Austriacy: Polskie wagony zbyt brudne. PKP: To nasze najlepsze

Czy austriacka kolej przed Euro 2012 wycofa się ze współpracy z PKP na linii Warszawa-Wiedeń? Powodem ma być zły stan techniczny pociągu EC Polonia. PKP nic o tym nie wie i twierdzi, że jest to tabor najwyższej klasy. Tymczasem doszło już do incydentu i setka pasażerów nie została wpuszczona do brudnych wagonów.
Austriacka kolej ÖBB chce wypowiedzieć umowę o współpracy spółce PKP Intercity, a to może oznaczać spore komplikacje przed Euro 2012 - dowiedział się Polsat News. Powodem jest zły stan techniczny pociągu EC Polonia relacji Warszawa-Wiedeń-Villach. Jak powiedziała rzeczniczka ÖBB Sarah Nettel, jakość składu pozostawia wiele do życzenia i nie spełnia on norm, jakie obowiązują w Austrii.

Jak Neptun z osobowym się ścigał. Winne są remonty >>>

"Nasze najlepsze wagony"

- Relacje Spółki PKP Intercity z przewoźnikiem austriackim układają się dobrze. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o planach strony austriackiej dotyczących wycofania się ze współpracy - mówi Beata Czemerajda z Biura Komunikacji i Promocji spółki.

Według niej "wagony kursujące w pociągach EC Sobieski, Polonia czy EN Chopin stanowią tabor najwyższej klasy znajdujący się w zasobach PKP Intercity". - Są to wagony klimatyzowane, z zamkniętym obiegiem toalet, przystosowane do prędkości 200 km/h i po gruntownej po modernizacji - zaznacza.

Setka pasażerów nie wsiadła

- Mieliśmy już mnóstwo sygnałów od pasażerów, którzy narzekają, że w wagonach często wysiada ogrzewanie, toalety są pozatykane, a wagony są brudne. Ostatnio skład do Wiednia przyjechał bez trzech wagonów, kolejny ze względu na stan techniczny trzeba było odczepić. Do pociągu ze względów bezpieczeństwa nie wpuściliśmy ponad 100 pasażerów - mówią Austiacy.

- Bazując na prasowym doniesieniu o zdarzeniu z 11 grudnia br., warto zauważyć, że w związku z awarią jednego wagonu PKP Intercity, przewoźnik austriacki nie zapewnił pasażerom podróżującym w relacji Wiedeń-Villach dodatkowego, zastępczego wagonu - odpowiada strona polska.

Austriacy żądają poprawy

Jednak austriacka kolej szuka tymczasowego rozwiązania. Pomiędzy Wiedniem a Villach na południu Austrii mają być doczepiane wagony austriackiego przewoźnika. Austriacy wysłali już do Warszawy list z żądaniem, by polski przewoźnik poprawił stan techniczny składu i podwyższył komfort podróży.

- Jeżeli polska kolej nie zareaguje na nasze sygnały, niewykluczone, że zakończymy współpracę. A to oznacza, że po 1 czerwca, po kolejnej korekcie rozkładu jazdy, EC Polonia nie dojedzie do Wiednia - uważa Nettel. Zdaniem austriackiego dziennika Kleine Zeitung, również lokalne władze w Austrii domagają się od ÖBB, by koncern rozwiązał problem polskiego pociągu.

- Nie widzimy obecnie powodu do wycofania się ze współpracy z partnerem austriackim, szczególnie w przeddzień Euro 2012 (...) - zapewnia Beata Czemerajda. I wyjaśnia: austriacki przewoźnik nie dysponuje wystarczającą liczbą wagonów konwencjonalnych do obsługi wspomnianych pociągów. Spółka PKP Intercity kieruje na trasę swój tabor.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (18)
Austriacy: Polskie wagony zbyt brudne. PKP: To nasze najlepsze
Zaloguj się
 • gebe14

  Oceniono 3 razy 3

  ale oni mają racje!
  pkp to jeden wielki syf.
  a wy juz tyle żyjecie w tym syfie że wam to nie przeszkadza i tego nie widzicie.
  BŁE..

 • peter-123

  Oceniono 2 razy 2

  Nam brud nigdy nie przeszkadzal. Jak wjezdzu sie do Polski to wiadom gdzie sie jest, a obecnie ten smrod z kominow to rarytas.

 • chaussett_e

  Oceniono 2 razy 2

  i bardzo dobrze, jesli austriacy zerwa umowe. moze pkp sie obudzi. czyste wagony oraz czysta toaleta to podstawowe prawa pasazera i nie podlegaja jakiejkolwiek dyskusji. a latwiej tolaete zamknac i powiedziec, ze 'to nasz najlepszy sklad" niz zadbac o higiene w pociagu.

 • jinx-1

  Oceniono 4 razy 2

  Można krytykować kolej, ale pokażcie mi inne państwo europejskie, gdzie za 55 zł (czyli nieco ponad 12 euro/10 funtów) można przejechać kilkaset km między dużymi miastami. W Anglii za 10 funtów dojedzie się do podmiejskiej miejscowości, a z Manchesteru do Londynu i z powrotem to koszt ok. 70 funtów w dwie strony (czyli więcej, niż tanie loty z Polski). Może nie mamy najbardziej nowoczesnych wagonów, ale przy naszych zarobkach nie każdego stać na płacenie za najwyższy możliwy standard. Czystość się poprawia, kolejarze robią co mogą, dostrzeżmy to, a nie tylko krytyka.

 • majorek355

  Oceniono 1 raz 1

  Jak będzie więcej prezesów, sekretarek i limuzyn w PKP Intercity, to w pociągach się polepszy, bo jeden będzie się zajmował pełnymi kiblami, drugi brudem, trzeci ogrzewaniem itd. PKP zawsze było i jest wrzodem.

 • somekindofhope

  0

  Tu jest Polska! Tu jest Polska! Brudna i śmierdząca. Tu jest Polska!

 • barbarakos

  0

  Od ponad 20 lat jezdze pare razy w roku na linii Warszawa-Wieden.
  Przede wszystkim nie moge uwierzyc, ze wagony na tej trasie sa najnowoczesniejsze z tych, jakie ma PKP. One sa po prostu STARE, takie same od tych 20 lat. W przedzialach jest, jak na staruszki-wagony, przyzwoicie, ale toalety - czesto okropne - brak mydla, cieplej wody lub w ogole brak wody, brak papieru, nie fukcjonuje splukiwanie. Nie jest tak zawsze i nie we wszystkich wagonach, ale zapamietuje sie to najgorsze.

 • credit-suisse

  Oceniono 3 razy -1

  Austriacy jak zwykle przesadzaja,ale gdyby polscy kolejarze robili co do nich nalezy,nie byloby problemu.Prosz eo odpowiedz,dlaczego ich (i nie tylko) pociagi zawsze wygladaja,jakby przed chwila zjechaly z tasmy montazowej a nasze ???? Kazdy widzi sam.Zamiast sie dziwixc,wezcie sie brudasy do roboty.
  A pisanie jak ktos tu ponizej,ze czego wymagac od tanich przejazdow,to brednie ! To s apolscy kolejarze i maja polskie place i NIKT ich do tej pracy nie zmusza.Nie podoba sie,to won,zrobia to Ukraincy ,lepiej i jeszcze taniej.

 • fuiio

  Oceniono 2 razy -2

  Faszyści przejma linię i sobie wszędzie dojedziesz...za 150 euro...o to tutaj chodzi..faszyści zawsze będą faszystami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX