Zawłaszczone Święto Niepodległości. "To nie patrioci, to idioci"

Z jednej strony narodowe - z drugiej lewicowcy. Tak ma wyglądać Święto Niepodległości w Warszawie. Mariusz Janicki nie ma wątpliwości, że to święto zostało "zawłaszczone przez niszę". - To nie jest święto głównego nurtu społeczeństwa. To okazja do demonstrowania rozmaitych sympatii ideologicznych, często bardzo niszowych - uważa publicysta "Polityki". Paweł Wroński z "GW" nie zostawia suchej nitki na narodowcach. - To nie patrioci, to idioci - stwierdził.
W Warszawie tradycją stały się gorące obchody święta 11 Listopada. W tym roku Marsz Niepodległości zacznie się o 15 na pl. Konstytucji. Grupa przeciwników manifestacji narodowców otrzyma wsparcie z Niemiec. Do Warszawy przyjadą niemieccy anarchiści. Policja ściąga posiłki i szykuje się na wszystkie scenariusze...- Ani jedna strona, ani druga nie oddają głównych nurtów tego, co się w Polsce dzieje. Jedna strona przedstawiana jest jako ONR-owcy, a druga jako anarchiści i geje. Moim zdaniem to spektrum jest fałszywe. Święto Niepodległości to nie jest święto głównego nurtu społeczeństwa. To okazja do demonstrowania rozmaitych sympatii ideologicznych - często bardzo niszowych. Święto Niepodległości zostało zawłaszczone przez niszę - uważa Mariusz Janicki.

Z diagnozą postawioną przez dziennikarza "Polityki" zgadza się Paweł Fąfara. - Wyobrażam sobie, że najlepiej byłoby, gdyby jedni i drudzy byli w stanie się porozumieć. Wydaje mi się, że w Polsce brakuje luzu i radości z tego, że żyjemy w wolnym, normalnym kraju - mówił publicysta dziennika "Polska The Times". I dodał, że w innych miastach obchody 11 Listopada są mniej upolitycznione.

"To idioci"

Mocnej oceny polskich narodowców, nie kryje Paweł Wroński. - To marsz nie patriotów, ale idiotów - mówił dziennikarz w Poranku Radia TOK FM.I od razu uzasadnił użycie mocnych słów. - Mam ogromy szacunek dla dorobku Romana Dmowskiego, szczególnie w czasie Konferencji Wersalskiej. Kiedy widzę ONR odwołujący się do międzywojnia, to przypominam, że dorobek ideologiczny ONR w II RP polegał na wykluczeniu niektórych mniejszości narodowych z bycia obywatelami. A w czasie tej II RP Obóz Narodowo-Radykalny był zakazany przez władze sanacyjne. Robi mi się źle, jak słyszę argumentację tych młodych ludzi, że działacze ONR ratowali Żydów. Chce przypomnieć tym młodym ludziom, że działacze ONR w 1940 r. urządzali w Warszawie pogrom wielkanocny. Bili Żydów pod patronatem Niemców. To wszystko służy zafałszowaniu historii - ocenił dziennikarz "Gazety Wyborczej". I wytknął też, że niektórzy przeciwnicy Marszu Niepodległości powołują się np. na dziedzictwo Lenina. - To też jest kuriozum - stwierdził.Kibole murem wokół pomnika Dmowskiego: "Precz z żydowską okupacją">>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (86)
Zawłaszczone Święto Niepodległości. "To nie patrioci, to idioci"
Zaloguj się
 • klawo-egon-jak-cholera

  Oceniono 12 razy 10

  Niestety, ale 11-XI wychodzą ze swoich krypt różnej maści faszystowsko-komunistyczne kreatury i strachy zawłaszczające to piękne święto dla siebie. Mieniące się być większymi patriotami od reszty (większej, normalnej) społeczeństwa.

 • toshiro32

  Oceniono 9 razy 7

  Dzień Niepodlegóści jest obchodzony w wielu krajach. Nigdzie jednak nie jest skierowany przeciw innym. U nas jak widać jest chore społeczeństwo. Żeby taki dzień splugawić trzeba miec coś nie po kolei

 • mariohudds

  Oceniono 10 razy 6

  Te wszystkie odwołania do międzywojnia, ONR i innych głupot, to nic innego jak bełkot pijaczków osiedlowych. Agresywna postawa, bicie, krzyki pod hasłami honoru, patriotyzmu i tym podobnych słów, których ci ludzie nie rozumieją, to zwykła ławkowa rozmowa Zenka z Mietkiem:
  Zenek: 'Mietek, ja tego Zdzicha, to zaj*be!'
  Mietek: 'Za co?'
  Z: 'Widziałeś ja na mie spojszał?
  M: 'No.. '
  Z: 'Ja mam, sfojo godnoś i nie pozwole sie tak paczeć temu frajerowi!'
  M: 'Tak Zenek! Ty masz sfojo godnoś i jemu nie posswul!'

  Tacy jesteście NARODOFFCY!

 • frankyy

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego ekstremalne grupy ideologiczne chcą zawłaszczyć Święto Niepodległości?

  To święto wszystkich Polaków, więc dlaczego ma być kojarzone z faszystowskimi czy lewackimi ideologiami?

  Kibole już się skompromitowali przy ostatnich wyborach parlamentarnych, wystarczy.

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 6

  "To nie patrioci, to idioci" - a dlaczego nie? A może to prawdziwy obraz. Przypominam coś, czego nie wolno
  kaczorowi i jego czopkom zapomnieć. Wypuszczenie dżina z butelki pt. kibole, dowartościowanie tych ...
  ludzi takim nazwiskami jak m.in. posłanka Klępa poręczająca, czy ex senator Romaszewski wstawiający się.
  I inne śmiałe projekty narodowościowe pod znakiem krzyża czy brunatnych pochodni. Ci którzy do tego
  dopuszczają winni być osądzeni i resocjalizowani. Nam pozostaje czekać jak podkute buciory z pod znaku
  kaczego kupra z krzyżykiem na czubku zaczną nam twarze wdeptywać w bruk. Prawdziwi Polacy-katolicy.

 • strangeday

  Oceniono 6 razy 4

  Prawdziwi patrioci o tej porze (środa, 12 w południe) byli w pracy.

  A darmozjadom i oszołomom wszelkiej maści proponuję nauczyć się czegoś potrzebnego i w ten sposób dołożyć się do wspólnej kasy.

 • imaman.pl

  Oceniono 6 razy 4

  Czy jest jakis dzien,ktory jednoczy Polakow? TAK... Swieto Zmarlych. Ze zmarlymi - do celu.

 • ador43

  Oceniono 7 razy 3

  Ma racje Wronski.A my jak zawsze ,idiotami jestesmy ,bylismy i bedziemy.Zamiast cieszyc sie z tak pieknego wydarzenia w naszej tragicznej histori,podpuszczamy i znajdujemy kilku idiotow do tego by to wielkie swieto spieprzyc.Najlepszym numerem w tym zalosnym zdarzeniu jest to ze, przyjada do nas niemieccy rozrabiacze ,oczywiscie z prasa i beda pomagac rodzimym faszystom.IDIOCI ;ZASTANOWCIE SIE:

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX