Pogoda na grudzień. W piątek jeszcze 11 stopni, a od poniedziałku śnieg

W zeszłym roku o tej porze leżał już śnieg, a teraz za oknem ciągle wiosenna pogoda, a na termometrze ?plusowe? temperatury. W najbliższych dniach zapowiadane jest dalsze ocieplenie. Jednak w czasie weekendu huraganowy wiatr przyniesie gwałtowną zmianę pogody.
Do piątku zapowiadane jest dalsze ocieplenie i pogodne dni - w piątek ma być nawet do 11 stopni. Jednak już w czasie weekendu sytuacja się diametralnie zmieni.


pogoda.gazeta.pl


- Od poniedziałku należy spodziewać się silnych opadów deszczu w całym kraju. Huraganowy wiatr przyniesie zmianę pogody, a w górach będziemy mieć prawdziwe uderzenie zimy. W ciągu tygodnia spadnie tam do 0,5 m śniegu - powiedział dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jednak nie oznacza to dobrych warunków dla narciarzy. - Wiatr będzie wiał z ogromną prędkością, więc na razie nie ma co planować jeżdżenia - mówił dr Błaś.


pogoda.gazeta.pl


Od 2 miesięcy utrzymuje się wyż

- Normalnie polska "złota jesień" trwa około 2 tygodni, a w tym roku utrzymuje się już prawie od 2 miesięcy - tłumaczył klimatolog. - W typowym okresie jesiennym mamy dominację wyżu utrzymującego ciepło przeplatanego z niżami przynoszącymi deszcze i ochłodzenie. W tym roku tak naprawdę od końca września znajdujemy się pod wpływem ciągłego, statycznego wyżu. Stąd te temperatury i mała ilość opadów. Nawet w górach ciągle jest jeszcze ciepło i słonecznie - mówił

- Łatwym wytłumaczeniem byłoby stwierdzenie, że tegoroczna ciepła i bardzo długa jesień to efekt globalnego ocieplenia, ale w Polsce co roku mamy do czynienia z jakimiś anomaliami pogodowymi - podsumował klimatolog.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny