Polska i USA uzgodniły warunki stacjonowania amerykańskich wojsk

Polska i USA uzgodniły warunki, na jakich na terytorium Polski będą stacjonowali amerykańscy żołnierze. Uzgodniono też zasady umieszczenia w Polsce amerykańskiego sprzętu wojskowego
Decyzja była konieczna, aby na polskim terytorium mogły być umieszczone wyrzutnie rakiet Patriot, a w dalszej perspektywie elementy przyszłego systemu obrony przeciwrakietowej.

- Potwierdzam, że umowa została przyjęta po 14 miesiącach pracy - powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl wiceminister obrony Stanisław Komorowski. Według niego warunki jakie zawarto w umowie będą przedstawione w momencie jej przyjęcia. Przyznał jednak, że polskiej stronie udało się wynegocjować podobne zasady, na jakich amerykańskie wojska stacjonują na terenie Hiszpanii. Oznacza to, że amerykańscy żołnierze będą podlegać amerykańskiej jurysdykcji tylko w czasie służby i na terenie bazy. Polscy i Amerykanie negocjowali tzw. umowę SOFA, która będzie regulowała status prawny wojsk amerykańskich w Polsce.

- Decyzję musi jeszcze zaakceptować premier Donald Tusk - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Robert Rochowicz. Nie zdradził jednak szczegółów jakie uzgodnienia przyjęto ani kiedy miałyby być wprowadzone w życie.

Polski rząd podkreślał wcześniej gotowość przyjęcia na swoim terytorium elementów amerykańskiego systemu obronnego, który miał zastąpić program tarczy antyrakietowej lansowany przez ekipę prezydenta George'a Busha.

DOSTĘP PREMIUM