Zatruty sromotnikiem 16-latek dostał nową wątrobę

- Nastolatkowi, który kilka dni temu zatruł się muchomorem sromotnikowym udało się znaleźć nową wątrobę. Przeszczepiono ją w nocy - powiedział Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka.
16-latek z Mazowsza w poniedziałek trafił do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Chłopak sam zbierał grzyby i je przyrządził. Wśród grzybów był muchomor sromotnikowy, który już po godzinie od zjedzenia, zaczyna niszczyć wątrobę.

Nastolatek przebywał w stanie śpiączki farmakologicznej. By przeżył, konieczny był przeszczep. Liczyła się każda godziną dlatego chłopaka operowano w nocy.

Od sierpnia na oddziałach toksykologicznych w Polsce leczono już dziewięć osób zatrutych grzybami. W ubiegłym roku muchomora sromotnikowego zjadło 30 osób, z tego 5 zmarło.

Najgłośniejsza była historia 6-letniego Tomka spod Rzeszowa. Losy chłopca śledziła cała Polska. Zdaniem transplantologów nagłośnienie sprawy przyczyniło się do wzrostu liczby przeszczepów w Polsce. Sam chłopiec mimo wielu powikłań czuje się obecnie dobrze, choć jest pod stałą kontrolą lekarzy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Zatruty sromotnikiem 16-latek dostał nową wątrobę
Zaloguj się
  • chris2010

    Oceniono 1 raz 1

    Przepraszam , ale czy naprawdę tak renomowany wydawca i właściciel portalu przyjmuje do pracy przy klawiaturze takie miernoty które nie odróżniają nerki od wątroby???

  • chris2010

    0

    Ok, przepraszam za mocne słowa ale to nie pierwszy raz kiedy trudno mi zrozumieć tekst pisany na waszych łamach.Tym razem reakcja była szybka )))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX