Jak zostanie wybrany 51. europoseł? Mamy projekt Komorowskiego

51. polski deputowany do Parlamentu Europejskiego nie będzie wybierany w wyborach uzupełniających. Za to zostanie wyłoniony na podstawie zupełnie nowej ustawy przygotowanej przez Bronisława Komorowskiego. Gazeta.pl dotarła do projektu.
Projekt dziś po godzinie 18 trafił w ręce szefów klubów parlamentarnych do zaopiniowania. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to - jak wynika z jej zapisów - wybór dodatkowego eurodeputowanego odbędzie się na podstawie wyników z czerwcowych wyborów. Chodzi o takiego kandydata, który zajął 51 miejsce. Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie nie zdradza, kto to będzie. Ale ze wstępnych informacji wynika, że będzie to Edward Wojtas, dziś poseł PSL, a w wyborach w czerwcu kandydat z województwa lubelskiego.

Jak wynika z projektu PKW po wskazaniu odpowiedniego kandydata będzie musiała przygotować odpowiedni protokół, a następnie poinformować o swojej decyzji w obwieszczeniu w Dzienniku Ustaw. Dopiero potem będzie mógł być wręczony mandat europosła. O dokonanym wyborze, Parlament Europejski poinformuje marszałek Sejmu.

Projekt będzie przyjęty jeszcze w tym tygodniu?

Projekt nie budzi kontrowersji wśród polityków. Dlatego marszałek Bronisław Komorowski ma nadzieję, że kluby wydadzą opinie najpóźniej do jutrzejszych godzin porannych. Niewykluczone, że pod obrady trafi na rozpoczętym dzisiaj posiedzeniu Sejmu.

Dodatkowego europosła zyskaliśmy dzięki wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego.

DOSTĘP PREMIUM