''Kaczyński dał się ponieść fali. Przejęcie władzy odbywa się w euforii, pod hasłem: bierzemy wszystko"

"Jeśli ktoś miał wątpliwości, jeśli myślał, że PiS się zmieniło, to jeszcze przed formalnym przejęciem całej władzy dostał wiele dowodów, że PiS jest niezmienne" - pisze w najnowszej "Polityce" Janina Paradowska.
Zdaniem Paradowskiej, cały proces przejmowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość nie napawa optymizmem. "Sama zmiana odbywa się w euforii zwycięstwa i pod hasłem: bierzemy wszystko (Kaczyński początkowo starał się studzić ten triumfalizm, ale już sam dał się ponieść fali). Jeśli ktoś miał wątpliwości, jeśli myślał, że PiS się zmieniło, to jeszcze przed formalnym przejęciem całej władzy dostał wiele dowodów, że PiS jest niezmienne" - podkreśla publicystka.

Paradowska zauważa, że już teraz opozycja jest marginalizowana - np. PSL nie dostało wicemarszałka Sejmu, opozycja też nie będzie przewodniczyć komisji ds. służb specjalnych.

Rola prezydenta?

Publicystka podkreśla, że inna z proponowanych przez PiS zmian - nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - to nic innego, jak próba wybrania tam własnych sędziów, czyli "oczywiste złamanie zasad demokracji". "Była też ratowaniem prezydenta, który już na początku swego urzędowania nie wykonuje ustaw, czyli poważnie narusza swoje obowiązki" - podsumowuje dziennikarka.

Cała analiza Paradowskiej w najnowszym wydaniu "Polityki".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (57)
''Kaczyński dał się ponieść fali. Przejęcie władzy odbywa się w euforii, pod hasłem: bierzemy wszystko"
Zaloguj się
 • makariusz

  Oceniono 14 razy 8

  Jeżeli ktokolwiek miał lub ma wątpliwości co do celów jakie chce osiągnąć Kaczyński to decyzja Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego jest dowodem na marionetkowy charakter prezydenta i rządu. Potwierdza, że prawo ma służyć celom PiS lub będzie zmienione, ignorowane, omijane. Standardy będą określane przez Kaczyńskiego gdyż tylko on i jego partia mają do tego niezbywalne prawo. Jedynie słuszna siła przewodnia będzie przy wsparciu kościelnych hierarchów kształtować nam nowe prawa i obowiązki. Towarzysze z PiS będą chronieni a aktywiści nagradzani. Taki PRL owski system władzy z prawicowo - narodowo -katolicką twarzą, Kaczyński niczym Piłsudski ma władzę i żadnej odpowiedzialności gdyż nie obejmie żadnego stanowiska.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 11 razy 7

  Eee tam... Duda dostał SMS i zrobił co zrobił... A Sasin to zaraz uzasadni..."d o b r e m polskiej demokracji"... CHCIELIŚCIE MIEĆ TO TOWARZYSTWO U WŁADZY TO TERAZ JE MACIE... Ale...n a j c i e k a w s z e.. dopiero przed nami... Amen.

 • krypta.w

  Oceniono 7 razy 5

  Pani Janino kocham panią!.Jest pani dla mnie ogromnym autorytetem! Słucham Tok-fm(czwartek),czytam Politykę,oglądam Super-stację (puszkę) w niedzielę obowiązkowo cała rodzina.

 • gaja8822

  Oceniono 9 razy 5

  Jeżeli tak w wykonaniu PiS wygląda PRAWO oraz SPRAWIEDLIWOŚĆ - j to pomyślcie przez chwilę, jak w ich pojmowaniu powinna wyglądać WOLNOŚĆ? Nasza wolność.

 • arvelli_net

  Oceniono 9 razy 5

  ... lenin też dał się ponieść, nie wspomnę o stalinie i innych... a teraz? Psy ich obszczywają!

 • peter-321

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczynski wchodzac na sejmowa mownice dal pokaz i dowod kto bedzie rzadzic. ON ! Premier etnograf odczytala napisane jej exspose. Rzad z Ziobra , Maciarewiczem, przystojnym Gowinem , smiesznym i pazernym bez godnosci socjologem Glinskim , wredna Klempa itd., jest dowodem gdzie "bedzie" Polska.Swawole i Ciemnogrod.

 • qast

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Janina jest jedną z tych dziennikarek, która ocala honor tego zawodu. Jej przenikliwa mądrość pozwala mi mieć zaufanie do słowa drukowanego .
  I nie zmienią tego żadne hejty głupkowatych frustratów, żadne obelgi bezmózgów, którzy nawet nie czytają, co ona pisze

 • gedwuihrfw

  Oceniono 7 razy -1

  Po 1 nikt się nie rozczarował, bo przeciwnicy PiS-u wiedzieli co on sobą reprezentuje, a sojusznicy oczekiwali takich posunięć. Po 2 Twój Ruch też nie miał wicemarszałka, po wyrzuceniu Nowickiej, a PO przed oddaniem wałdzy zrobiła wszystko, żeby mieć swoich ludzi w trybunale, więc tak bardzo się obie władze od siebie nie różnią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX