"Nie jest istotne kogo odwołują, tylko kto odwołuje". B. kurator PZPN o baronach w związku

- Zróbmy to Euro 2012, przegrajmy pierwsze trzy mecze, a potem weźmy się za PZPN - apelował w TOK FM prof. Robert Zawłocki, były kurator w PZPN. - To przez Euro 2012 PZPN zaprzestał walki z korupcją i dostał od rządu spokój, który ma do tej pory - dodał.
- Realną władzę w Polskim Związku Piłki Nożnej mieli, mają i będą mieli PZPN-owscy baronowie - podkreślał w TOK FM prof. Zawłocki, prawnik z UAM oraz były zastępcą przewodniczącego Wydziału Dyscypliny i kurator Polskiego Związku Piłki Nożnej. I tłumaczył: - To, że w PZPN rządzą baronowie, wynika wprost ze statutu, który daje prezesom Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej pełną władzę. Jeżeli zaś chodzi o strukturę PZPN, to jest on związkiem 16 WZPN-ów.

W Warszawie już odbyło się posiedzenie zarządu PZPN na temat nagrań mogących świadczyć o korupcji w związku. Podczas niego odwołano sekretarza generalnego Zdzisława Kręcinę. Burzę wokół PZPN wywołała publikacja nagrań dokonanych przez Grzegorza Kulikowskiego, który sugeruje, że Grzegorz Lato i Zdzisław Kręcina mogli dopuścić się korupcji przy jednym z przetargów na budowę nowej siedziby związku.Tylko odwołanie baronów...

Zdaniem prof. Zawłockiego odwoływanie pojedynczych osób z kierownictwa PZPN nic nie zmieni w samym Związku. - Nie jest istotne kogo odwołują, tylko kto odwołuje - podkreślał w TOK FM. - Oczywiście możemy sobie wyobrażać fantastyczny scenariusz, że baronowie wybiorą potem kogoś przytomnego - jakiegoś profesjonalistę, ale nawet gdyby to się ziściło, to nadal będą rządzili oni - baronowie.

Zawłocki tłumaczył jakie są możliwości wpływania na PZPN: - Jako że Związek jest stowarzyszeniem działającym w oparciu o ustawę "prawo o stowarzyszeniach" i ustawę "prawo o sporcie", to do PZPN można wprowadzić kuratora. Robi to sąd. Ale to fantastyczny scenariusz, bowiem w tym samym dniu, w którym nadzorujący PZPN, czyli minister sportu, wnioskowałby o kuratora, to UEFA postawiłaby nas przed wyborem: kurator albo Euro. Doświadczenie nas uczy, że UEFA jest w stanie to zrobić - mówił. I przytoczył historię, jak kurator był już raz był powoływany: - Kurator został powołany przez Polski Komitet Olimpijski dlatego, że zarząd PZPN rażąco i od dawna naruszał statut. W tym samym dniu, w którym kurator został powołany, dostał on list od szefa UEFY, w którym padło żądanie ustąpienia z groźbą, że polskie drużyny klubowe i reprezentacja zostaną zawieszone w rozgrywkach międzynarodowych. W związku z tym kurator musiał ustąpić.

Zdaniem profesora, jedynym rozwiązaniem patologicznej sytuacji w PZPN jest odwołanie "baronów". - A to jest możliwe tylko na zjazdach WZPN, które odbędą się za pół roku. Chodzi o to, żeby za rok na zjazd PZPN pojechali młodzi profesjonalni ludzie.

To jednak może być problematyczne. - Baronowie tak zarządzają swoimi WZPN, że mają poparcie. Byłem świadkiem niejednej próby przejęcia władzy przez młodych ludzi i za każdym razem kończyło się to katastrofą. Ale trzeba podejmować próby.Najpierw EURO, potem przegrana, potem PZPN

Nagrania dotyczące Zbigniewa Kręciny i Grzegorza Lato trafiły już do minister sportu i turystyki Joanny Muchy, która już w piątek złożyła do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Taśmy przekazała też do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zawłocki jednak jest pesymistą. - Wyobrażam sobie w sprawie nagrań sytuację następującą: za rok sąd badający tę sprawę powoła biegłego językoznawcę po to, żeby dowiedzieć się jakie znaczenie ma słowo "bańka" użyte przez Wiesława K. Mam doświadczenie w tej mierze - jestem karnistą.

Jak szybko można więc działać w inny sposób w sprawie PZPN - żeby imprezy sportowe nie odczuły szkody, a żeby uporać się z problemem? - EURO 2012 musi się odbyć i się odbędzie. Z powodu tego nieszczęsnego EURO to, co się dzieje w PZPN, będzie zamiatane przez UEFĘ pod dywan. A to przez EURO PZPN zaprzestał walki z korupcją i dostał od rządu spokój, który ma do tej pory.

- Polska wielkim wysiłkiem przygotowała się do EURO. Zróbmy tę imprezę, przegrajmy te pierwsze trzy mecze, a potem weźmy się za PZPN - zaapelował profesor. I wytłumaczył: - Porażka na EURO jest całkowicie realna. Jesteśmy na 64. miejscu na świecie. Więc tutaj nie "gdybam". Mam jednak taki prywatny pogląd: jeżeli ten pałacowy przewrót baronów się uda, to Polska przesunie się na 61. miejsce w rankingach, a jak się nie uda - na 67.

PZPN dostał od państwa monopol

PZPN jest wyjątkowym polskim związkiem sportowym, ponieważ jest związkiem samofinansującym się. - Jest związkiem - mówiąc krótko - bogatym, ponieważ zarządza chodliwym produktem - piłką nożną - podkreślał w TOK FM Zawłocki. - Działacze PZPN zaś chlubią się tym, że państwo nic do nich nie dokłada. Ale zapominają o tym, że dostali od państwa monopol na zarządzanie dyscypliną sportu, która jest najpopularniejsza w Polsce.

Teraz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z opublikowanymi nagraniami mającymi wskazywać na korupcję w PZPN wraz z materiałami CBA zostanie przekazane warszawskiej prokuraturze okręgowej - zdecydowała Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
"Nie jest istotne kogo odwołują, tylko kto odwołuje". B. kurator PZPN o baronach w związku
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy 2

  no dobrze, ale kk nie organizuje żadnej €parafiady 2012 i też ma spokój

 • emcza

  Oceniono 1 raz 1

  Po pierwsze i ostatnie: Cały ten magiel w tzw PZPN może w pewnym momencie przestać interesować normalnych ludzi, w związku z tym mogą przestać chodzić na tzw "mecze" i wsio. Cała ta rozpierducha mało już mnie obchodzi. Mam inne zainteresowania. Niech piłką kopaną zajmują się ludzie ci którzy się na nią biorą, jakiś kibole czy coś

 • ko_menta_tors

  Oceniono 1 raz 1

  po pierwsze: wpisów jest 7 (siedem!) co znaczy, że nas, internautów, jakby mało obchodzi ta rozpierducha...

  po drugie: nie mam znajomych ani innych królików w PZPN-ie, wiec jego los średnio mnie obchodzi

  po trzecie: ale obchodzi!! Jest to jedna z niewielu organizacji, do której politycy nie mogą się dobrać !!! I to ich baaardzo boli!! I ich durnowatych popleczników, piszących o "leśnych dziadkach", itp.
  I tak trzymać!!Żadne Dębski (już na pewno nie), żadne Czarneckie, komisarze nasłane przez Rząd itp.
  Jedynie prokuratura i sądy... Pół tysiąca sedziów będzie sądzonych za korupcję (część już ma wyroki), niech tak samo stanie się z działaczami ale politycy - won! a nawet von!!

  Tak, jestem niezaleznością

 • dalarna

  Oceniono 3 razy 1

  Apetyt na skonsumowanie PZPN nie mija.Jest to jedyna twierdza dotychczas nie zdobyta po 1989 roku.
  PZPN bombardowany z lądu,morza i powietrza dzielnie broni się. Zaciekły atak będzie trwał wiecznie.
  Ale na szczęście historia zna takie przypadki w których mocarz nie mógł zwyciężyć.

 • adiplo

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba olać UEFA. Jak odetnie ich się od kasy i zrobi w PZPN porządek to wrócą z podkulonymi ogonami. A nasze piłka i tak reprezentuje tak niski poziom że rok czy dwa bez UEFA się obejdzie.

 • mailna-10

  Oceniono 1 raz 1

  Tam to pasuje powiedzenie' ręka rękę myje ', a i haki jeden na drugiego bardzo mocno działają.

 • reiter1

  0

  A nagłośnić na forum światowym, że UEFA chroni przestępców to nie łaska? Panowie dziennikarze znajomych dziennikarzy zagranicą nie mają? Tamci też szukają sensacji, więc chętnie łykną informację, że z jakichś powodów (działacze UEFA też lubią popić, pod..pcyć także - o czym wie znany działacz i jego żona, wysyłana, jak mówią wtajemniczen,i w tym celu za granicę z wizyta do pewnego starego pierdziela) UEFA broni łapowników. Zagranicą słowo KORUPCJA i ŁAPÓWKA robi wrażenie. Proste?

 • quaga

  0

  Fantastyczny pomysl Pana Profesora!!! Niech tłumy młodych profesjonalistów wstępują do lokalnych oddziałów PZPN. Niech plantują place pod boiska, niech koszą trawniki, niech sprzatają szatnie, niech zbieraja pieniądze na stroje dla mlodych zawodników. Dzięki takim staraniom dostaną być moze mandat na zgomadzenie wyborcze. A wtedy odwołaja baronów i wybiorą Super Bońka na Prezesa. Uraaaa!

 • furtianludwik

  Oceniono 2 razy 0

  PZPN to jest kasa. A to przyciąga polityków jak muchy do... zupy. Od lat mieszają i mieszają próbując coś ugrać dla siebie a najgorsze jest przy tym wycieranie sobie gęby dobrem polskiej piłki, jak gdyby piłkarze nie grając w rozgrywkach międzynarodowych (a zawieszenie dotyczy wszystkich drużyn - seniorskich, młodzieżowych, kobiecych, futsalu itd.) mieli stać się lepsi. Już jesteśmy hen z tyłu za silnymi drużynami. W czasie zawieszenia odskoczą nam jeszcze bardziej i kto ma nam pomóc ich dogonić? Politycy? Mityczni "profesjonalni młodzi ludzie", których jeszcze nikt z imienia i nazwiska przez tyle lat nie potrafił wymienić?
  Bądźmy realistami. Jeśli najważniejsza jest kasa - a pewnie jest, to ktoś w końcu ten PZPN rozwali, lud się ucieszy. Gdzie kilkanaście lat później będzie polska piłka, lepiej nie zgadywać. Jeśli najważniejsza jest piłka, to nie mamy wyjścia - PZPN trzeba zmieniać stopniowo. Ale to jest działanie na kilkanaście lat i w tym czasie nie można rezygnować z grania. Piłkarz, który nie gra - nigdy się nie rozwinie, nie będzie lepszy tylko coraz gorszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX