Hołdys do Sikorskiego: niech najpierw coś zbuduje, a nie mówi o burzeniu Pałacu Kultury

- Burzenie z pobudek ideologicznych i emocjonalnych jest odruchem ludzi pozbawionych inwencji własnej, ludzi o przerośniętej ambicji - komentuje Zbigniew Hołdys pomysł ministra Radosława Sikorskiego, który konsekwentnie powtarza, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawie należy zburzyć. Hołdys przytacza też przydomek, jaki szefowi MSZ wymyślili internauci - Conan Barbarzyńca. I apeluje, by Sikorski najpierw coś sam zbudował, a potem brał się za burzenie czegokolwiek.
Hołdys w swoim felietonie nie zostawia suchej nitki na pomyśle ministra spraw zagranicznych. - Kiedy słyszę od kogoś słowo "zburzyć", to od razu mam ciarki. Zburzyć, rozwalić czy - mówiąc mało wytwornie - rozpieprzyć można wszystko - pytanie po co, dlaczego i to najważniejsze: co potem? - pyta retorycznie felietonista "Wprost"

Nie można niszczyć dowodów historii

- Zburzyć można rzeczy nieprzydatne pod każdym względem, także historycznym, ale nie można zburzyć starej, opuszczonej i przegniłej wiejskiej chaty krytej słomą, która stanowi dowód na istnienie w przeszłości innych kultur i jest elementem skansenu - pisze muzyk.

Sikorski wspomniał kolejny raz o zburzeniu Pałacu Kultury w piątek, kiedy podsumowywał polską prezydencję w UE. - Uważam, że w miejscu Pałacu Kultury powinien powstać park centralny dla Warszawy - powiedział minister spraw zagranicznych.PKiN jak zamek Krzyżaków

- Burzenie z pobudek ideologicznych i emocjonalnych jest odruchem ludzi pozbawionych inwencji własnej, ludzi o przerośniętej ambicji - uważa Hołdys. Muzyk i felietonista uważa, że PKiN, tak samo jak np. obóz koncentracyjny w Auschwitz czy zamek krzyżaków w Malborku, powinien zostać na swoim miejscu jako dowód historii.

Trudniej coś zbudować

- Budować jest znacznie trudniej, niż burzyć. Wie to każdy, kto jako dzieciak biegał po plaży i kopniakiem rozwalał czyjeś misterne zamki. Zbudować własny to jednak inna bajka - pisze Hołdys. - Byłbym przeszczęśliwy, gdyby pan minister stworzył jeden malutki, maciupeńki dom kultury gdzieś w Polsce. By w nim się zjawił z jakimś słynnym malarzem i zapalił młodych ludzi do działania w sztuce. By jego rozliczni przyjaciele dali parę wykładów z różnych dziedzin. Po prostu niech coś zbuduje, zanim cokolwiek zburzy - kończy Hołdys.

Co Warszawa powinna zrobić z Pałacem Kultury. Zagłosuj!>>

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Hołdys do Sikorskiego: niech najpierw coś zbuduje, a nie mówi o burzeniu Pałacu Kultury
Zaloguj się
 • ninucha

  Oceniono 11 razy 7

  Pałac wrósł w pejzaż stolicy i ma tam stać nadal!!! Kiedy ludzie (włącznie z ministrem od spraw innych) odczepią się od niego. Widzę go z okna mokotowskiego bloku (ten akurat warto by zburzyć;)) - podświetlony na kolorowo, obrasta wieżowcami. Wieczorem widok na nasze skromne city bajeczny. Popieram pana Hołdysa, a szczekaczkom z tego forum żółć wylewa się wszystkimi otworami, niedługo w niej utoną.

 • passtorian

  Oceniono 6 razy 6

  Holdys mowi to samo co ja powtarzam od dluzszego czasu. Sikorski to prawdziwy ideologiczny oszolom.
  A takich to Rzeczypospolita powinna sie wystrzegac jak ognia.Oszolom chcialby widziec na miejscu Palacu... park!!! Park centralny w Warszawie, na modle Nowojorskiego Central Park (i podobnie niebezpiecznego w nocy). Polsko talibski oszolom. Holdys ma racje - w pysze zarozumialy glupiec. Fanatyk jednej doktryny czyli po prostu albo slepiec, albo sprzedawczyk.

 • szarlej-1

  Oceniono 12 razy 6

  Hołdys ma rajcę. Czemu Radosny Radek nie zburzy Jahrhunderthalle w Breslau ,Mostu Cesarskiego /zwanego grunwaldzkim/...i tylu innych obcych naszej kulturze i tradycji budowli ? ...bo by go Świat śmiechem zabił ...

 • passtorian

  Oceniono 5 razy 5

  Swego czasu Talibowie, wbrew opinii publicznej and protestom ogolnoswiatowym rozwalili dynamitem bezpowrotnie skarby kultury antycznej we wlasnym kraju - bo im doktryniarsko TO TO nie odpowiadalo. Polski Talib tez sie czegos od braci Talibow nauczyl. Nie zbudowal, doktryniarsko mu nie pasuje i chce burzyc. Talibski blazen w polskim MSZ. Wstyd.

 • passtorian

  Oceniono 4 razy 4

  Jesli sie nie myle, to Palac Kultury i Nauki byl darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Wiec co Taliba meczy? Przyjazn miedzy narodami? Doktryniarski bezrozumny slepiec.

 • zenek.1950

  Oceniono 5 razy 3

  Jestem zalogowany. Komentarz wpisałem i wysłałem. Najperw pojawił się napis " zaloguj się " a następnie " zapomniałes o komentarzu.

 • stefaniszyn

  Oceniono 9 razy 3

  @demolka, @qkazu, @anakonda
  Macie rację, że cytowanie artystów jest niekiedy ryzykowne:-). Ale wolicie cytowanie polityków?? Tu akurat rację ma Hołdys, nie Sikorski.

 • wojtekd38

  Oceniono 2 razy 2

  W PALACU juz tysiace a moze miliony Warszawiakow zdobylo wiedze kulture i zawod Tutaj do dnia dzsiejszego dziala Palac Mlodziezy Uniwerytet Powszechny Szkoly Jezkowe kina i teatry oraz dziesiatki instytucji. Palac obok Syrenki jest symbolem Warszawy. Ten dar zostal wybudowany za NASZE PIENIADZE. Placilismy weglem i zywnoscia.

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 2

  (C)onana Barbarzyńce Yntelektu to ja wymyśliłem (a w zasadzie przekręciłem) swego czasu dla Kurskiego w imię zasług w bezprzykładnym przekładaniu "antenki" na forum Parlamentu Europejskiego.
  De facto jest to kradzież wartości intelektualnej wymyślonej ix lat temu na rzecz jakiegoś byczka.
  Hołdys to taki SBB, Szukaj Buduj Burz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX