"To wasza wina" - Szczuka vs prawica. Gorąca dyskusja u Lisa o zamieszkach

Związani z prawicą goście Tomasza Lisa zaatakowali Kazimierę Szczukę z Kolorowej Niepodległej zrównując bijatykę na Nowym Świecie z zamieszkami na pl. Konstytucji i Pl. Na Rozdrożu. - Byli zadymiarze, ale to lewica zapowiadała, że nie pozwoli bawić się podczas Święta Niepodległości - mówił Tomasz Terlkowski. - Pod sztandarami patriotycznymi zgromadziła się chuligańska banda - ripostowała Szczuka.
- Ten marsz był gigantycznym gestem pojednania, dlatego że został zorganizowany przez organizacje narodowe - powiedział Terlikowski. Według publicysty prawicowej "Frondy", "zdecydowana większość tej manifestacji to byli patrioci". - Byli też zadymiarze, od których należy się odciąć. Ale oni się wzięli stąd, że lewica od tygodni zapowiadała: Nie pozwolimy bawić się podczas święta niepodległości - argumentował.

- Pewnym środowiskom zależało, by 11 listopada doszło do zamieszek, także pewnym mediom. Pełne instrumentarium w organizacji tych uroczystości miała Hanna Gronkiewicz-Waltz i to ona powinna przewidywać konsekwencje. Zwierzchnicy policji także nie zabezpieczyli tych demonstracji, dopuścili, by grupy lewackich ekstremistów obrzydziła nam święto narodowe - wtórował Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski."Czy to ma być nowa prawica?"

- Pod sztandarami patriotycznymi zgromadziła się chuligańska banda, która się upolityczniła, i która ma stanowić oblicze prawicy w Polsce. To była walka polskich kiboli z polską policją - odpowiedziała Kazimiera Szczuka z "Krytyki Politycznej", współorganizatorka wiecu Kolorowa Niepodległa. - Ta ideologia zgrupowała ludzi, ale ci ludzie, którzy chcieli nas bić, to byli ludzie od was. Czy to upolitycznianie i dawanie ideologii kibolom? Dokąd to prowadzi? Czy to ma być nowa prawica? Tam były symbole faszystowskie... - wyliczała.

- Z całym szacunkiem: między mieczykiem Chrobrego a symbolami faszystowskimi jest przepaść. Jeśli pani chce, by prawica odpowiadała za kiboli, to ja się domagam, by pani odpowiadała za tych Niemców, którzy napluli na polskie symbole narodowe - powiedział Terlikowski. Na to, że to Niemcy zaatakowali polską grupę rekonstrukcyjną, zwrócił też uwagę dziennikarz Przemysław Babiarz, który obserwował wydarzenia na ulicach Warszawy.

- Jako polityk oczekuję, że władze, które rządzą w Warszawie, w naszym kraju zapewnią bezpieczeństwo naszym obywatelom, którzy chcą demonstrować. Nie zapewniono środków bezpieczeństwa w postaci ochrony policji - dodał Mularczyk.

Kutz: Tam jest chęć występu w telewizji

Szczuki bronił w tej dyskusji senator Kazimierz Kutz - zwracał uwagę przede wszystkim na winę organizatorów Marszu Niepodległości: - Przenoszą się obyczaje i zwyczaje ze stadionów do wielkiego teatru, który jest zapowiedziany. Z całej Polski zjeżdżają, bo tu się będzie działo. Tam jest chęć występu w telewizji. Po drugie, nie mamy od kilkudziesięciu lat wojny, młodzi ludzie muszą się pobić.

- Od dwudziestu lat, od kiedy została zrekonstruowana Młodzież Wszechpolska, słyszymy w tym dniu faszystowskie hasła. Państwo nigdy w to się nie angażowało, a to się rozpleniło - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
"To wasza wina" - Szczuka vs prawica. Gorąca dyskusja u Lisa o zamieszkach
Zaloguj się
 • besser.wisser

  Oceniono 7 razy 7

  Obejrzałem program Tomasza Lisa. Kilku polityków kłoci się o to kto był bardziej niewinny w swojej demonstracji. Redaktor Lis nie zaprosił jednej osoby - Komendanta Policji aby wyjaśnił, dlaczego policja jest tak słabo przygotowana do ochrony demonstrantów. Co ciekawe, żadne inne medium nie zadało od piątku tego pytania. Mieszkam na stałe w Paryzu do 25 lat i obserwuję jak miejscowa policja i CRS czyli po naszemu ZOMO radzi sobie po mistrzowsku z zadymami. Może czas przeszkolić naszą policję zanim zaczną się Euro 2012? szkoda ławek na nowych stadionach :-)

 • alexoi77

  Oceniono 6 razy 4

  Czy patryjotyzm trzeba udowadniać jakimiś marszami Czy nie wstyd wam że niemieccy antyfaszyści muszą przyjeżdżać do Polski walczyć z tym gównem ,które wymordowało 6 mil obywateli naszego kraju Panie Terlikowski ruchy nacjonalistyczne ludziom lewicy zawsze będą kojarzyć się z faszyzmem

 • majorek355

  Oceniono 6 razy 4

  Bicie piany kilka dni po rozróbie niczego nikomu nie daje. To Kaczyński dokonał głębokiego podziału społeczeństwa pod stocznią w Gdańsku. a to co się teraz w kraju wyrabia, jest konsekwencją próby i prawdziwych dzialań podpalenia kraju. Tej Hydrze trzeba uciąć wszystkie głowy jednocześnie, a nie po jednej. Dopóki Kaczyński będzie miał jakiś posłuch, dopóty będą rozróby.

 • szeregowy_agent

  Oceniono 3 razy 3

  "Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski" - a skąd to Solidarna Polska ma posłów?

 • ziarnoo

  Oceniono 3 razy 3

  bicie piany i kolejny temat zastepczy - bo media maja wreszcie o czym mowic. Ludozerka bedzie sie podniecac dyskusjami kto ma wiecej racji, a to po prostu trzeba wziac fajna ksiazke do reki, isc do teatru albo kina , pojezdzic na rowerze po parku i olac ten caly pusty medialny zgielk, nuda ide spac

 • trajkotek

  0

  glosmichnika.blox.pl/2011/11/Nie-krytykowac-Krytyki-Politycznej.html ... nie krytykowć Szczyki, za to można pdpowiadać przed sądem!

 • druz_2

  0

  To ja się pytam - dlaczego Szczuka nie zorganizowała "Kolorowo - niepodległego Marszu Niepodległości ???
  Dlaczego miast tego poszła na "łatwiznę" i zorganizowała demonstrację jawnie konfrontacyjną w swych założeniach?
  Jak można uważać się za osobę inteligentną i jednocześnie nie przewidzieć skutków takiego "ruchu" na warszawskiej szachownicy ulic? - otóż nie można - teraz zwala się na Ratusz - to jest perfidna, zimna skalkulowana na "zadymę" decyzja.
  Wiedziała, że Ratusz nie będzie mógł odmówić ( wręcz będzie się bał), wiedziała, że dojdzie do ruchawek
  Wiedziała, że sympatia ( mimo wszystko) będzie po stronie "Kolorowej..." - to nie jest jakaś głupia pipa - to zimna wyrachowana, obyta w boju baba, która teraz drze szaty nad polską rzeczywistością.
  Pani Kazimiero Sz. - proszę następnym razem - miast szarpać się na ulicach - zorganizować swój ( kolorowo- międzynarodowo- lewacki) marsz ku czci niepodległej RP - taki konkurencyjny dla tych "złych" - wg pani ONR-owców i narodowców i zobaczymy jak tam będzie z frekwencją i kto i na jakie poparcie może liczyć - śmiało- prawda nas wyzwoli ponoć, proszę tylko wybrać mniej kolizyjną trasę( a to da się zrobić, szczególnie, ze pani pewnie pod pomnik "faszysty" Dmowskiego się nie wybiera?).
  Pierwej jednak - proszę przeszkolić swoje bojówki z historii Najjaśniejszej RP szczególnie tej z lat 1914-18, proszę powiedzieć im prawdę, komu z imienia i nazwiska RP zawdzięcza swoją niepodległość, niepodległość wywalczoną zarówno w okopach jak i salonach dyplomatycznych - śmiało pani Kaziu - będzie trochę bolało ale później już pójdzie z górki... -albo gramy w otwarte karty albo daj pani spokój.
  I niech mnie pani przekona, ze te zadymy miałyby miejsce gdyby uczestnicy Marszu Niepodległości ( nawet gdyby w 100% byli to kibole, narodowcy i ONR-owcy) nie mieli przeciwnika w postaci "Kolorowej..." słowem , żeby doszło do konfrontacji musi być przeciwnik- i pani ten warunek zagwarantowała - jakoś nie doczytałem by postronni mieszkańcy Warszawy byli lżeni, obrzucani kostką brukową, kopani itd przez maszerujących "patriotów".
  P.S.
  Dworuję sobie z pani w żywe oczy ponieważ osobiście uważam, ze nie będzie pani w stanie zjednoczyć tej "kolorowej" hałastry pod biało - czerwonym sztandarem - pod tęczowym z pewnością - no ale to nie to samo - tacy z was patrioci.

 • zawist9.live

  0

  Wyrazy uznania dla K,Szczuki za wlasciwą ocenę wydarzen jako efektu rozprzestrzenniania się kibolskiego
  patriotyzmu i aprobaty dla tej fali chamskich rękoczynow ze strony polityków prawicy i PIs-u { por. pochwały dla
  ruchu kiboli w "Nowym Państwie"}

 • lilianna1001

  0

  Wrażenia po programie:

  www.kontrowersje.net/tresc/boje_sie_strasznie_sie_boje_tego_wszystkiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX