"Cenzurowanie ks. Bonieckiego ośmiesza Kościół" [KOMENARZE]

- Cenzurowanie ks. Bonieckiego w imię jakkolwiek rozumianej "poprawności eklezjanej" ośmiesza Kościół - przekonuje Piotr Mucharski, naczelny "Tygodnika Powszechnego". Podobnie, zakaz wypowiedzi w mediach dla ks. Bonieckiego ocenia katolicki dziennikarz Zbigniew Nosowski. - Wstydzę się, że jest to możliwe w moim/naszym Kościele - przyznaje.
Ks. Adam Boniecki decyzją władz Zgromadzenia Księży Marianów ma zakaz wypowiadania się w mediach i publicznych wystąpień. Boniecki, b. szef "Tygodnika Powszechnego" w poniedziałek wystąpił w "Kropce nad i", gdzie nie bronił obecności krzyża w Sejmie i nie potępił Janusza Palikota.

Decyzję zakonu oceniają katoliccy publicyści.

- Nie ma powodu, ani dobrych argumentów przeciw, by tego rodzaju wola nie została przez tych, którzy ją wyrazili, publicznie uzasadniona. Decyzja o zakazie wypowiadania się w mediach dotyczyła osoby, która ma niemal codzienny kontakt z mediami i cotygodniową autorską audycję telewizyjną - pisze w internetowym wydaniu tygodnika Piotr Mucharski.

"Czy i w którym momencie sprzeniewierzył się Ewangelii"

- Jest on przecież osobą publiczną, ze wszystkimi obowiązkami, którym musi w związku z tym sprostać - przypomina naczelny "Tygodnika Powszechnego".

I zaznacza. - Powinniśmy się dowiedzieć, jakie za ową decyzją stały argumenty. Czy - i w którym momencie - w poniedziałkowej rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i" ks. Boniecki sprzeniewierzył się Ewangelii i swemu powołaniu? Zbieżność dat emisji tego programu i decyzji władz zakonnych jest uderzająca. Anonimowe fora internetowe i media huczą od spekulacji po decyzji Marianów. Pora, by je przeciąć. Albo decyzję wycofać (to nie do pomyślenia - oczywiście) - pisze. Zdaniem Mucharskiego debata wokół Nergala, czy krzyża w Sejmie, "została sprowadzona do sporu o pryncypia wiary". - Lecz - co ks. Boniecki próbował uświadomić - działa się poza nimi, w aurze politycznej i kulturowej doraźności. Czyli wpisana w ramy wojny, której już wszyscy mają dość - jałowej, nudnej, bezproduktywnej, z góry przegranej dla obu stron - pisze Mucharski.

Nosowski: Kościół za to ciężko odpokutuje

Z kolei Zbigniew Nosowski decyzje ws. ks. Bonieckiego ocenia jako "zdumiewającą. - Wstydzę się, że jest to możliwe w moim/naszym Kościele. Myślę, że ci, którzy podejmują takie decyzje, będą musieli ciężko za nie odpokutować. Płacić za nie bowiem będziemy wszyscy jako wspólnota katolicka w Polsce. I obawiam się, że będzie to cena wysoka! - pisze na swoim blogu .

- Zamykanie ust cenionemu zakonnikowi-publicyście to gorzej niż gol samobójczy! Zwłaszcza że zarzuty do jego wypowiedzi (jak się można domyślać, bo przecież nikt oficjalnie o sprawie nie poinformuje ) nie dotyczyły spraw doktrynalnych. Z komentarzami Bonieckiego w sprawach społeczno-politycznych nie trzeba się zgadzać, ale po jakie licho i w imię czego administracyjnie go uciszać? - pyta publicysta.

"W Polsce właśnie mury wznosimy"

- W ubiegłym tygodniu gościł w Warszawie kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Mądrze, ciekawie i głęboko mówił o konieczności odnajdywania zerwanych dróg porozumienia między Kościołem a współczesną kulturą i sztuką, o podejmowanych przez siebie wysiłkach dialogu z niewierzącymi, humanistami i poszukującymi. W Watykanie burzą mury nieufności, a w Polsce właśnie je wznosimy - podsumowuje Nosowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (29)
"Cenzurowanie ks. Bonieckiego ośmiesza Kościół" [KOMENARZE]
Zaloguj się
 • boooolek

  Oceniono 9 razy 9

  Jakby Boniecki robił biznes i kasę dla kościoła to by mu nikt nic nie powiedział a że jest pokorny i biedny to pasibrzuchy go maltretują!!!!!

 • dokkk66

  Oceniono 9 razy 9

  Rewelacja. Buraki w sutannach piłują gałąź na której siedzą .

 • glemp1

  Oceniono 9 razy 9

  Kościół jest jest jednym wielkim obciachem. Funkcjonariusze watykańscy ośmieszają się każdego dnia. Nikt zdrowy na umyśle nie traktuje serio tej patologicznej instytucji.

 • drmw

  Oceniono 8 razy 8

  Tak ,to prawda,rozum był zawsze wrogiem kościoła
  i postępu,dlatego wleczemy się w ogonie rozumnej Europy.
  Za mało mamy mądrych ludzi o uczciwej osobowości.
  .Do takich wyjątkow zaliczam ks.Adama Bonieckiego,
  szlachetnego,prawego,uczciwego,po prostu dobrego,człowieka.
  Jestem niewierzący ale gdybym stale przebywał w pobliżu
  Jego mądrości,to nie wykluczam,że Jego filozofia magła by
  spowodować u mnie głęboką sympatię do tego świata,ktorym
  obecnie pogardzam.
  Dla mnie kościoł katolicki ,to bezduszny,oschły
  twor wręcz nieludzki i jeżeli jeszcze czytam,że ,to polecenie
  przełożonych zakonu i do tego oglądam stale w "katolickich"
  mediach redaktora Terlikowskiego,to narasta we mnie pogarda
  dla tej nacji.Niech zrobią ,to katolicy rozumni, jeżeli jeszcze tacy są,
  by tego mądrego,dobrego człowieka uratować dla naszej mentalności.
  Jeżeli istnieje Bog,to ten człowiek jest nabliżej
  Jego serca w myśl filozofii idealistycznej.
  Gdyby żyl w średniowieczu ,to pewnie wylądował by na stosie.
  Jeżeli jest wasz Bog "na niebie",to nie powinien dopuścić do tej
  podłości ludzkiej. Kościoł,ktory tkwi w swym uporze doktrynalnym
  nie jest w stanie pewnych rzeczy zrozumieć i nie zrozumie.

 • la-ra1

  Oceniono 8 razy 8

  Rozum wrogiem Kosciola. Kler sam to potwierdza takimi decyzjami. Popieram, ze to jest krok w strone normalnosci naszego kraju. Polska jest konstytucyjnie swieckim panstwem, powinno to byc bardziej widoczne na co dzien.

 • andrzejt1950

  Oceniono 8 razy 8

  W sumie to się nawet cieszę z tej decyzji,jest to następny gwóźdź do trumny,jest to następny przykład jak jak się traktuję ludzi dla siebie niewygodnych.Uważam,że w takiej sprawie powinien sprawę skomentować rząd,gdyż jego obywatel został pozbawiony możliwości wypowiadania się,no chyba ,że jest to obywatel Watykanu- a to to co innego.

 • altavitae

  Oceniono 7 razy 7

  W Watykanie niczego takiego nie robia.....a juz napweno nie burza murow nieufnosci do wspolczesnego swiata !
  Jest to kolejna zaslona dymna...pustoslowie w ktorym Watyka jest mistrzem.
  W zyciu nie uwierze w dobra wole tej mafii !!!!

 • limanowa2009

  Oceniono 7 razy 7

  Udowodniono ze na reformy nie ma żadnych szans, funkcjonariusze KK podniecają jedynie dwie sprawy, jedna to ze kosciół istnieje już 2 tyś lat a druga to Terlikowski- facet tak mocno przesiąknięty nienawiścią i tak mocno doktrynerski że powinien się leczyć.
  To dzięki takim ludziom księżom sie wydaje ze dalej mają władzę.

 • prawdziwy-superman

  Oceniono 7 razy 7

  Kolejny strzal w stope tej instytucji. Dzieki takim decyzjom Kosiola i jego hierarchów juz tylko moze byc normalniej w tym kraju. Jak juz odbierzemy wladze takim decydentom jak Rydzyk, Glódz, Nycz, bedziemy miec normalny kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX