Leki na raka jelita i płuc bez refundacji?

Jeśli w ciągu czterech dni ministerstwo zdrowia nie podpisze stosownego rozporządzenia, leki na raka jelita i płuc nie będą refundowane - powiedział w radiowej Jedynce prawnik Łukasz Sławatyniec. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, są one finansowane tylko do końca roku.
Bez odpowiedniego rozporządzenia w sprawie leków na raka jelita i płuc oddziały wojewódzkie NFZ nie mogą zawierać na nie umowy ze szpitalami. Zdaniem specjalisty może to również utrudnić dostęp do tych farmaceutyków.

Prawnik powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że po wejściu w życie nowej ustawy refundacyjnej leki będą miały te same ceny we wszystkich aptekach. Lista zacznie obowiązywać od Nowego Roku.

Leki refundowane będzie można kupić po niższych cenach tylko w tych aptekach, które podpiszą umowy z NFZ. Część aptek nie chce podpisać takiej umowy. Te, które ją zawarły, będą musiały wywiesić powiadomienie, że można tam kupić leki refundowane. Odnosząc się do możliwości kupna tańszych zamienników leków Łukasz Sławatyniec zwrócił uwagę, że są wytyczne, które nie pozwalają na zamianę insuliny, a w przypadku leków onkologicznych farmaceuci i pacjenci z reguły nie chcą zmieniać leku, przepisanego przez lekarza na tańszy odpowiednik.

DOSTĘP PREMIUM