Żakowski: Nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów

- Dla mnie problemem jest, że po tym wszystkim, co się stało w Europie w XX wieku ludzie jeszcze czczą taką postać jak Roman Dmowski. Tego nie potrafię zrozumieć - mówi po Marszu Niepodległości Jacek Żakowski, uczestnik blokującej marsz Kolorowej Niepodległej.
- Dobrze się stało, że jakaś grupa ludzi zademonstrowała, że polską normą nie są ludzie idący w Marszu Niepodległości, że jest grupa osób gotowych czynnie wyrazić sprzeciw wobec takiego spotwarzania polskości czy święta narodowego. Sens Kolorowej Niepodległej się w tym względzie się sprawdził - komentuje w rozmowie z TOKFM.pl Jacek Żakowski, publicysta "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM.

Kolorowa Niepodległa - organizowany przez środowiska antyfaszystowskie wiec - zakończył się dzisiaj popołudniem sukcesem. Jego uczestnicy blokowali ul. Marszałkowską, co wymusiło zmianę trasy Marszu Niepodległości, organizowanego m.in. przez ONR i MW.

- Było bardzo przyjemnie, wesoło - opowiada Żakowski, który brał udział w Kolorowej Niepodległej. - Tamci wariaci (uczestnicy Marszu Niepodległości -red.) szaleli w jakiejś odległości.

"Martwią mnie ci, którzy akceptują tych bandytów"

- Nie od dziś wiemy, że jest grupa bandytów, którzy popierają faszystowskie idee. Gorzej, że oni mają polityczną autoryzację. To jest problem - uważa Żakowski. Jednak pojawiają się argumenty, że w Marszu Niepodległości szły także rodziny z dziećmi, a agresywna grupa nie jest reprezentatywna dla całego pochodu. - Martwi mnie, że ci spokojni ludzie występują w sojuszu z bandytami i że ich akceptują. Ribbentrop też był eleganckim człowiekiem, no ale też się zadał ze złym towarzystwem.

- My nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów - przekonuje Żakowski. - Dla mnie jest problemem, że po tym wszystkim, co się stało w Europie w XX wieku ludzie jeszcze czczą taką postać jak Dmowski. Tego nie potrafię zrozumieć. Tak samo nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy czczą Lenina czy Kim Ir Sena. Ale powiedzmy, że są ludzie, którzy tak czują - mają do tego prawo, ale ja wobec tego będę zawsze krytyczny.

- Jak widzę facetów, którzy jawnie nawiązują do faszystowskich tradycji, nazistowskich i chcą po moim mieście maszerować z pochodniami, to jako obywatel, który czuje się odpowiedzialny za ten kraj, zawsze będę czynnie protestował - podsumowuje dziennikarz.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (364)
Żakowski: Nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów
Zaloguj się
 • 55_latek

  Oceniono 24 razy 14

  Wszelkie przejawy nacjonalizmu powinny zostać potępione.
  Zawsze i wszędzie były i będą przyczyną czynów niegodziwych ze zbrodniami włącznie, patrz morderstwo Prezydenta Narutowicza.
  Żadnym patriotą nie jest osoba obrzucająca czymkolwiek siedzibę Polskiego Prezydenta.
  Winnych przykładnie i szybciutko ukarać.
  Organizatorów marszu obciążyć kosztami.
  I będzie spokój.

 • al48

  Oceniono 17 razy 11

  To wszystko co się dzieje u nas to wina Kaczyńskiego i PiS-u. Oni pochwalają narodowców, faszystów i kiboli .
  Kaczyński uważa ,że wszelkie rozruchy są dobre bo przeciw rządowi i Tuskowi, a obrzydzanie rządu i premiera pomoże mu w zdobyciu władzy. Ale niedoczekanie.

 • 3miastoorg

  Oceniono 13 razy 9

  no to skończyła się przygoda polskich "narodowców" ze Świętem Niepodległości. Prawdziwa twarz tych środowisk nie dała się ukryć pod grzecznym gajerkiem, nie tym razem.

 • venusoid

  Oceniono 23 razy 9

  Czy Polska jest jedynym krajem UE gdzie faszyzm jest legalny? Czy są też inne? Proszę mnie uświadomić.

 • waw33

  Oceniono 8 razy 8

  Opcja polityczna to tylko pretekst do zadym. Jeśli szczeniak będzie bił, niszczył, rabował lub podpalał ma być odstawiany do więzienia - proste i skuteczne. Lać to dzikie agresywne stado, bo tu nie o politykę chodzi, ale nierozładowane hormony.. Policyjna pała i gaz powinny te ich rozładować. Wprowadzić roboty przymusowe dla niszczycieli mienia, żeby w więzieniach nie mieszkali za darmo i żeby spłacili zniszczone mienie i zapłacili za leczenie ofiar zamieszek!

 • uszatek_2

  Oceniono 14 razy 8

  Z faszyzmem i źle pojętym nacjonalizmem należy WALCZYĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jestem wdzięczny panu Żakowskiemu za te kilka mądrych stwierdzeń. A "nadętym godnościowo" narodowcom życzę żeby nie robili zadym podczas święta narodowego ,bo nie jest to wyłącznie ich święto !!!!!!! Polecam im do ZDEWASTOWANIA nowo wybudowane stadiony,bo tam jest ich miejsce.....może wreszcie wypromieniują nadmiar swojej negatywnej energii.....

 • i-tyle

  Oceniono 7 razy 7

  najśmiejszniejsze jest to, ze przez bandy awanturników rząd Tuska będzie mieć argument w ręku, by wprowadzić ograniczenia do prawa o zgromadzeniu. I o ile jakieś zmiany mają uzasadnienie, to znając polską logikę, zostaną wprowadzone niewspółmierne wielkie. Taka polska tradycja, jak ograniczyć aborcję, to zakazać, jak karać za narkotyki, to przesadzić, przesolić, doprowadzić do sytuacji, że Klinowski zostaje zatrzymany i poddany rewizji pod zarzutem "przebywania w pobliżu osób podejrzanych o posiadanie narkotyków".

  Restrykcyne prawa łatwo się wprowadza, mając za sobą oburzony lud. Gorzej potem odwrócić głupie decyzje. Raz utraconą wolność, nawet jeśli to wolność do własnego rozporka albo płuc, ciężko jest odzyskać.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 15 razy 7

  brawo panie Zakowski, w tym marszu to byla ta Polska, ktora rechotala w Sejmie, mamy ich na codzien. Wstyd.

 • balcerek_jozef

  Oceniono 15 razy 7

  sfrustrowane bydło bezrobotne zrobiło gościnne występy w stolicy i tyle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX