Szwajcarskie konto zdradziło generała C.? Dziś konfrontacja ws. LOT-u i STOEN-u

Były szef UOP weźmie dziś udział w konfrontacji podejrzanych w śledztwie ws. korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN - poinformowała katowicka prokuratura. W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" i ?Gazecie Wyborczej? nowe szczegóły dotyczące zatrzymanego przedwczoraj generał Gromosława C. Z kolei RMF FM ujawnia, że to zeznania Marka Dochnala pogrążyły generała Gromosława C.
Katowicka prokuratura zaplanowała na dziś konfrontacje podejrzanych w śledztwie ws. korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN. Wśród nich jest były szef UOP gen. Gromosław C., który usłyszał zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii.

- Dziś od rana będą przeprowadzane konfrontacje z udziałem podejrzanych. Zostanie też przesłuchany jeden z podejrzanych, którego nie udało się przesłuchać wczoraj z uwagi na późną porę - powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski.

Sprawa toczy się od 2009 roku. Rzeczniczka warszawskiej prokuratury Monika Lewandowska mówi "Rzeczpospolitej", że dopiero kilka dni temu śledczy otrzymali tłumaczenie materiałów od Szwajcarów otrzymanych w ramach pomocy prawnej. "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza" niezależnie ustaliły, że otrzymali oni wyciągi ze szwajcarskiego konta generała.

"To Dochnal pogrążył Gromosława C."

- W tym śledztwie nikomu nie postawiono zarzutów - mówi zaś "Rz" rzeczniczka prokuratury. Z informacji gazety wynika, że śledztwo zostało wszczęte na podstawie zeznań Petera V., szwajcarskiego bankiera, okrzykniętego kasjerem lewicy. To właśnie on ujawnił, że C. miał otrzymać pieniądze na swoje szwajcarskie konto - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Z kolei RMF FM ujawnia, że to zeznania Marka Dochnala pogrążyły generała Gromosława C. Ponad 6 lat temu lobbysta opowiadał o prywatyzacji między innymi cementowni Ożarów. Wtedy też wymienił inne prywatyzacje, w których udział miał brać Gromosław C. Po weryfikacji części informacji, potwierdziły się sugestie między innymi właśnie Dochnala.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach postawiła zarzuty 5 osobom, w tym byłemu szefowi Urzędu Ochrony Państwa, Gromosławowi C., który przedwczoraj został zatrzymany w Warszawie.

"Prywatyzacje LOT i STOEN"

Zarzuty mają związek z nieprawidłowościami przy prywatyzacji LOT i STOEN w latach 1998-2004. Chodzi o kwotę miliona dolarów w przypadku LOT i 1,4 milionów euro w przypadku STOEN-u. Wszystkim 5 zatrzymanym postawiono zarzuty korupcyjne oraz prania brudnych pieniędzy. Zatrzymała ich grupa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Centralnego Biura Śledczego. Wśród zatrzymanych jest doradca ministra skarbu oraz osoby, których firmy współdziałały przy prywatyzacjach.

Byłego szefa UOP Gromosława C. zatrzymano tylko w związku z prywatyzacją STOEN-u.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Szwajcarskie konto zdradziło generała C.? Dziś konfrontacja ws. LOT-u i STOEN-u
Zaloguj się
 • eljan10

  Oceniono 2 razy 2

  Polecam lekture ksiazki prof. Poznanskiego, ktora odslania kulisy i przyczyny prywatyzacji oraz motywy osob za nia odpowiedzialnych
  www.rzeczpospolita.com/Poznk.htm

 • sferk9

  Oceniono 1 raz -1

  Do polskiej prokuratury nie mam za grosz zaufania. Ile już było triumfów i widowiskowych akcji, które po latach kończyły się totalna klęska oskarżycieli? Prokuratura wciąż wymusza zeznania w zamian za status świadka koronnego, poprzez areszt wydobywczy, groźby aresztowania bliskich - ile można już było o tym nawet czytać w prasie? To jest organ skompromitowany, zupełnie niewiarygodny... A przekręty prywatyzacyjne to inna sprawa.

 • paw73

  Oceniono 5 razy -1

  AGORA I MEDIA LIŻĄCE TYŁEK RZĄDZĄCYCH W AKCJI, TRZEBA CHRONIĆ PO I TUSKA.ZASADA W AGORZE ITP MEDIACH.CZYLI PROSTYTUCJA DZIENNIKARSKA - PLUJEMY NA WSZYSTKICH BYLE ZACIERAĆ ZŁE I PRAWDZIE INFORMACJE, O ARMII TUSKA.
  GROMOSŁAW CZ. TO ZAŁOŻYCIEL PLATFORMY OBYWATELSKIEJ,KTÓRY BYŁ ODPOWIEDZIALNY Z FINANSE TEGO TWORU POLITYCZNEGO NA POCZĄTKU. GROMOSŁAW CZ. TO CZŁOWIEK PLATFORMY , TAKA JEST PRAWDA.
  JAKA ILOŚĆ PIENIĘDZY Z TYCH OSZUST I ŁAPÓWEK GROMOSŁAWA CZ.,ZASILIŁA PLATFORMĘ OBYWATELSKĄ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX