Zdjęcie, które zmieniło obraz AIDS. Magazyn LIFE przypomina historię Davida

20 lat temu amerykański magazyn LIFE opublikował zdjęcie chorego na AIDS Davida Kirby'ego. Fotografia do uważana jest za jedno ze zdjęć, które zmieniło postrzeganie chorych AIDS w USA. W 20. rocznicę LIFE publikuje wywiad z autorką i przypomina słynną galerię zdjęć.
Zdjęcie "On the day that David died" wykonała ówczesna studentka dziennikarstwa Therese Frare, dziś zawodowa fotograf. W 1990 roku w hospicjum dla chorych na AIDS w miasteczku Columbus robiła zdjęcia do projektu na studia. David był jednym z pacjentów. - Zapytałam go, czy mogę robić mu zdjęcia - opowiada w rozmowie z LIFE Frare. - Powiedział: Nie ma sprawy, pod warunkiem, że nie są robione dla osobistego zysku. Do dziś nie biorę za nie pieniędzy - dodaje.

- Tego dnia stałam przed pokojem Davida. Jego mama podeszła i powiedziała: "Chcielibyśmy, żebyś zrobiła zdjęcia ludziom, którzy go żegnają". Weszłam do pokoju, stałam cichutko w rogu. Ledwo się poruszałam. Robiłam zdjęcia. Później zdałam sobie sprawę, że coś naprawdę niezwykłego wydarzyło się na moich oczach - opowiada.

Kliknij, by zobaczyć galerię i przeczytać wspomnienia Therese Frare [Ang.]

Kliknij, by zobaczyć zdjęcia

David Kirby pochodził ze Stafford, niewielkiego miasteczka w Ohio. Wyjechał do Kalifornii, gdzie pracował w ogranizacjach pomogających chorym na AIDS. Sam był nosicielem wirusa HIV. Gdy zachorował, odnowił kontakt z rodziną. Wrócił do domu, by - jak mówił - umrzeć w otoczeniu najbliższych. Zmarł w kwietniu 1990, w wieku 32 lat. Zdjęcie zostało opublikowane kilka miesięcy później. W 1991 otrzymało nagrodę World Press Photo.

Później firma United Colors of Benetton wykorzystała zdjęcie w kontrowersyjnej kampanii reklamowej. Kolorową wersję fotografii eksponowano razem z logo firmy. Kampania wzbudziła liczne protesty m.in. środowisk katolickich. Sprzeciwiano się przedstawianiu osoby chorej na AIDS w ujęciu zbliżonym do obrazu Jezusa zdjętego z krzyża.

Zdjęcie Davida uważane jest za jedną z ważniejszych prac, które miały przełamać społeczne wykluczenie nosicieli wirusa HIV i osób chrych na AIDS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM