11 chętnych na stanowisko Prokuratora Generalnego

Kolejni prawnicy zgłosili swoje kandydatury na stanowisko Prokuratora Generalnego. W tej chwili o tę posadę ubiega się 11 prawników. Termin zgłaszania kandydatów upływa dziś o północy.
Do dotychczasowych ośmiu kandydatów dołączyli - śledcza z prokuratury krajowej Anna Adamiak, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Tadeusz Julian Haczkiewicz, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu Dariusz Sielicki oraz prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi Krystyna Mielczarek.

Prezydent wybierze Prokuratora Generalnego z dwóch kandydatur jakie zarekomenduje Krajowa Rada Sądownictwa.

Jak poinformowała w komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa - oficjalnie o to stanowisko ubiegają się na razie: prokurator krajowy i zastępca prokuratora generalnego Edward Zalewski, były prokurator krajowy Kazimierz Olejnik, śledczy z prokuratury krajowej Marek Staszak, sędzia Andrzej Seremet z Sądu Apelacyjnego w Krakowie, były szef ABW, obecnie w Prokuraturze Krajowej Bogdan Święczkowski, zastępca naczelnego prokuratora wojskowego generał Zbigniew Woźniak, prokurator Marek Pasionek z Naczelnej Prokuratury Wojskowej i prokurator Andrzej Biernaczyk z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Zgłoszenie swej kandydatury na stanowisko prokuratora generalnego zapowiada też <a class=c1n href=" https://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7311859,Jerzy_Engelking_kandyduje_na_Prokuratora_Generalnego.html "> śledczy Jerzy Engelking - zastępca Zbigniewa Ziobry, </a></b>, ministra sprawiedliwości za rządów PiS.

Formalnie rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości nastąpi 30 marca.

Prezydent ma czas na wybranie nowego prokuratora generalnego do końca roku.

DOSTĘP PREMIUM