Dworak: Ustawa medialna PiS cofa nas o 26 lat. Jaka jest stawka? "Niezależność mediów albo jej brak"

- Wolność głoszenia poglądów w sferze publicznej to źrenica demokracji - powiedział przewodniczący KRRiT Jan Dworak. - Jeśli ktokolwiek chce te prawa zawłaszczać - jest źle. Najgorzej, jeśli robią to rządzący - stwierdził.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To, co się teraz dzieje, jest zaprzeczeniem całego kierunku 26 lat demokratycznych zmian w polskich mediach - zaznaczył Jan Dworak w Przedpołudniu Radia TOK FM. - Wolność posiadania własnych poglądów i wypowiadania ich w sferze publicznej to źrenica demokracji - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Jeśli ktokolwiek chce te prawa zawłaszczać - jest źle. najgorzej, jeśli robią to rządzący - ocenił.

Ustawa medialna przygotowana przez posłów PiS jest w tej chwili przedmiotem gorącej debaty w Sejmie. Projekt przewiduje m.in., że prezes i członkowie zarządów TVP i PR mają być powoływani bezpośrednio przez ministra skarbu. Obecnie leży to w gestii KRRiT, powołującej rady nadzorcze mediów publicznych.

- Wiadomo, jaka jest różnica między konkursami na członków władz mediów publicznych a zupełnie samodzielnym, niczym nieskrępowanym wyborem tych władz przez ministra - stwierdził Dworak. - To jest kolosalna różnica, zamykająca się w dwóch słowach: niezależność mediów albo jej brak - podkreślił.

"Nowelizacja zburzy dystans mediów od rządu"

Prezes TVP Janusz Daszczyński wysłał wczoraj list do marszałka Sejmu w sprawie nowej ustawy. Zaznaczył w nim, że "pozbawienie KRRiT kompetencji wobec mediów publicznych nie znajduje żadnego uzasadnienia i pozostaje w sprzeczności z jej konstytucyjną rolą".

"Proponowane rozwiązania pozostają w sprzeczności z podstawową ideą dokonaną w latach 90. XX w. przekształcenia mediów państwowych w publiczne, które mają cechować się wewnętrznym pluralizmem i zachować wyraźny dystans od aktualnego dysponenta politycznego, w szczególności od rządu", napisał Daszczyński. Jednocześnie podkreślił, że projekt nowelizacji, poddając media publiczne bezpośredniej kontroli rządowej, zniszczyłby "system buforów", oddzielający je od świata polityki.

- Albo media będą publiczne, albo PiS cofa nas o 26 lat - powiedział Dworak. - Media kierowane przez siłę rządzącą już w Polsce były. Nie było to dobre doświadczenie i nie chciałbym tego powtarzać - zaznaczył przewodniczący KRRiT.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (140)
Dworak: Ustawa medialna PiS cofa nas o 26 lat. Jaka jest stawka? "Niezależność mediów albo jej brak"
Zaloguj się
 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 40 razy 26

  Hej! wyborcy PISu, czyli także ci, którzy nie poszli na wybory i maja wszystko w dupie, fajnie jest nie?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 28 razy 18

  A ja bym chciał żeby telewizja publiczna cofnęła się w czasie...
  Tak mi brakuje Wasowskiego, Przybory, Lipińskiej, cyklu "W starym kinie", teatru TV na dobrym poziomie, Kobry i przede wszystkim braku reklam i odmóżdżających programów z artystami w roli cyrkuśników oraz telenowel oderwanych tak od rzeczywistości jak ten detektyw-ksiądz zapierdzielający na rowerku.
  PiS nie uczyni z telewizji publicznej niczego co by było podobne choćby do BBC.
  Oni wymienią gwiazdy śmigające na lodzie i jednych prezenterów na drugich.
  I dawaj, brać kasę od wszystkich na nową chwalebną misję ewangelizacyjną!

 • praskiso

  Oceniono 14 razy 10

  No cóż. TVP będzie taka jak Trwam czyli nie do oglądania. Chyba, że ktoś jest masochistą.

 • jagra2909

  Oceniono 6 razy 4

  Wprawdzie b.szef Radiokomitetu już odszedł, ale chyba duch tamtej epoki pozostał. Jest tak jak z Leninem - wiecznie żywy...

 • dyfly

  Oceniono 12 razy 4

  Dworak obronca niezaleznosci mediow. Takich jaj to ja tu jeszcze nie widzialem. Chyba se wydrukuje ten artykul, oprawie w ramke i zachowam dla potomnych.

 • velluto

  Oceniono 6 razy 4

  PRL wraca.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 5 razy 3

  Teza o niezależnosci mediów to jakiś żart. Takim samym żartem jest stwierdzenie, że Gazeta Wyborcza pisze prawdę i jest obiektywna.

 • rgosc7

  Oceniono 7 razy 3

  Cofka do PRL'u na wszystkich frontach!

 • bussubussu

  Oceniono 11 razy 3

  WZRU-SZA-JĄ-CE... lol!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX