Terlikowski o Nergalu: Szatan zwodzi ludzi, posługując się artystami

Martwi mnie, że dokonuje się trywializacja osoby szatana, że robi się z niej żarty - mówi w wywiadzie dla "Wprost" Tomasz Terlikowski, odnosząc się do dyskusji nt. obecności w TVP Adama "Nergala" Darskiego.
Gdy TVP w roli jurora programu "The Voice of Poland" zatrudniła Adama Darskiego, w polskich mediach zawrzało. Udział znanego satanisty ostro skrytykowali hierarchowie kościelni, m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, oraz prawicowi politycy i publicyści. W obronie muzyk stanęli niektórzy politycy PO - Sławomir Nowak oświadczył, że Nergal jest jego "ziomalem".

Terlikowski: Artystom się wydaje, że tylko żartują

W dyskusji głos zabrał także Tomasz Terlikowski - znany publicysta i działacz katolicki.

- Szatan zwodzi ludzi, posługując się artystami, którym być może wydaje się, że tylko żartują, albo "tylko" budują pewną kreację sceniczną - mówił Terlikowski - Martwi mnie, że dokonuje się trywializacja osoby szatana, ze robi się z niej żarty i sugeruje, ze każdy, kto wierzy w istnienie osobowego szatana, to jest świr - dodał.

Szatana nie ma? "To skąd się biorą opetania?"

- Oczywiście rozumiem ateistę, który mówi: dla mnie to jest mit. Tylko ja mówię ateiście: to odpowiedz sobie na pytanie, skąd się biorą opętania, dlaczego są sytuacje nieco podobne do choroby psychicznej, ale nią nie są i psychiatra nie potrafi sobie z nimi poradzić? Dlaczego są sytuacje, w których nagle dziewczyna zaczyna mówić 36 językami, część z nich to są już języki martwe, a kiedy przychodzi egzorcysta, ona jest mu w stanie wymienić jego grzechy, o których on już sam nie pamięta, albo zaczyna lewitować - opowiadał.

Terlikowski nawiązał też do słynnego przypadku Annelise Michel, który zainspirował twórców filmu "Egzorcyzmy Emily Rose". - [Red: Podczas egzorcyzmów] ona w pewnym momencie powiedziała, ten, który przez nią mówił, powiedział: dzisiaj jest nas tutaj niewielu, ponieważ wszyscy jesteśmy w Bonn, bo dzisiaj będzie głosowana ustawa dopuszczająca aborcje - mówił publicysta - I nie mam żadnych wątpliwości, że niezależnie od intencji polityków, którzy głosują za zabijaniem nienarodzonych - to jest efekt działania szatana - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Terlikowski o Nergalu: Szatan zwodzi ludzi, posługując się artystami
Zaloguj się
 • alexaonly

  Oceniono 10 razy 8

  Wolę w TVP Nergala niż Terlikowskiego :)

 • rbik53

  Oceniono 10 razy 8

  ......Szatan zwodzi ludzi, posługując się Terlikowskim....

 • marika-live

  Oceniono 9 razy 7

  @makoronnitki
  W pana felietonie nie znalazłam odp. na moje pytanie skąd wzięły się wnuki Adama i Ewy. Natomiast z pana opisu wynika iż uważa pan, że ów słynny grzech pierworodny, to zerwanie jabłka z zabronionego drzewa do czego skusił niewiastę wąż, który stał się uosobienie Złego czy Szatana, tak też uczą na religi. Wg Biblii grzech pierworodnym jest nazywany mord Kaina na Ablu. Tak więc widać, że pan nie czytał Biblii i zapewne mimo to pan uznaje ją za świętą księgę. Poza tym nie wiem dlaczego akurat to zdarzenie jest nazywane grzechem pierworodnym i dlaczego każde rodzące się małe dziecko jest nim naznaczone i musi uzyskać odpuszczenie przez polanie wodą???

 • panwlodeczek

  Oceniono 6 razy 6

  Jeśli Pan Bóg czuje się przez Nergala poszkodowany, to sam będzie dochodził sprawiedliwości, zresztą mógł go ukarać natychmiast rażąc na miejscu piorunem. A jeśli tak się nie stało, to sąd nie powinien wchodzić w kompetencje Pana Boga.

  Więcej... wyborcza.pl/1,86116,10305590,Nergal_w_XVI_wiecznej_Polsce__.html#ixzz1YDqlZOTm

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  w przypadku tego znanego publicysty, szatan zwodzi dziennikarza plemnikami

 • pawel.nn

  Oceniono 5 razy 5

  Skoro Bóg jest jest Wszechmocny i Wszechwiedzący to może istnienie i dziłalność pana Nergala ma dla Boga jakiś sens którego my nie rozumiemy. No chyba że uznamy że Bóg walczy z szatanem o władzę na światem - tylko jak to się ma do katolickiego wyznania wiary: "Wierzę w Boga Ojca WSZECHMOGĄCEGO". Czy czasem ktoś kto wierzy w Szatana jako realne bóstwo mogące ingerować w bieg wydarzeń nie jest satanistą? Terlikowski satanistą?

 • neumarkt

  Oceniono 7 razy 5

  Pan Terlikowski to wyjątkowy katooszołom! Aż dziw bierze, bo głosi że jest człekiem kształconym, filozofem wręcz, a bredzi jak "potłuczona krowa" Wbrew licznym uczonym z całego świata trzyma się tych bajeczek z krainy "tysiąca i jednej nocy", a więc dzieworództwa Miriam, wniebowstąpienia jej samej i synka, apoteozuje głębie wiedzy ucznia stolarskiego, który nigdy i nigdzie nie pozostawił słowa pisanego... Nie uznaje przekazów religijnych pism żydowskich, gdzie niezbyt pochlebnie wyrażają się jego idolu, a to, że przez cały żywot był"miszuge", ze konfabulował i zmyślał, że, jak pisał Celsus, był synem rzymskiego łucznika, Pandery, którego kohorta stacjonowała w Safforis nieopodal którego istniała osada złóżona z kilku chałupek, zamieszkała przez "nazaretańczyków". Miejscowość Nazaret wówczas nie istniała! Dziwny to człowiek, pan Terlikowski, niby uczony a cały jego umysł zanurzony jest w bajdach, już dawno udowodnionych, że to tylko BAJDY!

 • chri-s48

  Oceniono 5 razy 5

  Podobno wykształcony publicysta Terlikowski nie zna genezy słowa opętanie - wyjaśniam że to stan umysłu w którym jest człowiek któremu się wydaje ,że odczuwa wpływ zewnętrznej niefizycznej siły lub zachowuje się w sposób który sugeruje taki stan osobom trzecim. A to tylko forma wyrazu zaburzenia psychicznego które uznawane jest za chorobę psychiczną. Ale katolicki bajkopisarz wie swoje....

 • marika-live

  Oceniono 7 razy 5

  A ja mam pytanie do katolika Terlikowskiego: Skoro Biblia to prawdziwe historie, kodeks życia chrześcijańskiego i świętość, to skąd się wzięły wnuki Adama i Ewy?????????????????
  Wg. Biblii Adam i Ewa byli jedynymi ludźmi, mieli Kaina i Abla, z czego Abel został zabity prze Kaina, to jak wzięły się dzieci Kaina, a wnuki Adama i Ewy? W Biblii tego nie ma, tylko jest przejście do posiadania potomstwa przez Kaina.
  Jestem katolikiem, ale za chol... nie mogę logicznie wytłumaczyć wielu z tych niby mega prawdziwych i wiarygodnych historii, bo czy z tej historii nie wynika, że ludzkość powstała na jednym z największych grzechów, czyli grzechu kazirodztwa???? Jeżeli jest inne wytłumaczenie na potomstwo Kaina to proszę Terlikowskiego czy innych o wyjaśnienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX