Zmiany ustrojowe: jest pierwszy projekt Platformy

Posłów wybierzemy za pomocą ordynacji mieszanej, a senatorów w okręgach jednomandatowych. Wybory będą trwały dwa dni - proponuje Platforma w swoim najnowszym projekcie ustawy. W przyszłym tygodniu zajmie się nim prezydium klubu i Sejmu - dowiedziała się Gazeta.pl
To najprawdopodobniej będzie pierwszy projekt ustawy, jaki skieruje Platforma do Sejmu w ramach zapowiedzianych w sobotę przez premiera Donalda Tuska zmian ustrojowych w kraju. Jak twierdzą posłowie PO jest on praktycznie już gotowy, bo prace nad nim trwają już od kilku miesięcy. - Po akceptacji przez władze klubu, będzie mógł trafić do laski marszałkowskiej - potwierdza Andrzej Halicki z Platformy.

Jakie wybory parlamentarne?

Projekt zmian w ordynacjach wyborczych daje możliwość przeprowadzania wyborów przez dwa dni. Wprowadza także możliwość oddawania głosu w wyborach do Sejmu i Senatu osobom niepełnosprawnym czy starszym za pomocą pełnomocnika. Ale najważniejsze są te zmiany, które dotyczą nowego sposobu głosowania na kandydatów na parlamentarzystów. I tak posłowie mają być wybierani na podstawie ordynacji mieszanej. Inaczej wybierać będziemy senatorów, bo na wszystkich zagłosujemy w okręgach jednomandatowych.

W przyszłym tygodniu akceptacja projektu

Jak się dowiedzieliśmy propozycje zmian w ordynacjach już w przyszłym tygodniu staną na posiedzeniu prezydium klubu, a potem Sejmu. Poseł Waldy Dzikowski twierdzi, że politycy najpierw będą chcieli zająć się tymi dotyczącymi wyborów do Senatu. Jednocześnie przyznaje, że na temat projektu trwa w partii gorąca dyskusja. - Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy tych okręgów ma być 100, czy też mniej, np. 50. W przyszłym tygodniu to się wyjaśni - mówi.

W projekcie nie ma jednak mowy o zmniejszeniu liczby posłów i senatorów. Platforma zapowiada, że o tym pomyśle będzie rozmawiać z innymi klubami parlamentarnymi i jeśli będzie ich zgoda to dołączą taką propozycję do ordynacji. Konsultacje z innymi partiami rozpoczną się najprawdopodobniej za dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM