Byłeś na urlopie? Krwi nie oddasz

Każdy, kto spędzi tegoroczny urlop we Francji, w Hiszpanii, we Włoszech, w Portugalii, Chorwacji, Grecji, przez jakiś czas nie będzie mógł oddać krwi. Taki zakaz wprowadzono, bo w Europie zaczęły się pojawiać tropikalne choroby - podaje ?Gazeta Wyborcza?.
Pan Michał z Warszawy jest honorowym krwiodawcą. Przed każdym pobraniem był pytany m.in., czy nie chorował na żółtaczkę i czy był w krajach tropikalnych. Zawsze przechodził ten test pomyślnie. Ostatnio zdyskwalifikował go urlop w Chorwacji.

Żeby oddać krew, musi czekać pół roku. Odkrył, że na liście krajów, które uniemożliwiają oddanie krwi, są też inne popularne wśród turystów kraje europejskie. Lista rozszerzyła się też m.in. o Rumunię. Pan Michał tam bywał, ale do tej pory nikt go o to nie pytał.

-W takim razie ciekaw jestem, kto będzie odpowiadał na apele o krew? Zwłaszcza w lecie, gdy jej brakuje. Zastanawia mnie, kto może w Polsce zostać dawcą? Mogę zrozumieć umieszczenie na liście państw afrykańskich, ale dlaczego wpisano tam prawie wszystkie kraje europejskie? -denerwuje się. Uważa, że do wyjazdu do Chorwacji przyznał się niepotrzebnie.

Dr Joanna Wojewoda, kierownik działu krwiodawców w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, tłumaczy, że wszystko przez wyśrubowane zasady bezpieczeństwa biorców.

Kilka lat temu nie można było oddać krwi po powrocie głównie z krajów tropikalnych - Afryki, Azji. Teraz choroby zakaźne przenoszone przez krew są już także w Europie i w Ameryce.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

DOSTĘP PREMIUM