Nowa 20-złotówka! Banknot z Marią Skłodowską-Curie już w obiegu

Narodowy Bank Polski wprowadził dziś do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 złotych z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób NBP upamiętnił 100. rocznicę przyznania wybitnej uczonej Nagrody Nobla.
Jest to drugi banknot z wizerunkiem noblistki. Pierwszy o nominale 20 000 złotych został wycofany z obiegu w 1995 roku w związku z denominacją naszej waluty. Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek zdobi współczesny polski banknot.

Przednią stronę banknotu zdobi wizerunek uczonej oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej znajduje się medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: "Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".

Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski. Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w nakładzie 60 tys. sztuk.

Wszystkie stare banknoty PRL. Zobacz galerię zdjęć >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
Nowa 20-złotówka! Banknot z Marią Skłodowską-Curie już w obiegu
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 4 razy 4

  Dobra nowina. Nareszcie mija "epoka" JPII i Kaczynskiego. Tylu wartosciowych ludzi mielismy,a propagujemy zdrajcow albo idiotow!

 • pieprz.i.sol2011

  0

  Wałęsa na banknoty !

 • duchkotaprezia

  0

  Mogliby przypomnieć T.Boya-Żeleńskiego......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX