Wałęsa, Carter, Szymborska: Przestańcie karać za narkotyki

Represja w polityce narkotykowej poniosła klęskę. Czas na depenalizację, leczenie i profilaktykę - apeluje dwadzieścia światowych osobistości, w tym laureaci Nobla Wisława Szymborska i Lech Wałęsa. Ich list ogłoszono na piątkowym posiedzeniu brytyjskiej Izby Lordów, która zorganizowała debatę na temat tego, jak Wielka Brytania powinna zmienić swoją politykę narkotykową.
"Gazeta Wyborcza" przypomina, że 9 grudnia wejdzie w Polsce w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dzięki której można będzie nie ścigać osób przyłapanych z niewielką ilością narkotyku na własny użytek. To pierwszy krok Polski w kierunku zalecanym przez Światową Komisję ds. Polityki Narkotykowej. Czerwcowy raport komisji był punktem wyjścia apelu dwudziestu światowych autorytetów o zmianę polityki narkotykowej. Według raportu Światowej Komisji walka z handlem narkotykami pochłania rocznie ponad 100 mld dol. Tymczasem ich konsumpcja i dostępność systematycznie wzrastają. Mimo represji narkotyki stały się elementem naszej kultury, tak jak alkohol. Według ONZ na świecie narkotyki zażywa co najmniej 250 mln osób.

W ogłoszonym w piątek liście w sprawie polityki narkotykowej autorzy nazywają raport Światowej Komisji ''przełomowym'': ''Wizja świata wolnego od narkotyków, z tak wielkim przekonaniem nakreślona przez osoby wspierające wojnę z narkotykami, nigdy nie była bardziej odległa. Musimy poważnie rozważyć wycofanie środków wykorzystywanych obecnie dla kryminalizowania dziesiątków milionów ludzi i przeznaczenie ich na politykę redukcji szkód. To jedno z kluczowych wyzwań naszych czasów'' - czytamy w liście.

Więcej znajdziesz w "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
Wałęsa, Carter, Szymborska: Przestańcie karać za narkotyki
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 5 razy 5

  Niech ktoś udowodni, że marycha jest szkodliwa!
  Albo niech opublikują raport WHO na temat marihuany.

 • pkubic

  Oceniono 5 razy 5

  Powtarza się historia z abolicją w USA. Zakaz sprzedaży alkoholu, zanim go wreszcie zniesiono, przyniósł szkody których do dziś nie naprawiono...

 • piotr_kolec

  Oceniono 3 razy 3

  Ci Szymborską, ci
  Miłosza wolą
  A to, co ja tu piszę
  To takie disco polo

  I nie mam pretensji
  Do rytmu i do rymu
  Metafora, składnia
  Mnie nie ogranicza
  Piszę wprost,
  Jak w gazecie
  Pisze się artykuł
  Taka to poezja
  Z kiczu pogranicza

  I miło mi, że wielcy
  Słuszny pogląd mają
  Bo fajnie się tworzy
  Na niewielkim haju

 • cyklista

  0

  Nie chodzi o popieranie narkotyków. Chodzi o to, że dotychczasowe metody zakazów i karania nic nie dały. A mafia kwitnie.

 • elsa.miller

  0

  W młodości komunizm dzisiaj narkotyki - w sumie niewielka różnica. Szymborska lubi oderwanie od rzeczywistości niezmiennie!

  TEN DZIEN

  Oto Partia - ludzkosci wzrok.
  Oto Partia - sila ludow i sumienie.
  Nic nie pojdzie z jego zycia w zapomnienie.
  Jego partia rozgarnia mrok.

  WSTEPUJACEMU DO PARTII

  Partia. Nalezec do niej,
  z nia dzialac, z nia marzyc,
  z nia w planach nieuleklych,
  z nia w trosce bezsennej -
  Wierz mi to najpiekniejsze,
  co sie moze zdarzyc
  w czasie naszej mlodosci
  - gwiazdy dwuramiennej.

  ("Pytania zadawane sobie")
  Wislawa Szymborska

 • antyszwed

  Oceniono 1 raz -1

  Ludzie nie są karani za narkotyki, jeżeli narkotyki które zażywają są popularne-czyli za alkohol,tytoń a wkrótce marihuanę. Nie ma to nic wspólnego ze szkodliwością czy rozsądkiem i nikogo nie obchodzi wolność osobistego wyboru. Wojna z narkotykami to prześladowania mniejszości przez większość-pod względem prześladowań, zabobonów i moralnego odium jakiego doczekały się narkotykowe mniejszości przypomina to dawny stosunek do gejów, Żydów czy czarownic.

 • venusoid

  Oceniono 5 razy -1

  Ale Tusek wyraźnie powiedział, że dopóki on trzyma się władzy, żadnej liberalizacji nie będzie.

 • siarymon

  Oceniono 4 razy -2

  Walesa, Carter, Szymborska, czy wy używacie narkotyki ???bo za narkotyki w wszystkich państwach karają i to dość ostro tylko nie w Holandi , jestem za karaniem i narkotykom mówię nie !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX