Komentarze (92)
ACTA: o co chodzi w umowie [PEŁNY TEKST]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zelalem

  Oceniono 5 razy 3

  problem 1 - domniemane prawa autorskie.
  Czyli jak coś usłyszanego zacytujesz, zaśpiewasz, itp, nagle może się okazać, że to czyjaś własność i łamiesz prawo.
  Powinno być wyraźne ostrzeżenie o prawach autorskich, a jak go nie ma, tzn, ze utwór jest powszechnie dostępny. Bo nie istnieje mechanizm pozwalający sprawdzić zakres ochrony.

  problem 2 - korporacje zajmujące się ochroną (typu ZAIKS).
  Jest w naszej ustawie o prawach autorskich fajny punkt, mówiący że jak się nie da ustalić autora, to w jego(?) imieniu prawami zarządza stosowna organizacja.
  Czyli nie o żadną ochronę twórców tu chodzi, a o kasę dla "Zaiksów"

  problem 3 - u nas prawo pozwala kopiować na własny użytek utwory opublikowane (z wyjątkiem programów i projektów). A prawodawstwo francuskie np. nie pozwala.
  Jak w takim wypadku będzie wyglądało ściganie "przestępcy"? według prawa polskiego czy francuskiego?

 • heederman1

  Oceniono 9 razy 3

  to ku....a będzie inwigilacja.Tusk chce wrócić do cenzury

 • fajny_zajety

  Oceniono 15 razy 3

  Polska znów pod zaborami tym razem rozbioru IV Polski dokonał Watykan , Usa i Unia.

 • h853

  Oceniono 4 razy 2

  Cenzura Acta juz działa na gazeta. Od kilki dni nie chca mi wielcy solidarni zamieścić opini, bo mowię o nich prawdę. Prawda mosi być tylko ich o take wolnośći walczyli wielmożni zydojechowi a teraz chcą nas znieowlić i nas zniszczyć. Oszuści i bandyci.Za sowje bandycto nie chcą być ukarani by karać tych ktorzy o tym mówią i mają nas za baranów głupców.

 • tomekjot

  Oceniono 4 razy 2

  Co to znaczy nielegalny plik? Jak kupiłem płyt to mam prawo ją zgrać na komputer i wysłać dziewczynie, to jest zgodne z prawem.

 • primum_non

  Oceniono 4 razy 2

  w PRL też jest konstutucja, tylko milicja dostawała właśnie takie tajne wykładnie praktyki.

 • wilaluka

  Oceniono 20 razy 2

  Mam nieco inne zdanie w kwestii ACTA. Jestem fotografem , wolnym strzelcem, przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, płacącym zus i podatki. Aby fotografować kilka lat temu zainwestowałem wszystkie oszczędności, otrzymałem od UP dotację - zakupiłem podstawowy sprzęt fotograficzny, komputer, oprogramowanie. Od właściwie samego początku borykam się z jednym problemem. Nie ma w zasadzie miesiąca żebym nie odnalazł własnego zdjęcia na czyjejś stronie. Pal licho jeśli to wklejka jakiegoś dzieciaka na jakimś forum dla "młodzieży", problem jednak, gdy to aukcja allegro a ktoś wykorzystuje wykonane przeze mnie zdjęcie produktowe "packshot" dla zareklamowania swojej aukcji. Teraz dlaczego jestem za TAK, dla ACTA. Cały posiadany mój sprzęt komputerowy i oprogramowanie legalnie kupiłem. Pamiętam jak dziś jak koledzy z branży pokazywali mi do głowy że płacę 1600 zł za photoshopa... Nie mogłem być dla nich konkurencyjni... Oni ten jak i inne programy sobie ściagnęli. Ale wracajac do zdjęcia na allegro. Bezczelny sprzedający wykorzystując moje zdjęcie golden retrievera reklamuje że to pies z jego hodowli i bez żadnego skrępowania podaje do siebie numer telefonu i wszelkie dane. Dzwonię, wyjaśniam ze tak nie można, że proszę o usunięcie zdjęcia i słyszę... Pocałuj mnie ch... w du... . Jak chcesz żebym usunął podaj mnie do sądu. Rozłączam się - zdenerwowany pisze do allegro - odpisują mi po dwóch dniach że mogą usunąć jeśli dostaną protokół z policji bo w przeciwnym razie każdy mógłby zadzwonić i uwalić aukcję konkurencji. Jadę na policję. Zaopatrzony w printscreeny, dowody w postaci własnego zdjęcia, i wszelkie inne potrzebne dokumenty trafiam po 4 h czekania na korytarzu do biura. Składam zeznania. Mam wrażenie że przyjmujący je facet nie wie co to aparat cyfrowy... Proszę o odpis protokołu przesłuchania. Wychodzę z komisariatu późnym wieczorem. Natychmiast po powrocie do domu skanuję protokół przesłuchania, dowody, i za pomocą formularza allegro wysyłam. Po dwóch dniach dostaję informację że powiadomili sprzedającego o moim wniosku i czekają na jego odpowiedź. Po kolejnych dwóch dniach aukcja z moim zdjęciem dobiega końca, facet wykorzystując zdjęcie mojego autorstwa przedstawiające jednego z piękniejszych psów tej rasy w europie sprzedaje swoje szczenięta, ja natomiast po 5 miesiącach dostaję polecony z Policji że sprawę umorzono z powodu nie wykrycia sprawcy... Czy ma teraz ktoś jeszcze wątpliwości dlaczego jestem za ACTA...

 • szalom-1

  Oceniono 4 razy 2

  Prawica zwalcza wolność słowa PO ,PiS ,PSL, Solidarna Polska,PJN(dawniej PiS)!

  PRZECIW ACTA głosowali tylko europosłowie SLD !!!!

  ACTA rząd premiera Tuska, chwalił się jako osiągniecie Rządu PO PSL, w prezydencji Unii Europejskiej.
  TVN 24 pokazał to na swych stronach i mówił w newsach.

  ZA ACTA głosowali europosłowie: PO+ PiS +PSL+ Solidarnej Polski (dawniej PiS)+ PJN (dawniej PiS)!

 • placebo99

  Oceniono 6 razy 2

  Czyli rolnicy i rybacy zdecydowali :)))

 • qielih

  Oceniono 3 razy 1

  Drodzy ekspeci. Wybaczcie moją ignorację. Gdzie, konkretnie gdzie jest napisane, że dostawca internetu odpowiada za treści przesyłane? Dostawca internetu po dostarczeniu wystarczających dowodów przez pozywającego ma udostępnić dane adresata, który dane przestępstwo popełnia. Gdzie tu nowość? Dzisiaj też tak jest. Bo niby kto legalnie ma namierzyć np pedofila w sieci? Nierozumiem. Tzn rozumiem, że Chiny będą miały jeszcze bardziej przerąbane no i ci co kradną np filmy, ale dziś też takie prawo funkcjonuje.

 • kaczkawmalinach

  Oceniono 3 razy 1

  Handel podrobkami a wlasnosc intelektualna to troche odlegle dziedziny. Niezle pojechali ....
  Moga sobie walczyc ... o ile nie zatrudni sie nie wiadomo ile policji i to wyksztalconej to moga sie ugryzc.
  Postrasza postrasza i kazdy sie zajmie tym co robil wczesniej.
  Jak jakis fotograf albo muzyk zobaczy ze mu lamia prawo autorskie bo PIS sobie pozyczy muzyczke czy wklei zdjatko na stronce to latwiej bedzie kogos posadzic ;-)
  Reszta sie nie zmieni .. nie ma sie co bac. Jedynie bedzei kupa zartow wygenerowana i niektorzy znowu sie wkurza ze im EU cos dyktuje.
  Poniewaz kazda akcja tworzy rekacje - byc moze wygenerujemy wiecej anarchistycznych mlodych internautow ... i wymysla nowego napstera ktory bedzie zupelnie niewykrywalny ;-) albo zupelnie legalny ... na Kajmanach ;-)

 • goku94

  Oceniono 3 razy 1

  Reszta Europy nie śpieszy się z podpisaniem tak jak Polska, toteż sprawa raczej nie jest tam tak głośna.

 • weather2

  Oceniono 3 razy 1

  Brakuje mi informacji, czy ACTA budzi opór tylko w Polsce. Jak jest z internautami w innych krajach UE?

 • alejajaniemaco

  Oceniono 7 razy 1

  Nie moge sie doczekac gdy ACTA wejdzie w zycie i wymiecie dzieci NEO i pejsbuka spowrotem tam skad przyszli - melin, klatek schodowych i rynsztokow. Siec i internet powinien byc przywilejem a nie prawem. Jesli popierasz tych ktorzy atakuja i opluwaja swoimi nieprzychylnymi komentarzami demokratycznie wybrany rzad i narazaja na straty dbajace o nasze dobro i zamoznosc korporacje to nie ma dla ciebie miejsca w internecie. Demokracja TAK, ACTA - TAK, hakerstwo i sprzeciw wobec demokracji - NIE !

 • zawsze_prawdziwy

  Oceniono 3 razy 1

  pijanymarynarz może mniej pij to zrozumiesz przeciw czemu pryszczaci protestują:)))

 • jvelzkeyek

  Oceniono 3 razy 1

  Powolny zgon internetowych stron ?

  Na nieprzeciętym cudzym intelekcie,

  można nieźle zarobić w końcowym efekcie.

  Dystrybutorzy handlują produktami intelektów,

  w zamian spodziewając się zyskownych efektów.

  Piractwo i podróbki różnego rodzaju, tymczasem,

  podbierają dystrybutorom ogromną kasę.

  Czy ACTA spowoduje inwigilację Internetu stron

  i w konsekwencji internetowej wolności powolny zgon ?
  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • monkeysoundsystem

  Oceniono 3 razy 1

  Czy to w takich wlasnie momentach tworzy sie podziemie? Pytam powaznie!

 • radosiu

  0

  A ja bym się przyczepił bardziej do Artykułu 25go:
  1. W odniesieniu do przestępstw, o których mowa w art. 23 (Przestępstwa) ust. 1, 2, 3 i 4, dla
  których Strona ustanawia procedury karne i kary, Strona ta zapewnia swoim właściwym
  organom prawo do wydania >>nakazu konfiskaty towarów<<, co do których istnieje >>podejrzenie<<, że
  są towarami oznaczonymi podrobionym znakiem towarowym lub pirackimi towarami
  chronionymi prawem autorskim, wszelkich związanych z nimi materiałów i narzędzi
  wykorzystywanych do popełnienia >>domniemanego<< przestępstwa, dokumentacji odnoszącej się
  do >>domniemanego<< przestępstwa oraz majątku pochodzącego z >>domniemanej<< działalności
  naruszającej prawo lub uzyskanego pośrednio lub bezpośrednio w jej wyniku.

  Radziłbym politykierom zapoznać się ze znaczeniem terminu >>konfiskata<< zanim zgodzą się na podstawie domysłów cokolwiek konfiskować.

 • sie-nna

  0

  Ta wypowiedz RPALa oddaje to co mysli wiele inteligetnych osob!: "Witam, przyznam że mało mnie obchodzi walka z piractwem wszelkiej maści, nie popieram także kradzieży własności intelektualnej. Natomiast regulacja prawna tego dotycząca kompletnie mi się nie podoba. Nie podoba mi się sama treść, nie podoba mi się sposób jej wprowadzenia który się odbywa za plecami społeczeństwa, po cichu w zaciszach gabinetów. Nie podoba mi się także pokrętne tłumaczenie rządu. Ludzie na rządowych posadach mogliby za pensję którą pobierają z moich podatków wymyślić bardziej wiarygodne bajeczki. Nie podoba mi się argumentacja że najpierw podpiszemy a potem sobie ratyfikujemy z miejscem na dyskusję. Jako obywatel płacący podatki mam prawo wiedzieć co się dzieje w projektach rządowych i jakie grupy interesu za tym stoją. Mam też prawo aby mi się projekty ustaw oraz umów międzynarodowych nie podobały, zwłaszcza że dzieje się to za moje pieniądze (także). Bardzo chciałbym wiedzieć a jakoś dotąd nie dowiedziałem się kto personalnie stoi za ratyfikacją tej umowy, kto ją wprowadził do ratyfikacji, kto ją negocjował kto ją "klepnął" w polskim rządzie, ect. Po prostu w przyszłości NIE ZAPOMNĘ tego temu Panu/Pani i zagłosuję w najbliższych wyborach we właściwy sposób. Pozdrawiam "
  Calkowicie sie zgadzam!

 • falowod

  Oceniono 2 razy 0

  CHODZI O TO ABY poikazac nam Polakom gdzie jest nasze miejsce.
  ACTA udowadnia nam ze prawdziwa wladza j w swiecie sa korporacje.W W latach 80tych czytalem w angielskiej prafie dla fanow audio ze docolowo CD ma kosztowac 3-4 USD .Szukajcie w takiej cenie hitow na rynku ! minimum 20USD z czego autorzy maj a2-3 USD. Doszlo do tego ze wiele zespolow sprzedaje w internecie samodzielnie wlasne CD w cenie po 7-10 USD
  ACTA to proba skrepowania naszej wolnosci o czym swidczy telefon ambasady USA do naszego prezydenta !
  Jeden Wielki Brat zastapil Drugi Wielki Brat .A my naiwni po sroku !i wciaz wierzacy w naiwnie brzmiace slowo "wolnosc"

 • qielih

  Oceniono 2 razy 0

  Swoją drogą, jak patrzę na tłumaczenie się naszego rządu, ale nie tylko to mam wrażenie, że podpisali coś czego kompletnie nie rozumieją. Dziwi mnie, że do tej pory sprawnie dzialająca maszynka "piarowska" coś się zacięła. Czyżby redukcje w sekcji "piarowskiej" w PO? Głupio to rozgrywają. Liczą, ze ludzie nie zauważą super reformy KRUS? 1 zł od ha od 6 ha wzwyż? Czy się właśnie zaczęła równia pochyła PO. Czy PO zniknie?

 • androsak

  Oceniono 4 razy 0

  dziś w TVP1 o 22.35 słuchałem dyskusji na temat ACTA. uczestniczył w niej red. Żakowski jego odzywki to była czysta demagogia. takie tony przeważają w mediach i na forach internetowych. czy tym dziennikarzom chodzi o podgrzewanie atmosfery, prowokowanie zamieszek czy dojście do sedna sprawy. może lepiej przeczytać dokument od początku do końca i rzeczowo dyskutować. u red. Ż przewija się wielokrotnie taki zarzut, chyba od rzeczy - Doda zarabia 1000 razy więcej niż Konwicki. czy to nie argument jak z piaskownicy

 • czerwony.poll74

  Oceniono 12 razy 0

  Apel
  Drodzy oficerowie, dowódcy Wojska Polskiego

  Rząd Donalda Tuska dopuścił się zdrady narodowej spiskując z obcymi państwami i podmiotami gospodarczymi na rzecz tajnej umowy ACTA. Pomimo zastrzeżeń innych organów państwa jak GIODO, czy RPO przestrzegających, że podpisanie ACTA stanowi naruszenie Konstytucji RP rząd w jawnej pogardzie dla prawa, demokracji i opinii publicznej w Polsce deklaruje, że umowę podpisze.

  Panowie oficerowie, przysięgaliście stać na straży suwerenności Polski! Czas próby nastał, wypowiedzcie posłuszeństwo rządowi, który dopuścił się zdrady narodowej, wystąpcie czynnie po stronie narodu!

 • harerama

  0

  @l666,
  Uważaj żebyś nie skończył na stole ( do cięcia itp.)

 • harerama

  Oceniono 2 razy 0

  do @agnes ("kradłeś bracie")
  Słuchaj mała, jeżeli złodziej za skradzione pieniądze wyda ucztę dla znajomych, a oni przyjdą i się nażrą, to to nie czyni ich złodziejami ; jeżeli kupię albo dostanę to co ktoś ukradł, to nie znaczy, że też to ukradłam.
  Notabene, nie podoba mi się pozbawianie atystów znacznej części dochodów przez np.: YouTube - to jeszcze nie są "blood money", ale W CHAMSKI SPOSÓB ograniczanie zarobków danego artysty, który musi potem wyprówać z siebie żyły na koncertach, PYTANIE : DLA KOGO?

 • adrien.bez.brody

  Oceniono 6 razy 0

  "Procedury są stosowane w taki sposób, aby uniknąć tworzenia barier dla handlu prowadzonego zgodnie z
  prawem oraz aby zapewnić zabezpieczenie przed nadużywaniem tych procedur."

  "Procedury przyjęte, utrzymane w mocy lub stosowane w celu wprowadzenia w życie
  postanowień niniejszego rozdziału są uczciwe i sprawiedliwe oraz zapewniają odpowiednią
  ochronę praw wszystkich uczestników podlegających takim procedurom."

  Strona = Polska. Wnioskodawca = posiadacz praw np. producent filmowy

  "Każda Strona zapewnia swoim organom prawo do wymagania od wnioskodawcy, w związku
  ze środkami tymczasowymi, aby dostarczył każdy możliwy do pozyskania dowód, by
  wspomniane organy mogły przekonać się w wystarczającym stopniu, że prawo wnioskodawcy
  zostało naruszone lub że naruszenie takie zagraża, a także, aby wniósł kaucję lub dokonał
  innego równoważnego zabezpieczenia wystarczającego dla ochrony pozwanego i
  zapobieżenia nadużyciu."

  "Procedury są stosowane w sposób, który pozwala uniknąć
  tworzenia barier dla zgodnej z prawem działalności, w tym handlu elektronicznego, oraz,
  zgodnie z prawodawstwem Strony, zachowuje podstawowe zasady, takie jak wolność słowa,
  sprawiedliwy proces i prywatność."

  "Na przykład, bez uszczerbku dla prawodawstwa Strony, przyjęcie lub utrzymanie systemu przewidującego
  ograniczenie odpowiedzialności dostawców usług internetowych"

  Żeby było jasne: nie popieram ACTA. Popieram zdrowy rozsądek i włączenie myslenia zanim poprosi się chłopców z internetu o zrobienie zadymy.

 • marcin22w

  Oceniono 4 razy 0

  Na jednym z amerykańskich portali podano, że anonymous szantażuje nasz rząd ujawnieniem informacji które przechwycili w ub. roku. Sprawa dotyczy danych z serwerów firm z branży marketingu politycznego i zawiera skrypty kampanii rządu na forach internetowych, gdzie wynajęte osoby piszą pochlebne władzy opinie.
  Są tam dane blogerów i forumowiczów którzy pracują na rządu, a także dziennikarzy którzy piszą na zamówienie. Jest też dużo o dezinformacji na temat samego ACTA. Do tego są tam podobno logi z akcji kiedy dana kampania została załadowane do systemu. Jest też jakaś megasensacja, bo kampanie na dany temat były ładowane zanim wydarzenie nastąpiło. Podobno dotyczy to takich rzeczy, że mogłoby dojść w Polsce do przewrotu i to dość brutalnego. Ciekawe, co to za dane i do czego rząd się przygotowywał z wyprzedzeniem, o czym wiedział zanim nastąpiło? Obstawiam jakieś akcje na rynkach finansowych lub coś związanego z wyborami. Warto czytać coś poza polskimi mediami bo można dużo się dowiedzieć. Wszelkie wpisy o tym zniknęły z forów innych portali.

 • cjmd

  0

  @hallunx
  to chyba na PSL

 • bbb52

  Oceniono 1 raz -1

  a, zapomniałem, "za rządów pis byłoby to nie do pomyślenia" :-)

  Przy czym sam nie wiem, czym jest "to":
  - arogancją władzy próbującą ograniczyć swobody ludzi
  - lizanie odbytu "przyjaciołom" z USA
  - podpisanie ACTA
  - pozwolenie na unieruchomienie serwerów rządowych
  - wybranie dyletantów do administrowania serwerami (vide admin/admin1)
  - wybranie dyletantów do okreslenia zamówienia (bo gdyby to było skolokowane u opearatora, admin operatora poradziłby z tym sobie lepiej niż firma "Bogdan Iksiński Import - Export Administrowanie Serwerem KPRM"
  ???

 • onefoks

  Oceniono 3 razy -1

  z tym co tutaj napisano trudno się nie zgodzić chyba że jest jakiś podtekst.cudza własność muśi podlegać ochronie prawnej.

 • zawsze_prawdziwy

  Oceniono 3 razy -1

  jaką niesamowitą ekwilibrystykę muszą uprawiać murzyni Agory z radia i gazetki bo z jednej strony ACTA jest po myśli ich koncernu a z drugiej strony boją się swoich słuchaczy i czytelników:))))

 • money.pl

  Oceniono 6 razy -2

  wiekszosc komentarzy trzyma poziom.Sutereny,jak zawsze bezsensowne

 • qielih

  Oceniono 9 razy -5

  Brawo dla dziennikarzy! Brawo. Dzięki wam, waszej idiot histerii wsparciu piratów i złodziei poparcie dla rządzących spada. Teraz napewno nie przeprowadzą trudnych reform bo roztrwonili swoje procenty przy jakimś mało ważnym ACTA. Czy wami steruje KGB czy wywiad Chiński? KGB może zależeć na tym, zebyśmy się nie reformowali, chińczykom na tym żeby kraść i sprzedawać dalej podróbki. Brawo! Jesteście prawdziwymi patr iotami.

 • tym-oteusz

  Oceniono 22 razy -8

  No i gdzie u licha w ACTA jest COKOLWIEK na temat "usuwania bez wyroku sądu treści"?

  Wskazane przez was przepisy mają następującą treść:

  Art. 26.
  "Każda Strona zapewnia swoim właściwym organom, w stosownych przypadkach, możliwość działania
  z własnej inicjatywy, by rozpocząć dochodzenie lub działanie prawne w odniesieniu do przestępstw
  określonych w art. 23 (Przestępstwa) ust. 1, 2, 3 i 4, dla których Strona ustanawia procedury karne i
  kary."

  Art. 27 ust. 5
  "Każda Strona zapewnia właściwą ochronę prawną oraz skuteczne środki ochrony prawnej
  przeciwko obchodzeniu skutecznych środków technicznych stosowanych przez autorów,
  wykonawców lub producentów nagrań w związku z wykonywaniem swoich praw, które
  ograniczają podejmowanie wobec ich dzieł, występów i nagrań działań, na które autorzy,
  wykonawcy lub producenci tych nagrań nie udzielili zezwolenia lub które nie są prawnie
  dozwolone."

  Gdzie tu widzicie usuwanie treści, tym bardziej bez wyroku sądu?

 • czernobyl2

  Oceniono 33 razy -21

  To jest tylko walka ze złodziejstwem w Internecie. Nie wygląda to jakoś podejrzanie dla nie-złodzieja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX