Spór o refundację. Pacjenci będą oświadczać, że są ubezpieczeni?

PRZEGLĄD PRASY. Ministerstwo Zdrowia proponuje, by pacjenci u lekarza składali oświadczenie, że są ubezpieczeni - ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta wyjaśnia, że rząd chce załagodzić w ten sposób spór z lekarzami o recepty.
Medycy zapowiadają, że od stycznia nie będą informować na receptach, czy pacjent ma prawo do kupowania refundowanych leków. Chorym grozi więc, że po Nowym Roku będą w aptekach płacić pełną cenę leku, bez dopłaty Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze się przeciwko temu zbuntowali.

- Najpierw na portalach społecznościowych, potem przez związki zawodowe i samorząd medyczny zaczęli się domagać wykreślenia z ustawy refundacyjnej przepisów mówiących o tym, że NFZ może im kazać oddać pieniądze za źle przepisaną receptę. Chodzi między innymi o wpisanie wbrew stanowi faktycznemu, że pacjent jest ubezpieczony - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Naczelna Rada Lekarska wydała oświadczenie, że skoro lekarze mają ponosić odpowiedzialność za błąd, to tej informacji w ogóle nie będą wpisywać na recepty. Takie oświadczenie wydała Naczelna Rada Lekarska. Oprotestowała ona też inne rozwiązanie wynikające z ustawy - zobowiązywanie lekarza, by na recepcie pisał, jaki jest poziom refundacji każdego leku. Może to być 30, 50 lub 100 procent ceny lub ryczałt 3,20 zł.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że Ministerstwo Zdrowia rozważa rozwiązanie polegające na tym, żeby pacjent podczas wizyty u lekarza składałby pisemne oświadczenie, że jest ubezpieczony. Wtedy chory nie musiałby przy każdej wizycie pokazywać np. aktualnego druku RMUA.

DOSTĘP PREMIUM