Zagrożenie? Polacy: Spokojnie, to tylko bomba [SONDAŻ]

Ponad 40 proc. ankietowanych przyznaje, że nie wie, co zrobiłoby, gdyby znaleźli się niedaleko niebezpiecznego pakunku. Co czwarty po prostu nie zrobiłby nic - pokazał sondaż IIBR dla ?Newsweeka?.
"Newsweek" zlecił badanie po wybuchach czterech ładunków w Krakowie. "Przed eksplozją żadna z ofiar nie próbowała wzywać policji i poprosić o usunięcie podrzuconego przedmiotu. Jak dowodzi nasze badanie, to zachowanie to powszechny błąd" - pisze "Newsweek".

Zdaniem dr. Krzysztofa Liedla, eksperta ds. terroryzmu z Collegium Civitas, głównymi przyczynami są brak edukacji oraz przekonanie Polaków, że bomby są podkładane w USA, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, a nie u nas.

W piątek krakowska policja aresztowała Rafała K. podejrzanego o podłożenie czterech ładunków na terenie miasta. Seria wybuchów miała miejsce w Krakowie od czerwca.

Pierwsze ładunki eksplodowały na Górze Borkowskiej, na posesji przy ul. Siarczanej oraz ul. Jeleniogórskiej. Ranne zostały wówczas trzy osoby. W ubiegłą niedzielę bomba wybuchła przy ul. Krymskiej, raniąc 65-letniego właściciela domu. Inny domowej konstrukcji ładunek eksplodował na klatce bloku przy ul. Skarżyńskiego, raniąc właściciela mieszkania. Wcześniej w południowych dzielnicach Krakowa dochodziło do serii podpaleń i włamań.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (2)
Zagrożenie? Polacy: Spokojnie, to tylko bomba [SONDAŻ]
Zaloguj się
  • chiefengineer

    Oceniono 1 raz 1

    Przed laty telefonicznie zgłosilem ówczesnej MO o obsunieciu si skarpy naprzeciw mojego domu i ukazaniu sie kilku skrzynek z Panzerfaustami. Przez kilka godzin bez odzewu. Następny telefon bardziej energiczny i soczysty do oficera dyzurnego spowodował natychmiastowa reakcję i wizytę dzielnicowego w mieszkaniu i nieprzyjemna rozmowę. Po tygodniu niebezpieczne skrzynki koparka zasypała. Leża tam do dzisiaj. Nie ma frajerow dla wspólpracy

  • okeywoj

    0

    Można też zgłaszać każdą leżącą butelkę -może tam być nitrogliceryna.Może trzeba zacząć uczyć dzieci ,że nie śmieci się na ulicy.Dorosłych też można uczyć.A w psim gów... można ukryć bombę.No i co!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX