''Rząd może likwidować Fundusz Kościelny. Nie trzeba na to zgody duchownych'' [KOMENTARZ]

Premier zapowiedział w expose m.in. likwidację Funduszu Kościelnego. - Takie rozwiązania można wprowadzić bez wypowiadania konkordatu - mówi dr Paweł Borecki, ekspert ds. prawa wyznaniowego. - W 1997 r. rząd Cimoszewicza wydał w porozumieniu z Watykanem deklarację wyjaśniającą do konkordatu. Wynika z niej, że państwo jest kompetentne do regulowania jednostronnie spraw finansowych duchowieństwa i Kościoła - przypomniał ekspert.
Donald Tusk zapowiadając zmiany dotyczące Kościoła stwierdził, że jeśli będzie trzeba zmieniony zostanie konkordat. - Jeżeli rząd będzie trzymał się wydanej w 1997 r. deklaracji wyjaśniającej do konkordatu, którą zaakceptowała Stolica Apostolska może spokojnie dokonywać reformy nie obawiając się, ze strona kościelna może złożyć formalne weto - uważa dr Borecki.

Likwidacja Funduszu Kościelnego to, zdaniem prawnika, dobry pomysł. Choć oczywiście można się zastanawiać np. nad tym, "czy nie zostawić części środków przeznaczonych ochrony zabytków i działalności oświatowo-wychowawczej". Ale prawnik przypomniał, że finansowanie takiej działalności już teraz odbywa się z pominięciem Funduszu. - środki na renowację zabytków przeznaczane są np. z funduszu którymi administruje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego - przypomniał ekspert.Dr Borecki zwrócił uwagę, że Kościół ma prawo do prowadzenia własnego systemu ubezpieczeń. - Nie podlega on regulacjom dotyczącym działalności gospodarczej. Czyli nie podlega opodatkowaniu jak "zwykła" działalność gospodarcza - dodał prawnik.

Nie wiadomo, kiedy pojawi się projekt ustawy włączający księży do powszechnego systemu emerytur. Pracami ma kierować min. Michal Boni.

Pamiętajmy o mniejszych kościołach

Zdaniem dr Pawła Boreckiego nie można zapominać, że likwidacja Funduszu Kościelnego uderzy nie tylko w Kościół katolicki. - Otrzymałem już alarmistyczne sygnały od moich przyjaciół z mniejszych kościołów. Mówią, że chyba pójdą na żebry. No niestety trzeba będzie oszczędzać - mówił gość Komentarzy Radia TOK FM.

Ale wprowadzenie zmian według eksperta jest konieczne. - To jest jedyne rozwiązanie, które jest zgodne z zasadą wolności sumienia i wyznania. Bo nie można zmuszać człowieka do finansowania instytucji, z która się nie utożsamia - uważa.Po expose premiera: Episkopat gotowy do rozmów>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (148)
''Rząd może likwidować Fundusz Kościelny. Nie trzeba na to zgody duchownych'' [KOMENTARZ]
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 22 razy 20

  "państwo jest kompetentne do regulowania jednostronnie spraw finansowych duchowieństwa i Kościoła" -
  czyli cały czas jesteśmy robieni w trąbę przez rzesze urzędasów kupujący6ch sobie odpust nie za swoje.
  I zdanie klucz :
  "nie można zmuszać człowieka do finansowania instytucji, z która się nie utożsamia " więc jeśli chcesz utrzymywać tą instytucje która dodatkowo utrzymuje imperium Watykańskie - płać ze swoich, nie publicznych.
  Tam piszą, że ktoś ma iść na żebry. NIE! do pracy. I przekonać się na własnym grzbiecie co o znaczy nie
  mieć podane na czas, koniecznie świeże i zawsze ciepłe.

 • ksantypa_222

  Oceniono 15 razy 13

  1. Likwidacja funduszu kościelnego,
  2. Kontrola przekazanych KRK dóbr przez Komisję Majątkową,
  3. Likwidacja lekcji religii w szkołach i przedszkolach,
  4. Usunięcie krzyży ze wszystkich urzędów i szkół, Sejmu(!)
  5. Renegocjacja Konkordatu
  Niechaj KRK również poczuje kryzys!!!

 • marl57

  Oceniono 14 razy 12

  ale wierni zawsze mogą przecież swe kościoły i kapłanów dalej szczodrze utrzymywać......
  Nikt im w sumie w tym nie przeszkadza. a nawet :) zaprasza.
  Bo przecież ta pobożność i wiara nie polega na tym,
  by jeździć na cudzych plecach - no nie ?

 • kre.c1k

  Oceniono 12 razy 12

  Wszystkim się wydaje, że w '89 pozbyliśmy się ostatniego okupanta z kraju. Niestety okupacja amii z Watykanu trwa w najlepsze - każą przed sobą klękać, całować się w pierścienie i doją kasę skąd tylko się da!
  Precz z Polski okupancie!!!

 • marl57

  Oceniono 11 razy 11

  wychodzi powoli tu na to,
  że ilość powołań kapłańskich i im podobnych
  spadnie cosik chyba na pysk .....

 • jantos51

  Oceniono 13 razy 11

  Finansowanie seminariów duchownych z budzetu RP jest nie zgodne z konstytucją bo na dzień dzisiejszy nie ma darmowego szkolnictwa wyższego.

 • edwlad1950

  Oceniono 13 razy 11

  Jeżeli mniejsze kościoły wypowiadają się ze pójdą na żebry, to dla czego kościół nie uruchomi wewnątrz kościoła fundusz kościelny, gdzie bogate parafie, a właściwie wszystkie parafie będą zbierać pieniądze, by potem ich dzielić dla parafii potrzebujących (remonty kościołów, funkcjonowanie kościołów). Do tej pory tego nie było gdyż, szczodre państwo i samorządy dawały na wszystkie zachcianki, ile dusza zapragnie. Wierni niech sobie ze swoich słladek utrzymują sobie swoje kościoły, a nie państwo, czy samorządy....

 • hrabia.antikristo

  Oceniono 12 razy 10

  co to za szantaz ponizej pasa !!!
  jak rzad ( podatnicy ) nie dadza na kosciol, to znaczy wiele zabytkow sakralnych obroci sie w ruine !?!?
  pogonic pasibrzuchow do watykanu !!! natychmiast !!! p.palikot , rob pan cos!!!
  a za te pieniadze wszystkie te obiekty beda wygladaly jak nowe, a i glodne dzieciaki bedzie mozna wykarmic !
  co za tupet maja te swirusy w sutannach od armaniego !!!

 • jonkasta

  Oceniono 9 razy 9

  Znowu kruczki, by zostawić fundusz na renowację zabytków. Pytam się, jakie zabytki państwowe renowuje kościół ? Ta wciąż głupota polityków,by dawać kościołowi miliardy jest obrzydliwa. Swoje kościoły niech remontuje sam KK, bo to jego poletko, a państwu kościół nie pomaga w renowacji budynków. Kosciółowi niech pomaga Watykan, to ich panstwo i rzad..Biskupi jezdzą w samochodach po milion zł, niech sprzedadzą i remontują,. Dlaczego wciąz państwo i politycy wynajdują coś, by dalej finansować tych pasibrzuchów. Jakim prawem własność Kościoła ma być remontowana przez państwo, czy Kościół remontuje żłobki i przedszkola i szkoły ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX