Egzamin na prawo jazdy będzie bardziej praktyczny

PRZEGLĄD PRASY. Aby zaliczyć test na prawo jazdy, trzeba będzie w ciągu 25 minut uzyskać 68 punktów na 74 możliwe - wynika z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita".
Gazeta przypomina, że nowe zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego będą obowiązywać od 11 lutego. Projekt rozporządzenia, który opisuje przebieg testów, przygotował resort infrastruktury.

Egzamin będzie się składał z dwóch części: ogólnej i specjalistycznej - innej dla każdej kategorii. Każde pytanie będzie miało przypisane 1,2 lub 3 punkty, w zależności od wpływu pytania na bezpieczeństwo ruchu drogowego. - Mniej ważna dla bezpieczeństwa jest nieznajomość zasad wymiany prawa jazdy niż zasad pierwszeństwa na drodze - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczospolitą" specjalista bezpieczeństwa ruchu drogowego Mateusz Kowalewski.

Gazeta dodaje, że projekt przewiduje, iż zanim kursant trafi do wybranego przez siebie ośrodka nauki jazdy, będzie musiał iść do właściwego starosty, aby otrzymać od niego kartę kandydata na kierowcę. Przyniesie orzeczenie lekarskie, zdjęcie, opłatę za wydanie prawa jazdy, a nieletni także zgodę rodziców na rozpoczęcie szkolenia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Egzamin na prawo jazdy będzie bardziej praktyczny
Zaloguj się
 • abeerhaminus

  0

  "Mniej ważna dla bezpieczeństwa jest nieznajomość zasad wymiany prawa jazdy..."

  No właśnie... Skoro tego wszystkiego przyszły kierowca ma się nauczyć, to nie starcza czasu i pieniędzy na naukę zachowań bardziej przydatnych na drodze np. reakcji na wbiegające zwierzę czy przekonanie delikwenta, że dobre zimowe opony są jednak potrzebne.

  Jedno z pytań na moim egzaminie w roku 1988 dotyczyło sposobu wymiany żarówki świateł mijania: "przez szmatkę, nie dotykając szklanej bańki" - bardzo cenne i ważne w ruchu drogowym...

  PS.
  Czy ktoś orientuje się może jak wyglądają obecne kursy pod względem nauki ruszania z miejsca na płaskim terenie? Świeży kursant jedzie od razu w miasto czy może ćwiczy najpierw na placu, jak to drzewiej bywało?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX