W Warszawie przedszkola będą tańsze. Prezydent stolicy zapowiada dodatkową bezpłatną godzinę opieki

Protesty rodziców i pogrożenie palcem przez premiera wystarczyło, żeby w stolicy przygotowany zmiany w opłatach za przedszkola. Jest już projekt uchwały, która wprowadza jedną stawkę za godzinę pobytu dziecka w placówce - 2,60 zł. Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecuje też dodatkową - szóstą - bezpłatną godzinę opieki nad dzieckiem.
Nad zmianami w przedszkolach warszawscy radni będą debatować podczas najbliższej sesji zaplanowanej na 22 września. Problemu nie można było pominąć, bo wysokie opłaty za przedszkola stały się jednym z najbardziej gorących tematów kampanii wyborczej. Protestowali rodzice. SLD zapowiedziało wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, a prezes Jarosław Kaczyński wystąpił na konferencji prasowej w otoczeniu dzieci.

Potem premier pogroził palcem samorządom, które wprowadziły dotkliwe podwyżki. I są efekty. W Warszawie, którą rządzi wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, będzie taniej.

W ratuszu przygotowano projekt nowej uchwały, która wprowadzi jedną stawkę za godzinę opieki we wszystkich dzielnicach - 2,60 zł. To nie koniec zmian. - Wprowadziliśmy dodatkowa szóstą godzinę bezpłatnej opieki, przed 8 rano. Tak więc do godziny 13 pobyt dziecka będzie bezpłatny. To lepiej niż w innych samorządach - mówiła w TOK FM prezydent Gronkiewicz-Waltz.

Tłumaczyła się też z tego, skąd wzięła się dotkliwa podwyżka. Okazuje się, że winne są... wysokie opłaty w innych dużych miastach. - Kierowaliśmy się Krakowem - przyznała prezydent Warszawy.

Mniej dzieci, to mniej pracy dla nauczycieli

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że obowiązujące od września podwyżki były konieczne, bo w stolicy zwiększono liczbę miejsc w przedszkolach. - A to wymagało inwestycji - dodała prezydent.

Gość Poranka Radia TOK FM nie ma wątpliwości, że aby opieka przedszkolna była tańsza trzeba będzie wprowadzić zmiany w Karcie Nauczyciela. - Tak jak inne kwestie - jeśli PO wygra wybory - będzie trzeba tę sprawę zracjonalizować. Myślę, że minister edukacji ma świadomość, że coś trzeba zrobić z kartą. Skoro jest coraz mniej dzieci, to z czasem potrzeba będzie mniej nauczycieli - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.Niespodzinka: PiS wygrywa wśród młodych "Odrobili lekcję z 2007 roku">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (37)
W Warszawie przedszkola będą tańsze. Prezydent stolicy zapowiada dodatkową bezpłatną godzinę opieki
Zaloguj się
 • slawek4

  Oceniono 6 razy 2

  To sie nazywa polityka prorodzinna nie ma co. Jak chcesz mieć dzieci musisz być bogaty. Ona ma i tak dużo kasy więc jej nie zależy. Zresztą nie ma tez już małych dzieci i reprezentuje bogatych.

 • juikowy

  Oceniono 1 raz 1

  Polityka prorodzinna pierwsza klasa, nie ma co. A na nasze emerytury będą pracowały roboty, już nie mogę się doczekać

 • rprost

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowni internauci! Skończy w końcu z taką władzą która za bardzo nie wie jak ma rządzić i co gorsza nie ma żadnego pomysłu na rozwiązanie obecnej sytuacji z przedszkolami. Z ten z pozoru przykład pokazuje, że bardzo łatwo sięga się po pieniądze "cudze" w tym przypadku rodziców. Sam pomysł obniżenia stawki a w zasadzie zrównanie stawki do 2,6 zł niczego nie rozwiązuje. Dlaczego? Ponieważ wprowadza się zamieszanie z rozliczaniem faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu. Rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu elektronicznego(wygeneruje gigantyczne koszty). Czy o to chodzi? Moim zdaniem system powinien być prosty. Może nie ta władza zacznie myśleć i po prostu wprowadzi abonament za pobyt dziecka w przedszkolu w określonej wysokości np. 300 zł. Przypomnę, że chodzi tu o placówki oświatowe, które mają edukować(uczyć) a nie zajmować się wyliczaniem godzin pobytu dziecka w przedszkolu. Zastanawiam się czy ktoś z władz policzył ile czasu nauczyciel spędzi na "bzdurnej" biurokracji? (Podobno to są liberałowie?)

 • sklis

  Oceniono 3 razy 1

  @three-gun-max: "Czy ktoś widział aby za bufetowej coś staniało?"
  --- A co, czyżby wcześniej taniało?

 • loban1980

  Oceniono 7 razy 1

  co za bezczelność i obłuda PO. Najpierw sami wprowadzili taki debilny przepis, a teraz łaskawie dadzą godzinę więcej. Wprowadzanie takich przepisów oznacza , że PO nie obchodzi los rodzin polskich oraz tzw. szarych ludzi. SZARZY LUDZIE WAS WYRZUCĄ ZE STOŁKÓW RAZEM Z TĄ OBŁUDNĄ PANIĄ PREZYDENT WA-WY NA CZELE.

 • 4skorpion4

  Oceniono 3 razy 1

  przed wyborami CUDA się zdarzają, przecież to nie przypadek.
  :-)

  obiecali i dotrzymują słowa, że : BĘDĄ DALEJ OBIECYWAĆ przy wyborach he he

 • potapotowicz

  Oceniono 3 razy 1

  Wprowadzenie darmowej godziny przed otwarciem przedszkola?
  Nie wszystkie przedszkola pracują od godz. 7.00, więc pomysł jest nietrafiony.
  Swoją drogą ciekawa polityka - w przedszkolach skraca się godziny pracy, bo niby są "nierentowne" - mało dzieci jest przed godz. 8.00, więc płacenie przedszkolankom za ten czas się nie opłaca, a jednocześnie wprowadza się darmową godzinę przed 8.00.

 • ben-oni

  Oceniono 3 razy 1

  HGW zapomniała (a może nie zapomniała?) dodać, że przed wyborami przedszkola będą tańsze, a PO wyborach "to się jeszcze okaże". Szkoda, że w Polsce nie ma wyborów co miesiąc, bo przed wyborami nagle wszystko tanieje albo w ogóle jest za darmo (autostrady, obwodnice, laptopy, szybki internet...). A PO wyborach okazuje się, żeśmy źle zrozumieli co do nas mówią.

 • 1410_tenrok

  Oceniono 2 razy 0

  ktoś wśród urzędasów jest idiotą! Przedszkola to nie szkoła!!! Przedszkola mają służyć z jednej strony opiece nad dziećmi, a z drugiej strony umożliwiać ludziom podjęcie pracy zawodowej. Wszędzie tak jest na świecie! Robienie przedszkoli na 5 godzin jest wymysłem kretynów! Zdzieranie z podatników pieniędzy za czas ponad 5 godzin jest szczytem bezczelności. Nam nie są potrzebne tak rozbudowane służby specjalne, nie są nam również potrzebni urzędnicy, którzy zarabiają ponad miarę. Tworzenie tego typu miejsc pracy jest formą okradania podatników!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX