Berlin: odszkodowanie dla Polaka za wysiedlenie. Będzie lawina pozwów?

25 tys. euro przyznał berliński sąd przedwojennemu mieszkańcowi Poznania, którego naziści wysiedlili do Generalnego Gubernatorstwa. Czy to początek serii odszkodowań dla Polaków? - zastanawia się dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
- Jeśli wyrok uprawomocni się i dostaniemy jego uzasadnienie, zastanowimy się, co zrobić z kolejnymi pozwami - mówi Przemysław Wojciechowski, prawnik Związku Wysiedlonych "Gniazdo" walczącego o odszkodowania dla wysiedlonych przez III Rzeszę. - Mam informację o 3-4 tys. osób, które mogą się o to ubiegać.

Wysiedlenia do Generalnego Gubernatorstwa w latach 1939-41 dotyczyły ponad 600 tys. Polaków z tzw. Kraju Warty - włączonych do III Rzeszy terenów Wielkopolski z Łodzią. Ich domy zajmowali Niemcy m.in. z krajów bałtyckich.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Berlin: odszkodowanie dla Polaka za wysiedlenie. Będzie lawina pozwów?
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  Czekamy na uaktywnienie się berlińskiej papugi, zwolennika PiSu S. Hambury!!

 • cichwoda

  Oceniono 1 raz 1

  Poznan jest w granicach polski, wiec co stoi na przeszkodzie zeby zwrocic sendziemu majatek. Tak na marginesie emerytowany sedzia nie ma pieniazkow na lekarstwa..ha,

 • wildenergy

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego nie ma w naszym kraju USTAWY, która wszelkie roszczenia związane z II Wojną Światową automatycznie odsyła do Niemiec? Ktoś boi się przypomnieć naszym zachodnim sąsiadom o odpowiedzialności za czyny? (30% poparcie dla NSDAP gwarantuje że w każdej niemieckiej rodzinie jest przynajmniej jeden dziadek lub babcia która głosowała na hitlera!)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX