W Polsce bezkarnie można szerzyć nienawiść do gejów. I nic się nie zmieni. Prace nad projektem - wstrzymane

Nie będzie zmian dotyczących karania sprawców mowy nienawiści, chociaż w poprzedniej kadencji były prowadzone takie prace.
Chodziło wtedy m.in. o zmiany kodeksowe tak, by ktoś, kto znieważy na przykład w sieci osobę homoseksualną odpowiadał jak ten, kto dopuści się zniewagi na tle rasowym czy narodowościowym. Jednak - jak poinformowało TOK FM Ministerstwo Sprawiedliwości - obecnie nie trwają i nie są planowane prace nad takim projektem.

Dlaczego?

Cała rzecz w tym, że w kodeksie karnym ochrona obejmuje tylko 4 przesłanki. Artykuł 256. kodeksu mówi o nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Kto nawołuje - ten podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do dwóch lat.

Organizacje pozarządowe, ale też instytucje europejskie od dłuższego czasu mówią o tym, że te cztery przesłanki to za mało. Zwracają uwagę, że takiej samej karze powinni podlegać ci, którzy znieważają i nawołują do nienawiści wobec osób o innej orientacji seksualnej, po operacji zmiany płci czy wobec osób niepełnosprawnych. - Osoba, która pobije kogoś z powodu jego koloru skóry będzie surowiej ukarana niż za pobicie kogoś z powodu jego orientacji seksualnej. Idealny przykład na nierówne traktowanie w prawie - mówi Piotr Skrzypczak ze stowarzyszenia "Homo Faber".

Można bezkarnie śpiewać o zabijaniu gejów?

Przepisy, które miały się zmienić i nad którymi pracowano, zakładały dodanie przesłanek dotyczących orientacji seksualnej czy zmiany tożsamości płciowej. - Zakładają to standardy międzynarodowe - mówi Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

I podaje przykład sprawy, która pokazuje, że zmiany w polskim prawie są konieczne. - Raper Kiszło opublikował piosenkę, w której, krótko mówiąc, nawoływał do zabijania gejów. Nie wskazywał tam żadnej konkretnej osoby, mówił ogólnie. W tej sytuacji nie ma podstawy, by pociągnąć takiego autora do odpowiedzialności. Gdyby taka sama piosenka dotyczyła np. Żydów czy osób czarnoskórych, można byłoby się powołać na przepisy dotyczące mowy nienawiści - mówi Głowacka.

Sprawa piosenki była w prokuraturze, ale została umorzona.

Rekomendacje Europy są jasne

Przedstawicielka HFPC zwraca uwagę, że do tego, aby wprowadzić do polskiego prawa przesłankę dotyczącą orientacji seksualnej zobowiązują nas i rekomendacje Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, i rekomendacje ECRU, czyli Europejskiej Komisji przeciw Rasizmowi i Nietolerancji. - Są wyraźne standardy, które zobowiązują państwo do tego, żeby chroniło przed mową nienawiści także osoby należące do mniejszości seksualnych czy osoby, u których dokonano korekcji płci - mówi Głowacka.

Zapytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości, czy podejmie prace nad zmianą przepisów dotyczących mowy nienawiści. "Uprzejmie informuję, że nie trwają i nie są planowane prace nad zmianami dotyczącymi tematyki mowy nienawiści" - przekazała nam Milena Dmochowska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (186)
W Polsce bezkarnie można szerzyć nienawiść do gejów. I nic się nie zmieni. Prace nad projektem - wstrzymane
Zaloguj się
 • wiktormarzena

  Oceniono 16 razy 8

  ...kupa wojewodzki z lizutem tez wierzyl w demokracje i jezyk nienawisci. I w antysemityzm. Wierzyli, az Agora zwolnila ich z Eska Rock.

 • wrb.gazeta

  Oceniono 58 razy 8

  Wśród redaktorów i czytelników GW szerzona jest "mowa Nienawiści" na tle narodowościowym (Polacy) rasowym (rasa biała) oraz osoób o innych pogladach (prawica, konserwatyści)
  GW powinna zostać podana do prokuratury i pociągnięta do odpowiedzialności przed sądem.

 • elemir

  Oceniono 58 razy 8

  Pobicie powinno być karane jako pobicie.
  Nie wolno bić ludzi według swojego widzimisię.
  Wszystko jedno czy „za to”, że są za Wisłą/Krakowią/Legią,
  są ze wsi/miasta, z Warszawy lub nie, z mojego osiedla lub nie itd.

  Natomiast przepisy o „mowie nienawiści” to lewacki sposób na zamykanie
  ust, tym, którzy niekoniecznie są oczarowani perspektywą nazywania związku
  dwóch panów małżeństwem.

 • re_x

  Oceniono 16 razy 8

  prawo powinno być równe dla wszystkich , to gwarantuje Konstytucja.Podział na grupy to właśnie jest patologia!dlaczego np. jakaś grupa ma być bardziej chroniona?może wprowadźmy surowsze kary dla wszystkich ale jednakowe?co następne by było? blondynki?otyli?doszło by do tego ,że tylko przeciętnego Polaka można obrażać czy pobić praktycznie bezkarnie..

 • adas_jakala07

  Oceniono 32 razy 8

  W tytule: "W Polsce bezkarnie można szerzyć nienawiść do gejów."

  Na zdjęciu: "POLAKU - BIJ ŻYDA"...

  Protestuję ten wredny antysemityzm sugerujący że Żydzi to homoseksualiści!!

 • ta.deusz

  Oceniono 34 razy 8

  Szerzenie nienawisci do Polski i PiS-u jest bezkarne. Wybiorcza Szczujnie nie bedzie zakazana.

 • euro67

  Oceniono 11 razy 7

  Na forum GW mozna bezkarnie nawolywac do zabijanie ksiezy, biskupow i "moherow" wiec jak rownoc to rownosc, jak wolnosc to wolnosc!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX