NIK o bazie F-16: Zła lokalizacja, brak dokumentacji, milionowe odszkodowania

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia procedurę wyboru lokalizacji oraz samą lokalizację bazy samolotów F-16 na lotnisku Poznań-Krzesiny. W Ministerstwie Obrony Narodowej, jak i w Dowództwie Sił Powietrznych brakuje dokumentów dotyczących tej decyzji, a roszczenia właścicieli gruntów ze strefy wokół lotniska sięgają 280 mln złotych.
Jak ustaliła kontrola przeprowadzona przez NIK w sprawie bazy samolotów F-16 na lotnisku Poznań-Krzesiny w samej procedurze wyboru miejsca ich stacjonowania popełniono bardzo wiele błędów. W Ministerstwie Obrony Narodowej, jak i w Dowództwie Sił Powietrznych brakuje dokumentów potwierdzających przygotowania do wydania decyzji w tej sprawie.

Brakuje dokumentacji potwierdzającej m.in. przeprowadzenie analizy skutków wybory tej lokalizacji, uwzględniającej nie tylko potrzeby obronne, ale także uwarunkowania prawne, ekonomiczne, ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego, bezpieczeństwa ludności itd. Ustalenia kontroli wskazują, że przy wyborze lokalizacji nie zostały uwzględnione kwestie ochrony środowiska, m.in. nie spełnione zostały normy dotyczące skutków szkodliwego hałasu w rejonie lotnisk wojskowych.

1,5 roku przed decyzją o lokalizacji F-16, Krzesiny rozpoczęły rozbudowę

Kontrola wykazała, że z dokumentacji dotyczącej wdrażania celów Sił Zbrojnych NATO 2000 wynika, że poważnie rozpatrywana była tez inne lokalizacje baz samolotów wielozadaniowych. Kontrola wykazała, że na wybór lotniska w Krzesinach ostateczny wpływ miało Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W wyniku ich działań, na lotnisku Poznań-Krzesiny w 2001 roku, czyli na 1,5 roku przed dokonaniem wyboru samolotu wielozadaniowego dla Sił Zbrojnych RP, rozpoczęto szeroko zakrojone roboty budowlane związane z modernizacją drogi startowej lotniska, co de facto rozstrzygnęło kwestię lokalizacji bazy tych samolotów w Poznaniu.

NIK ustalił, że Minister Obrony Narodowej zgłaszał zastrzeżenia do racjonalności modernizacji nawierzchni lotniska w Poznaniu-Krzesinach, bez możliwości finansowania tej inwestycji z udziałem środków NATO. Pomimo tych zastrzeżeń, Minister zatwierdził plan inwestycji, zakładający finansowanie zadania ze środków budżetu państwa.

Wypłacono 2 mln odszkodowań, roszczenia sięgają 280 mln

Do 2009 rorku Wojskowy Zarząd Infrastruktury w Poznaniu wypłacił ponad 2 miliony złotych odszkodowań właścicielom nieruchomości znajdujących się na obszarze ograniczonego użytkowania wokół lotniska Poznań-Krzesiny. NIK zwraca uwagę, że liczba roszczeń o wypłatę odszkodowań i wykup nieruchomości ciągle rośnie - do tej pory wpłynęło ich już ponad 1,5 tys. Łącznie sięgają one już 280 milionów złotych.

Cały raport dostępny jest na stronie NIK

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
NIK o bazie F-16: Zła lokalizacja, brak dokumentacji, milionowe odszkodowania
Zaloguj się
 • zenonczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Lotnisko istnieje w tym miejscu od 70 lat. Każdy który się tam budował doskonale o tym wiedział. Ziemia była tanie więc korzystali z okazji i uważali że jakoś to będzie, może lotnisko zlikwidują . Teraz próbują wykorzystać okazje i naciągnąć budżet MON-u o odszkodowania. Nie dałbym im ani złamanego grosza a oskarżył o próbę wyłudzania.

 • j4s4

  Oceniono 1 raz 1

  ... ale lotnisko Krzesiny lub jak kto woli Bazę tak samo jak lądowisko w Ławicy założyli... Prusacy i Niemcy! Jak się na nich poskarżyć? Przed wojną, moja mama wraz z koleżankami ze szkoły odbywała do tych miejscowości wycieczki ... wozami drabiniastymi z okolic dzisiejszego Starego Browaru! Mój tata "pracował" w fabryce samolotów, której część mieściła się w Krzesinach! Proponuję popatrzeć na obydwa obiekty z góry, Krzesiny wyglądają jak nieźle wypasione lotnisko, a Ławica jak... niedokończona ... autostrada! W tą "autostradą" nie warto topić bejmów jak nieroztropnie robią to władze Poznania! I tym NIK też powinien się zająć!

 • krys58

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to dobrze że nasza armia nie ma nic poważnego do zrobienia.
  Wozili VIP-ow i skończyło się to na szczęście o Smoleńsku.
  Widać, że armia ma tyle problemów ze sobą, że w zasadzie nic innego poza armią, do tego aby walczyć o przeżycie jej nie trzeba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX