Będzie strajk lekarzy ze Śląska? "Władze naruszają prawa pacjenta"

Na początku października pierwsza manifestacja, potem strajk w całym województwie. Lekarze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ze Śląska ogłosili pogotowie strajkowe. Uważają, że władze naruszają prawa pacjenta oraz dyskryminują lekarzy.
Związek ogłosił pogotowie strajkowe, bo jak twierdzi jego przewodniczący naruszane są prawa pacjenta. - Chodzi o to, że zabiera się pacjentom konstytucyjne prawo do opieki zdrowotnej. Zamykane są w niektórych powiatach oddziały szpitalne albo łączy się kilka oddziałów w jeden - mówi w TOK FM Maciej Niwiński. Przewodniczący związkowców wyliczył, że tylko w jego województwie jest ponad sto tego typu przypadków.

Jako drugi powód ogłoszenia pogotowia strajkowego lekarze podają dyskryminację ich kolegów po fachu. Niwiński uważa, że lekarze wspierający OZZL są zwalniani i gorzej traktowani tylko dlatego, że działają w strukturach związku. Jeśli chodzi o plany lekarzy to wiemy, że w najbliższych dniach szpitale i przychodnie będą oflagowane, zostanie powołany także komitet strajkowy. 5 października związek przeprowadzi manifestację przed śląskim Urzędem Wojewódzkim.

- Czy dojdzie do strajku? To zależy od tego czy władze zareagują na nasz protest - mówi Niwiński. Jak nieoficjalnie dowiedziało się TOK FM pogotowie strajkowe jest planowane także w innych województwach. Niwiński zapytany o to dlaczego decydują się na takie kroki kilka dni przed wyborami zapewnia, że zbieżność jest przypadkowa, - Pytałem w związku. Okazuje się, że wśród naszych władz nikt nie kandyduje i nie kierują nami polityczne przesłanki - mówi przewodniczący.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM