrze, że ten panikarz podejmujący kretyńskie decyzje nie będzie już prezydentem, strach pomyśleć co mógłby nawywijać, gdyby kraj znalazł się w jakiejś krytycznej sytuacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX