Ustawa hazardowa już z podpisem prezydenta. Teraz czas na TK

- Prezydent podpisał ustawę o grach hazardowych - poinformował Władysław Stasiak. Szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego dodał, że prezydent jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Prezydent podpisał ustawę hazardową | wideo
Dziś prezydent zrobił to, co przed 10 dniami zapowiadał już minister Stasiak: skierował ustawę do TK tuż po jej podpisaniu. Lech Kaczyński ma zastrzeżenia m.in. odnośnie ekspresowego trybu uchwalania zmian i nieprecyzyjnej terminologii.

- Ta ustawa była przygotowywana bardzo szybko, sposób procedowania co do prędkości był szokujący - podkreślił prezydencki minister Andrzej Duda. Jego zdaniem jedyna ekspertyza dotycząca ustawy, jaka została zrobiona to notatka biura analiz sejmowych.

Stasiak: Ustawa to szansa na ograniczenie patologii

Słowa szefa kancelarii prezydenta wyjaśnił minister Duda. Podkreślił, że według prezydenta, jednym z większych plusów ustawy jest ochrona nieletnich przed swobodnym dostępem do hazardu. - Jednocześnie cały czas prezydenccy eksperci analizują ustawę pod względem jej zgodności z konstytucją - dodał Duda.

Prezydent chce też, by zbadano czy ustawa nie ogranicza wolności gospodarczej.

Wyższe podatki, automaty tylko w kasynach

Nowa ustawa o grach hazardowych podnosi podatki od branży i ogranicza istnienie automatów o niskich wygranych do czasu wygaśnięcia obecnych zezwoleń. Nowe zezwolenia nie będą wydawane, a gra na automatach będzie możliwa tylko w kasynach. Ustawa określa też warunki funkcjonowania kasyn i liczbę zainstalowanych w nich automatów.

Krach w Dubaju. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny