Ekologiczna autostrada? Przy budowie A2 na ekologię wydano aż...

PRZEGLĄD PRASY. Ponad 100-kilometrowy odcinek A2 do Świecka może pretendować do tytułu najbardziej ekologicznej inwestycji infrastrukturalnej w Unii Europejskiej - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Ochrona środowiska pochłonęła bowiem aż 25 procent jej budżetu, czyli miliard trzysta milionów złotych.
Powodem tak dużej dbałości o ekologię, jest fakt, że 85 procent trasy łączącej Polskę z Europą Zachodnią przebiega przez tereny leśne, w tym obszary chronione Natura 2000. "Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że kluczem do sukcesu okazała się ścisła współpraca z organizacjami ekologicznymi już na wstępnym etapie inwestycji.W dialogu brały udział między innymi Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Polski Klub Ekologiczny oraz leśnicy z Lasów Państwowych. "Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że najbardziej kosztowne okazało się utworzenie blisko 200 przejść dla zwierząt, zlokalizowanych gęściej niż co 700 metrów.

Dla największych zwierząt wybudowano aż 35 bezkolizyjnych skrzyżowań. Koszt jednego sięga około 20 milionów złotych. Na kolejnych miejscach pod względem kosztów ekologicznych znalazło się 20 kilometrów ekranów akustycznych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Ekologiczna autostrada? Przy budowie A2 na ekologię wydano aż...
Zaloguj się
 • j4s4

  Oceniono 4 razy 4

  ... projektanci i budowniczowie tego odcinak mają u mnie najwyższe notowania już tylko za to że nie topili bejmów w przeprawę przez bagna pomiędzy Łagowem a "starą" A2! Koszty budowy tylko tego "kawałka" na pewno byłyby bardzo wysokie! Być może ktoś przedstawi kalkulacje porównujące koszty wiercenia i wzmacniania gruntów oraz usuwania dróg technologicznych i przywracania stanu zastanego. Tak trzymać!

 • muflon_84

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo dobrze! Tak powinno się budować drogi.

 • spokojnyocean

  Oceniono 2 razy 2

  I bardzo dobrze, że Unia popycha Polskę w dobrym kierunku! Pytanie, gdzie Polska popchnie Europę na konferencji klimatycznej w Durbanie! adoptanegotiator.org/2011/11/29/kioto-jak-nicea-czyli-dlaczego-5-jest-lepsze-niz-8/

 • humanoidboy

  Oceniono 1 raz 1

  znakomite

 • antyszwed

  Oceniono 2 razy -2

  super, marnujecie pieniądze ludzi na jakieś gó...ane niepotrzebne zwierzątka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX