"Puszczalskie" na ulicach Gdańska. "Nie zapraszamy do gwałtu"

"Puszczalskie" przeszły ulicami Gdańska. Około 100 osób - w tym kilkanaście w wyzywających strojach - zaprotestowało przeciwko przemocy wobec kobiet i ocenianiu ludzi przez pryzmat ich stroju.


- Mamy głębokie dekolty, buty na koturnach, krótkie spódniczki, tak jak stereotypowe puszczalskie. Wszystko po to, by przyciągnąć uwagę do problemu - mówiła jedna z organizatorek marszu, która dekoltem przyciągała uwagę do napisu: "Nie, to nie". To zresztą przewodnie hasło marszu, które oznacza, że w każdym przypadku "nie" oznacza "nie".

- Krótkimi spódniczkami i dekoltami mówimy tym, które usłyszały, że "to twoja wina bo prowokowałaś", że to nie tak. Mamy prawo ubierać się tak jak nam się podoba i nie jest to żadne uzasadnienie dla przemocy - przekonywała dziewczyna w czarnym gorsecie. - Mam tu hasło "spódniczka dupy nie daje". Kobieta, gdy zostanie zgwałcona, nie może być osądzana za ubranie - dodaje.

"To ich problem, nie nasz"

Kolorowy marsz przeszedł z okolic dworca PKP na Długi Targ. Większość przechodniów popierała marsz: - Oczywiście, ze się zgadzam z tymi hasłami - mówił chłopak na rowerze. - Nie można oceniać ludzi po ubraniu.

Nie wszyscy jednak - jak okazało się w rozmowie z TOK FM- zrozumieli przesłanie akcji:

- Czy wiecie o co chodzi?

- To ich problem, nie nasz - mówił mężczyzna w koszulce bez rękawów. - Niektóre są nawet fajne

- Jak puszczalskie - roześmiał się jego kolega.

- Ale czy rozumiecie przesłanie tego marszu?

- Ta w czarnym mogłaby mi wytłumaczyć - wykrzywił się w uśmiechu.

"Bo ubranie nie ma znaczenia"

- Nawet jeśli jedna osoba zrozumiała, że kobieta ubraniem nie zaprasza do gwałtu, to było warto - mówiły organizatorki po marszu. - Ale mamy wrażenie, ze zrozumiało to dużo więcej osób.

Idea marszu po angielsku zwanego SlutWalk powstała w Kanadzie po słowach konstabla, że kobieta, która była ubrana jak "puszczalska", była współwinna tego, że została zgwałcona.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (36)
"Puszczalskie" na ulicach Gdańska. "Nie zapraszamy do gwałtu"
Zaloguj się
 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 2 razy 2

  A Kamiński chce znowu być szefem CBA .. Hasło Nie to nie! nie jest tak oczywisty zwłaszcza dla niektórych polityków

 • cat_1

  Oceniono 1 raz 1

  agresywne hasła i postawy , czyli feministyczna "działalność" budzi agresywne postawy i hasła u mężczyzn

  popracujcie nad formą , co to za hasło "sukienka dupy nie daje" ? czyli kto daje dupy komu i dlaczego ?

 • krikret

  Oceniono 1 raz 1

  Poloczki maja, zakute lby jak turasy albo irany. Niec dziewczyny nie wskuracie.

 • voodeen

  Oceniono 3 razy 1

  akurat te "puszczalskie" ze zdjęć nie mają się raczej czego obawiać. ewidentna forma autopromocji i jakiejś pewnie terapii.

 • chri-s48

  Oceniono 3 razy 1

  @mkronnitki
  jeżeli nie lubisz kobiet to przerzuć się na facetów a truj smutków filozofie z Koziej Wólki - świat jest nieograniczony ale widzę po niektórych ,że głupota też.

 • bejano2011

  Oceniono 5 razy 1

  Dziwię się kobietom, że jeszcze nie zrozumiały podstawowej zasady w życiu, a mianowicie, że należy się kierować rozsądkiem. Wjeżdżając samochodem na skrzyżowanie przy zielonym świetle, to według przepisów oczywiście mam pierwszeństwo przejazdu, ale rozsądek mi mówi, że jednak warto jeszcze popatrzeć na boki, bo być może znajdzie się jakiś idiota, który będzie chciał przejechać na czerwonym. Lepiej jest poświęcić chwilę na popatrzenie na bok, niż potem wylądować na cmentarzu albo w najlepszym przypadku w szpitalu. Kobiety nie potrafią zrozumieć, że mimo tego, że prawo jest po ich stronie, to zawsze może znaleźć się ktoś napalony, który ma to prawo gdzieś. Polska nie jest krajem policyjnym, więc na każdym rogu ulicy nie będzie stał policjant pilnujący porządku. Zresztą żadne państwo nie jest w stanie tego dokonać. Kobiety by chciały, aby świat był idealny, aby wszyscy przestrzegali prawa. To są mrzonki i właśnie dlatego rozsądek w życiu jest tak bardzo potrzebny.

 • halo_kotek

  Oceniono 3 razy 1

  "wynaturzeń i dewiacji jak prostytucja"
  makaron prostytucja dzieci, kobiet, mężczyzn, transów, obojniaków, dużych, małych, zielonych to zawód

  dewiacja to zaburzenie preferencji seksualnych (transwestytyzm, nekrofilia)

 • hdrider

  Oceniono 1 raz 1

  matko, same maszkarony
  nie ma jakichs porzadnych lasek na tym marszu? - to jest seksistowska uwaga. Tak.

  prowokacja.

 • makaronnitki

  Oceniono 1 raz 1

  Władza psychiczna kobiet wynikająca z ich seksualności jest jedynym motywem dla którego mężczyzna jest skłonny zaangażować zwoje życia i cały swój życiowy potencjał.

  Gdyby w psychiczna władza kobiety nie miała absolutnego i totalnego charakteru, ludzkość nie maiłaby żadnych szans przetrwać. To właśnie popęd seksualny był i jest zawsze najistotniejsza motywacja życia.

  Stąd właśnie wszelkiego rodzaju śmieci moralne usiłują zdobyć swobodę w plugawym, pasożytniczym wykorzystywaniu tego faktu

  Nowoczesna pedocywilizacja - czyli genitalia do wynajęcia

  www.mezczyznidlarodziny.com/materialy.php?id=99
  ------------------

  Dowód na okoliczność, że praktyka upubliczniania seksualności kobiet przez obsceniczne podkreślanie i obnażanie jej w miejscach publicznych, jest ewidentnie ordynarną i kryminalną agresją molestowania seksualnego a jednocześnie podstawowym narzędziem współczesnego pedoterroru.

  www.mezczyznidlarodziny.com/materialy.php?id=92

  Jest oczywiste, że atrybuty, jakimi dysponuje kobieta posiadają niezwykle silną moc oddziaływania na psychikę mężczyzny, gdyż bezpośrednio oddziaływają na sferę jego życiowych motywacji i są podstawą budowy sensu życia tego mężczyzny.
  Dlatego ich obnażanie i podkreślanie w miejscach publicznych do tego nie przeznaczonych jest formą prymitywnej i gwałtownej agresji psychicznej.
  Co więcej agresja ta jest obliczona na wzbudzenie silnych, pragnień, potrzeb i popędów bez założenia, iż będą one godnie zaspokojone. Jest, więc stosowana w wyniku ewidentnie złej woli, i w złych zamiarach.
  Godne zaspokojenie wzbudzanych w ten sposób potrzeb oznaczałoby zaoferowanie wierności i oddania w związku małżeńskim, co wobec wszystkich podlegających temu oddziaływaniu mężczyzn jest raczej niemożliwe.
  Wszelkie inne formy ich zaspokojenia są niegodne, tak jak niegodne jest ich wzbudzanie i pozostawienie bez zaspokojenia, zwłaszcza, że temu oddziaływaniu podlega najwrażliwsza sfera psychiki mężczyzn, przez co takie oddziaływanie może być źródłem poważnych frustracji, samoczynnego tłumienia i niszczenia, wrażliwości seksualnej mężczyzn (tak zwanej samokastracji) a w dalszym etapie zachowań dewiacyjnych.
  Powyższa agresja posiada, więc znamiona kryminalnej prowokacji tym bardziej, iż stosuje się ją bez najmniejszego przyzwolenia.
  Obscenizm, jaki na co dzień prezentuje współczesna kobieta ma więc charakter ewidentnie ordynarnej i kryminalnej agresji molestowana seksualnego, która w rękach oligarchii pedoentuzjastów w tym pedofeminizmu służy jako podstawowe narządzie upośledzania i kastracji emocjonalnej społeczeństw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX