Czas na powyborcze porządki na ulicach

Zgodnie z prawem komitety wyborcze mają aż 30 dni na sprzątnięcie ulotek i plakatów. Ale im szybciej twarze kandydatów znikną z ulic tym lepiej, także dla ich wizerunku.
Inspektor Joanna Wojtach ze Straży Miejskiej w Szczecinie liczy, że poza prawem także pogoda zmobilizuje komitety do usunięcia z ulic materiałów wyborczych. - Aura sprzyja temu, że te plakaty powoli zaczynają spływać z różnych miejsc. Zauważyliśmy dobrą tendencję, część komitetów postanowiła nie czekać i już zdejmuje plakaty. Być może nasze interwencje w tym roku nie będą potrzebne - mówi.

Jednym z kandydatów, którzy ostatniej nocy zdjęli swoje plakaty jest Stelios Alewras, nr 3 na liście Ruchu Palikota. Kandydat nie miał szczęścia - do Sejmu się nie dostał, ale wolał zostawić po sobie dobre wrażenie. - Dwa miasta, Szczecin i Stargard, w dwie osoby posprzątaliśmy w jedną noc. Gdzieniegdzie były kłopoty, czasami nie mogliśmy zlokalizować plakatów, ale jeździliśmy w kółko i szukaliśmy - relacjonuje niedoszły poseł.

Alewras przyznaje, że często materiały wyborcze nie przypominały już tych powieszonych przed kilkoma tygodniami. - "Leżałem" gdzieś podarty, pomalowany, gdzieś w błocie, ale tak wygląda kampania. Liczyłem się z tym - mówi.

Podkreśla, że wziął się szybko za sprzątanie, żeby nie naprzykrzać się już mieszkańcom Szczecina.

A presja jest duża. - Nie rozumiem, po co dawać aż 30 dni na sprzątnięcie plakatów. Dla dobra estetyki miasta powinny zniknąć jak najszybciej. Kogo ludzie chcieli, to wybrali i wydaje mi się, że nie ma sensu, żeby dłużej zaśmiecali słupy i witryny - mówią mieszkańcy Szczecina w rozmowie z reporterem TOK FM.

Zapewne nie bez znaczenia na tempo znikania plakatów wyborczych jest również fakt, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapowiedział nałożenie wysokich kar dla komitetów, które plakaty wywieszały na słupach nielegalnie. - Trudno dzisiaj mówić o kwotach, jest na to zdecydowanie za wcześnie. Nasze procedury ciągle trwają - ucina rzeczniczka ZDiTM w Szczecinie Marta Kwiecień-Zwierzyńska.

DOSTĘP PREMIUM