Ingres arcybiskupa Skworca. Zastąpi emerytowanego Zimonia

Dziś odbędzie się uroczysty ingres arcybiskupa Wiktora Skworca do archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Nowy metropolita katowicki zastąpi arcybiskupa Damiana Zimonia, który odszedł na emeryturę.
Biskup Skworc został mianowany arcybiskupem metropolitą przez papieża Benedykta XVI, 29 października. Wcześniej, od 1998 roku kierował diecezją tarnowską.

W Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Skworc jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oraz Zespołu do spraw Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. Jest członkiem watykańskiej Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów.

Urodzony na Śląsku, zna problemy tego regionu, jeszcze jako kleryk pracował w kopalni pod ziemią. Był sekretarzem i kapelanem biskupa katowickiego Herberta Bednorza oraz wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej. W okresie stanu wojennego współtworzył i brał udział w działalności Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując pomoc dla internowanych i więzionych oraz ich rodzin.

W latach 80., kiedy na Śląsku dochodziło do poważnych napięć społecznych, uczestniczył jako mediator w sporach pomiędzy strajkującymi i pracodawcami. Biskup Skworc powołał Katolickie Centra Edukacji Młodzieży "Kana", zajmujące się pomocą niezamożnej młodzieży. Z jego inicjatywy w parafiach przygotowano nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, którzy posługują między innymi, chorym. Zaangażowany w ewangelizację i misje Kościoła, między innymi wysłał do pracy w krajach Europy Zachodniej i na Wschód blisko 150. księży. Doprowadził między innymi, do utworzenia funduszu pomocy dla księży misjonarzy i do zakończenia budowy domu księży emerytów. Zajmował się również duszpasterstwem samorządów lokalnych.

W 2006 roku pojawiły się publikacje prasowe, że biskup Skworc został zarejestrowany w 1979 roku jako tajny współpracownik SB, choć bez jego wiedzy. Biskup Skworc przyznał publicznie, że miał kontakty z bezpieką, ale nigdy nie zgodził się na współpracę, poprosił też o zbadanie zawartości swojej teczki. W jednym z wywiadów powiedział: "Trzeba się zmierzyć z własnym życiorysem. Bo życiorys każdego duchownego, a zwłaszcza biskupa, powinien być przezroczysty".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Ingres arcybiskupa Skworca. Zastąpi emerytowanego Zimonia
Zaloguj się
 • alkana11

  Oceniono 2 razy 2

  Gówno mnie to obchodzi co w tej stajni Augiasza się wyrabia!. Nie można wierzyć/a powierzać czegokolwiek nie daj Boże/ komuś i czemuś, co zamiast łagodzić jątrzy, co zamiast wieść wlecze,co miast chronić czyni gwałt.Trzeba być pozbawionym minimum rozsądku, by łudzić się wiarą,że tam jeszcze jest Bóg. Boga tam gdzie zło się panoszy nie ma? Dlatego powtarzam gó... mnie Oni mnie nie obchodzą,ale to nie oznacza,że nie patrzę na chciwość tych łapsurdaków w kieckach . Bądź,ze jest mi obojętne ,gdzie sięgają ich macki. Stąd często o takich mówi się "macanty". Macant zmienił macanta i to tyle słowa niebożego!

 • limanowa2009

  Oceniono 1 raz 1

  A wierni z diecezji Tarnowskiej odetchnęli z ulgą, bo bardziej poborca podatkowy niż biskup

 • duokwak

  Oceniono 1 raz 1

  Pracował pod ziemią...taa,ciekawe na jakim stanowisku i w jakim wymiarze godzin.
  Pewnie 10 minut,odwalił błogosławieństwo i wioo do góry na kielich wina:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX