Białoruś: Już 4 oskarżonych o zamach terrorystyczny

Białoruska prokuratura oskarża cztery osoby o przygotowywanie zamachu na życie dwóch urzędników państwowych. Wśród oskarżonych jest dwóch opozycyjnych biznesmenów z Wołkowyska - Nikołaj Awtuchowicz i Władimir Osipienko. Obaj uznawani są przez międzynarodowe organizacje za więźniów sumienia.
Awtuchowicz i Osipienko trafili do aresztu w lutym. Dopiero po dziewięciu miesiącach dowiedzieli się, że są oskarżani o przygotowywanie zamachu na życie gubernatora Grodna i wiceministra skarbu. Według niezależnego portalu Karta-97, w tej samej sprawie oskarżeni zostali również grodzieński milicjant Michaił Kozłow i szerzej nieznany Aleksandr Larin. Szczegóły śledztwa objęte są tajemnicą i nie ujawniają ich ani prokuratorzy ani obrońca oskarżonych.

Liderzy białoruskiej opozycji twierdzą, że oskarżenie jest zemstą władz za wspieranie niezależnych organizacji. Nikołaj Awtuchowicz i Władimir Osipienko działali na rzecz niezależnego ruchu indywidualnych przedsiębiorców, zatrudniali w swoich firmach opozycjonistów wyrzuconych z państwowych posad i wspierali finansowo niezależną prasę.

DOSTĘP PREMIUM